• $13,4202
  • €15,3552
  • 784.775
  • 2085.76
15 Eylül 2012 Cumartesi

Siz siz olun spekülasyon yapmayın, rüzgar bir gün içinde tersine dönebil

ABD Merkez Bankası'nın attığı adım sonrasında doların bir süre daha, biraz değer kaybetmesini beklemek doğru olur. Ama euronun değer kazanması ABD ve Avrupa'daki önlemlerin hangisinin daha erken sonuç vereceğine bağlı. Risk algılaması değişmelerinin son dönemde günlük veya haftalık olduğunu unutmayalım. Hemen tersine de dönebilir!

Perşembe günü ABD Merkez Bankası FED, benim kasım ayındaki ABD seçimlerinden önce yapmayacağını düşündüğüm bir şeyi yaptı ve 'Üçüncü Parasal Genişleme' yani QE3 operasyonunun başlangıcını ilan etti. Tabii Avrupa'dan gelen (özellikle Almanya'da Yüksek Mahkeme'den ) iyi haberlerle, FED'in likidite enjeksiyonuna başlayacağı  açıklaması birleşince, euro yukarı, dolar aşağı ve borsalar da yukarı gitti! Doların bir süre daha, biraz değer kaybetmesini beklemek doğru olur. Ama euronun değer kazanması ABD ve Avrupa'daki önlemlerimn hangisinin daha erken sonuç vereceğine bağlı. Siz siz olun spekülasyon yapmayın. Artan dolar likiditesi faizleri daha da aşağıya çeker ve dolar kurunu diğer paralara karşı en azından bir süre zayıflatır. Ama bu risk algılaması değişmelerinin  son dönemde günlük veya haftalık olduğunu da unutmayalım.Hemen tersine de dönebilir!

HER AY 40 MİLYAR DOLAR
FED 2015 yılına kadar sıfıra yakın ve düşük faiz politikasını devam ettireceğini açıkladı. Ayda bir, önceki dönemdeki likidite enjeksiyonundaki  miktar olan 70 milyar dolardan az, yani ayda sadece 40 milyar dolar likidite yaratacağını söyledi. Parasal genişlemeyi ne zaman bitireceğine dair bir zaman sınırı da koymadı. Bernanke eylül içinde 23 milyar dolarlık ipotek senetleri alacağını, ancak ondan sonra ekim için miktar planlarını açıklamaya başlayacağını vurguladı. Ama ilaveten yıl sonuna kadar, daha evvelden başlamış olduğu kısa vadeli kamu kağıdı satıp uzun vadeli kamu kağıdı almak şeklindeki, 'operation twist' diye adlandırdığı uzun vadeli faiz düşürme işlemlerine de toplam 85 milyar dolarlık devam edeceğini belirtti.

HER ŞEYİ YAPARIZ DEMİŞTİ
BEN Bernanke 'Gerektiğinde her şeyi yaparız!' sözünü etmişti ama, FED geleneğinde seçimden hemen önce  politika değişikliği ilan etmemek gibi bir ilke de vardı. Ancak Cumhuriyetçi aday  Romney seçimden önce politika değişikliği yapılmamasını vurgulamış ve zaten seçilince, süresi dolduğu anda Bernake'yi görevden alacağını da deklare etmişti. Geçmişe bakılırsa 1952 yılından bu yana en son 15 seçimin 10 kadarında FED seçim öncesi eylül ve ekim aylarına rastlayan ve hükümete yarayacağı düşünülen politika girişimleri yapmıştı. Ancak son dönemlerde farklı davrandığı düşünülebilirdi.

GENELDE HÜKÜMETE YARAR
2004 seçimlerinde seçimden önce FED faizleri yükseltirken, bu hükümete yaramıştı. Fakat son kriz döneminde de, 2008 seçiminin hemen öncesinde de peşpeşe faiz indirimi yapmıştı. Geçmişte komik durumlar da ortaya çıkmıştı. 1970 yılında Başkan Richard Nixon Başkanlığı kabul ve yemin ederken, basına verdiği beyanatta 'FED Başkanı Arthur Burns bağımsızdır ama ümit ediyorum ki benden bağımsız olarak da olsa gene de benim fikirlerimin uygulamasını yapar!' diyerek baskı yaratmıştı.

OBAMA'YA YARDIM ETTİ
Eylül 1992 tarihinde ise seçimlerden hemen önce George W.Bush döneminde FED Başkanı Alan Greenspan faizleri seçime günler kala düşürmüş ve ekonomide bir düzelme olacak vakit kalmadan, Baba Bush seçimi kaybetmişti. Seçimi kaybedince de 'Ben onu ikinci kere atadım ama o beni baltaladı!' diyerek FED dan şikayetçi olmuştu. Bugün de Bernanke Obama'ya yardım edecek bir adım atmış bulunuyor ama, doların değer kaybı Almanlar pürüz çıkarırsa sürmez. ECB'nin atacağı adımlar, Bankalar Birliği Kurulması gibi konularda gerçekleşecek gelişmeler herşeyi tersine çevirebilir. Biz de Avrupa'da olacakları yarından itibaren özetlemeye devam girişeceğiz.

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi