• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
02 Ekim 2011 Pazar

Sorunlar sürüyor ama ABD Avrupa'dan iyi durumda

Cumhuriyetçiler Fed'in parasal genişlemesine karşı çıkarken, böyle bir durumda enflasyonun artacağını öne sürüyorlar. Fakat işin ilginç yanı ABD'de talep sanıldığından yüksek. Enflasyon da düşüyor

Bu sütunda ABD'nin de Avrupa gibi siyasi bölünme yaşamasının ve uzlaşma çıkamamasının dünya geneline etki ettiğini sık sık vurguladık. Bize göre ABD, Avrupa'dan daha iyi durumda ama konut sektörü ve istihdam sorunu da sürmekte. Bu arada Cumhuriyetçiler ABD'de daha fazla parasal genişleme yaratılmamasını talep ederken, enflasyonun artacağını iddia ediyorlar ve Obama hükümetini sorumlu tutuyorlar. Ama ilginç olan ABD'de talep sanıldığından daha yüksek ve enflasyon ise düşmekte. Bu söylediklerimiz ABD verilerinde gözüküyor.  
Birincisi, ABD ikinci çeyrek reel büyümesi daha evvelki yüzde 1 büyüme değerinden yüzde 1.3 değerine revize edildi. Büyümeye en çok katkıyı şirketlerin yatırımları sağladı. Büyümenin ilk çeyreğe göre arttığı grafikten görülebilir.
Ancak ikincisi, büyümenin çok düşük olmamasına rağmen ABD enflasyonu düşüyor. Paul Krugman tarafından gündeme getirilen enflasyondaki yavaşlama MIT Üniversitesi tarafından derlenen detaylı enflasyon istatistiklerinde gözüküyor.
ABD'de enflasyonun son aylarda düşmesinin altında her durgunluk döneminde olduğu gibi reel ücretlerin düşmesinin ve global ortamda 2011 içinde başta petrol ve metaller olmak üzere emtia fiyatlarının azalmasının önemli rolü var.
Emtia fiyatları şu anda Mayıs 2011 tarihindeki düzeyin yüzde 20 altında.
Ama bir de yapısal olgu var. Aşağıdaki grafik de ABD'de her resesyon dönemi sonrasında reel ücretlerin düştüğünü ve bunun bugün de geçerli olduğunu gösteriyor. Bu nedenle ekonomide genişleme için atılan mali destek veya para politikası adımlarının enflasyonu arttırdığı tezi de pek doğru değil.
Yani ekonomi politikaları konusundaki uzlaşamamanın arkasında gerçekler değil siyasi ve ideolojik farklılıklar yatmakta.

"srnlrdnzgkce.jpg"

<p>Nijerya açıklarında Türk gemisine yönelik bir saldırı gerçekleşti. Saldırıda bir denizci hayatını

Türk gemisine saldırının arkasında Fransa mı var?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kilo vermek için iştah kapatan besinler

En kötü yıl gerçekten 2020 mi? Bilim insanları, 536 yılına işaret ediyor