• $17,9492
  • €18,4145
  • 1036.98
  • 2864.25
9 Kasım 2012 Cuma

S&P ilk kez mahkum oldu; ratingçilerin başı belada

Fitch notumuzu artırdı, Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir seviyenin iki basamak altında tutan S&P ise Avustralya mahkemesince 30 milyon $ tazminata mahkum edildi. Karar, çok önemli bir ilk! Bakalım S&P Türkiye'nin notunu ne yapacak?
Dün uluslararası medya haberlerini okuyunca doğrusu çok güldüm. Türkiye 18 yıldır hem kendi geçmiş siyasi yöneticilerinin hem de rating kurumlarının elinden çok çekti. Rating kurumları arasında bize en kötü rating vereni de Standard and Poor's olmuştu. S&P ülkemizin ratingini de uzun zamandır  yatırım yapılabilirin iki basamak altında tutmuş ve hal ve gidiş notunu da durağan vermişti. Fitch'in kararından sonra ne yaparlar bilmem ama, şimdi S&P'nin başı büyük belada.
BATIK FONA 'AAA'
BU hafta Avustralya'da bir mahkeme New York kökenli Mc Graw Hill adlı şirket tarafından sahip olunan S&P's şirketinin, şimdilerde kendisi de batarak İskoç mülkiyetinden İngiltere hükümetine devredilmiş  olan RBS Bankası'nın Toptan Bankacılık kolu olan ABN Ambro tarafından yaratılan ve CPDO adı verilen, 'sabit oranlı borç enstrümanı' adıyla tanınan borç menkul kıymetlerini satarken müşterileri yanıltabilecek bir değerlendirme yaparak 'üç A' şeklinde en üst değerlendirme notu verdiğini, ve bu nedenle de satıştan hemen sonra değerleri büyük ölçüde düşen bu menkul kıymetlerin yanıltıcı sayılabilecek değerlendirilmesinin bir suç olduğuna karar verdi. Bu nedenle de S&P's Federal Yargıç Jayne Jargot adlı hakim tarafından 30 milyon dolar tazminat ve masraf ödemeye mahkum edilirken, New York borsasında patron şirket Mc Graw Hill hisseleri derhal düştü  ve Yeni Zelanda, Avrupa ve ABD'de de yeni davalar açılmaya başlandığı medyaya aksetti. Bu tür bir mahkumiyet ilk defa olmakta! Dolayısıyla bu karar önemli bir ilk!
BAKALIM S&P, Türkiye ratingini ne yapacak ?

ÇİFTE 'STANDART'IN BEDELİ
Türkiye ratingçilerin çifte standardından şimdiye kadar çok çekti. Fakat 2008 krizi, bu kurumların kredibilitelerini düşürdü. Tüm dünya, ratingçilere karşı ortak tavır aldı. Bu mahkumiyet kararı da geçmiş günahlarının küçük bir bedeli gibi...

Siyaset karmaşa içinde
BANA mail atan bir okur, iş yaptığı bankanın şube müdürünün  Türk ekonomisinin 'felaket eşiğinde olduğunu' söylediğini belirterek, bana hakaretleri yağdırdığı gün, ben kendisine müdürü bırakıp güvenlik görevlisinin yorumlarına müracaat etmesini önermiştim! Aynı günlerde notumuzun yükselmesi iyice komik oldu! Tekrar vurgulayalım: Siyaset karmaşa ve kavga içinde. Ama ekonomi iyi durumda. Ekonomide yapılanlar doğru !

Aynı gün ekonomi eleştirisi
ÜLKEMİZDE  saygı değer kurumlar da araştırmalarında yanıltıcı sonuçlara varıyorlar. Buna bir örnek Ocak 2011 tarihli TEPAV Politika Notu'nu üretmiş olan Ozan Acar'ın 'Yapısal Reformsuz Kredi Notu Artışı Olmaz' adlı makalesi. Tekrar tekrar incelediğim bu araştırma bugün doğrusu ilginç gelmekte. En az muhalefet partisinin not artışının geldiği gün eleştiri toplantısı organize etmesi kadar ilginç!

Hem inceleme yapmıyorlar hem de iddialılar
YAZARI tanımıyorum ama  Harvard Üniversitesi'nde okuyor veya çalışıyor, çünkü Harvard Üniversitesi'nin internet sitesi adresini kullanıyor. Girişte de Brookings Başkan Yardımcısı Kemal Derviş'in sağladığı olanaklar için teşekkür ediyor! Yazar sonra cari açıktaki artışın önüne geçecek bir çerçeve ihtiyacı olduğunu ve faiz harcamalarını küçültecek ve vergi gelirlerinin payını yükseltecek reformlara ihtiyaç olduğunu vurgulamakta.
TÜRKİYE 2010 kasım ayında Merkez Bankası'nın yeni poltika yaklaşımı adımlarıyla ve BDDK'nın yaklaşımlarıyla bunların çoğunu zaten uygulamaya başlamamış mıydı? Ülkeye yabancılar, olanları incelemiyorlar, atılan adımları izlemiyorlar, ama çok iddialılar.

<p> </p>

6'lı masa paralel bir YSK mı oluşturdu?

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...