• $15,8047
  • €16,7121
  • 930.816
  • 2406.48
24 Temmuz 2018 Salı

Tam teşkilatlı ticaret savaşı büyüyor

Donald Trump, tam teşkilatlı ticaret savaşını büyüteceğini geçtiğimiz birkaç günde gündeme getirdi. Trump, Çin ithalatlarına 500 milyar dolarlık vergi yüklemeye hazır olduğunu da açıkladı.

ABD Başkanı, sosyal medyada ve de televizyonda yaptığı ataklarla, hem Çin hem de AB’yi tehdit etmeye başladı. Çünkü Çin ve AB paralarının değeriyle oynayarak ABD’ye zarar vermeye çalışıyorlardı. Sonunda Avrupa Komisyonu Başkanı Bay Jean Claude Juncker, dış ticaret vergilerini tartışmak üzere Washington’a seyahat edeceğini açıkladı. Trump ise yıllarca her yıl AB’ye 150 milyar dolar kaybettiklerini gündeme getirdi.

Donald Trump’ın konuşmaları üzerine Berlin’de yıllık basın yaz toplantısını yapmakta olan Almanya Başkanı Angela Merkel, Avrupa’nın ürettiği otomobillere konan ABD vergilerine karşı bazı önlemler alabileceklerini belirtti. ABD vergilerinin AB otomobil ihracatına uygulanmasının Dünya Ticaret Organizasyonu kurallarına da aykırı olduğunu söyledi. Merkel’e göre, Almanya ve de AB potansiyel ABD vergilerine karşı önlemler getirebilirdi ama bu önlemler en kötü yaklaşım olurdu. Merkel, IMF ve diğer kurumlar global ticaret savaşları korkusuyla, ekonomik büyüme tahminlerini aşağıya çekmeye başlamışlardı diyordu. Merkel ayrıca bir örnek vererek, “Dünya 2008 finansal krizini, eğer bugün ABD’nin yönetiminin yaptığı gibi bireysel bir yaklaşımla karşılamaya girseydi, atlatamazdı” dedi.

Çin de karşı atağa başladı

Donald Trump son aylarda Çin ve Avrupa üzerinde, ABD ile olan ticaretlerindeki ticaret fazlasını azaltmaları için baskı yapmaktaydı. Trump birçok Avrupa ülkesini de ticaret ve de güvenlik konusunda ikaz etmekteydi.

ABD bu ay Çin mallarına ise 34 milyar dolarlık bir vergi yüklemişti. ABD, Çin’e karşı, şimdi de ihracatının 500 milyar dolarlık bir vergiye tabi olacağını da söylüyordu. Beijing bugüne kadar kendisine yapılan ticaret vergisi taleplerini karşılamıştı. Ancak bu ay Trump Çin’e 200 milyar dolarlık vergi ödeyecek mal listesi, yani otomotiv parçaları, gıda ürünleri ve de inşaat malzemeleri listesi çıkarınca, Çin de buna karşı girişime başladı.

Donald Trump, açıklamalarını yaptıktan sonra ise Avrupa’nın hisse senedi piyasası küçülmüş ve de hisse senetleri de, mesela en büyük şirketler olan otomotiv üreten şirketlerde azalmıştı.

<p>Earle Dickson, 1920'li yılların başında genç ve oldukça sakar bir kadınla evli olan bir şirket ça

Yara bandı nasıl icat edildi? | İcat Çıkarma #7

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama

Türkiye'nin en uzun süre yaşayan insanı! 157 yıl hayatta kaldı

Uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını söylüyorlardı! Çizimleri herkesi şaşırttı