• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
30 Ekim 2016 Pazar

Sıra İtalyan bankalarında!

Avrupa’daki büyük bankaların sorunları yavaş yavaş ortaya çıkmakta. Almanya’dan ve Deutsche Bank’tan sonra şimdi de İtalya’nın banka sorunları gündeme geliyor. Almanya’ya bakarsak Alman Hükümeti, ülkenin en büyük bankası Deutsche Bank’a finansman yardımı vermek niyetinde değil. Ayrıca bu günlerde yapılan açıklamalarda, Deutsche Bank kabaca 18 milyar dolarlık sermaye ile 14 milyar dolarlık ABD cezasını ödemeyeceğini de söylemiş bulunuyor.

Ama en son Cuma günü medyaya akseden bilgilerde ise Deutsche Bank kâr etmeye başladı. 2016'nın üçüncü çeyreğinde Deutsche Bank 278 milyon euroluk kadar bir üç aylık kâr üretti. Bir evvelki yılda aynı üç aylık dönemde ise 6 milyar euroluk bir ziyan yazmıştı. Bu da hisse senedi değerlerini son 30 yılın en düşük düzeyine düşürmüştü.

Avrupa bankaları 'Avrupa Bankacılık Otoritesi' tarafından izlenmekte. İtalya'nın bankacılık sorunlarının çok büyük olduğu yıllardır biliniyor ama çok konuşulmuyordu. Resmi otoritelere göre İtalyan bankalarının çoğunluğu da ciddi sorunlar yaşamakta çünkü Avrupa ve İtalya ekonomileri hala ABD kadar ekonomik toparlanma yapamamış durumda. Ekonomiler toparlanmadıkça da bankalar zorlanmaya devam ediyor.

Banca dei Paschi di Siena İtalya'nın en eski bankasıdır ve dünyanın en eski bankası ünvanına da sahip. Banka yaptığı açıklamalarda kendi yatırımcılarını önümüzdeki ay 5.4 milyar dolar ek sermaye yatırımı vermeleri için zorlamakta. Geçmiş yıllarda da Banca dei Paschi finans piyasalarından iki defa para toplamış, bütünü 8 milyar euro bankaya gelmişti. Ancak bu yıl işler zor.

Banka 2019 yılına kadar 2600 kişiyi işten çıkartacak ve toplam 2.000 şubesinden 500 kadarını da kapatacak. 2015 sonunda bankanın 25.731 çalışanı vardı. Bankanın ortakları 24 kasım tarihinde yeni kapitalizasyon planını incelemek için toplanmaya çağırıldı. Banka yeni plan ile yılda 2019 yılından itibaren 1.1 milyar euro net kâr yapacağını düşünüyor. Ama salı günü yapılan açıklamada son üç ayda 1.15 milyar euro ziyan ettiğini duyurmuştu. Hisse senetlerinin alım satımı da bir süre için dondurulmuştu.Halbuki bir yıl evvel ayni zaman diliminde banka 255.8 milyon euro kâr etmişti.

Bankanın yeni başkanı olarak seçilen Marco Morelli’nin işleri oldukça zor. Morelli iş başına eylül ayında gelmişti. Banca dei Paschi İtalyanın üçüncü büyük bankası. Varlıklara bakılınca en büyük banka Unicredit, ikinci büyük ise Banca İntesa Sanpaolo. Bu bankaların ikisi de bu yıl büyük ziyanlar yapmış bulunuyor.

İtalya da 4 Aralık tarihinde seçime gidiyor.Başbakan Matteo Renzi ülkenin anayasasını değiştirmek istiyor. Eğer yeterli oy alamazsa hükümet çökecek ve de İtalya’da piyasalar büyük bir kargaşaya girebilir. İtalyan Başbakanı yeterli oy alsa da, eğer İtalya bir bankacılık krizi yaşarsa da, ülkeden dışarıya sermaye kaçışı olabilir ve de hükümet bu nedenle de düşebilir deniyor.

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!