• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
30 Temmuz 2016 Cumartesi

Sıra İtalyan bankaların kurtarılmasına geldi!

Dünyada 2008 global krizinin izleri yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlıyor. Ancak kriz Avrupa’ya oldukça geç geldiğinden Avrupa’daki bankalar oldukça yavaş toparlandı. Ama Avrupa’da bir ülke var ki bu hafta bankalarının kirli çamaşırları iyice ortaya dökülecek. Bu da İtalya!

Nitekim dün 28 Temmuz 2016 tarihinde İtalyan bankalarının sorunları uluslararası medyaya dökülmeye başladı. İtalyan bankalarının en büyüklerinden biri olan 'Monte Dei Paschi di Siena' sonunda Avrupa Merkez Bankasına Devleti işe karıştırmadan bir kurtuluş planı sunmak zorunda kaldı. Kısa adı ile MPS Avrupa Merkez Bankasına 10 milyar eurodan biraz büyük olan batık kredilerini bilançosundan çıkartmak ve de İtalyan devletinden de para talep etmeden sorunu aşmak için hazırladığı planı nihayet masaya koydu. Bu arada da gene devlete işe karıştırmadan 5 milyar euroluk da yeni sermaye buluyor gibi.

MPS büyük batık kredilerini 'Atlante' adlı ve İtalyan bankaları ve devlet tarafından kurulmuş bir fona devrediyor. Diğer küçük batık krediler de özel yatırımcılara satılıyor. Temin edilecek 5 milyar dolar yeni sermaye de, yıl sonunda daha önceki sermaye yapısının beş misli bir rakam olacak. İtalyan bankası Mediobanca ve de global J.P.Morgan sermaye artışı bulabilmek konusunda, süreci yürütecekler.

Banka, planının bu hafta sonu gelmeden kabul edileceğini düşünüyor. 51 Avrupa Bankası için yapılmış stres testleri siz bu yazıyı okurken açıklanmış olacak. İtalya’nın üçüncü büyük bankası olan MPS‘ in hisse senetleri, değerlerinin yüzde 84 kadarını kaybetmiş bulunuyor. Bankanın batık kredileri ise her gün şişiyor ve de kabaca toplam 50 milyar euroluk batık kredi haline geldi!

MPS global krizde, bundan daha önce iki defa devlet tarafından kurtarılmıştı. MPS 2014 yılında da yapılan stres testlerinde de çakmıştı.Bugün yapılan analizlerde, banka eğer plana göre 10 milyar euroluk batık kredileri sırtından kaldırabilirse plan çerçevesinde 2017 yılında kara bile geçebilir gibi gözüküyor.

Ancak MPS maliyetlerini dramatik şekilde azaltmak, çok sayıda şube kapatmak,ve kredi konusuna farklı yanaşmak zorunda. Bu nedenle kötümser yorum yapanlar da var.

Barkley’s tarafından yapılan incelemeye göre MPS 360 milyar euroluk toplam batık kredilerin, yüzde 13 kadarının sahibi. Üstelik İtalya’da faizler son derece düşük ve de İtalya ekonomisi de yavaşlamakta, bu durum da çözüm işini biraz daha zorlaştırıyor. Bakalım ne olacak!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi