• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
18 Haziran 2011 Cumartesi

Seçim öncesi musluklar açılmadı, Türkiye 5 ayda 'denk bütçe'ye kavuştu

Seçim arifesinde hükümetin fazla açılmamış olması ekonomi için olumlu... Bütçedeki disiplinin korunmuş olması faizleri aşağıya çekecek, istikrar açısından da olumlu görünümü güçlendirecek

Geçen hafta sonu yapılan genel seçim sonuçlarında en önemli faktörün ekonomi olduğunu daha önceki yorumlarımızda dile getirmiştik. Bu hafta açıklanan bütçe verileri de Türkiye'de artık seçim ekonomisi olgusunun yavaş yavaş geride kaldığını, popülist söylem ve politikaların artık eskisi kadar seçmeni etkilemediğini gösteriyor. İki dönemdir iktidarda olan hükümet seçim öncesinde harcama musluklarını eskisi gibi, yani popülist dönemlerdeki gibi açmamış. Buna rağmen seçimlerden oy oranını yükselterek çıkmış. Geçen yıl krizin etkisi ile bütçede harcamalar artırılmıştı. Bu yıl ise yaklaşan seçimler nedeni ile bütçe disiplininde bir miktar gevşeme makul sayılabilirdi.

BÜTÇE NEREDEYSE DENK
Geçen yılın ilk beş ayında 10 milyar TL'ye ulaşan bütçe açığı bu yılın aynı döneminde 0.2 milyar TL'ye düşmüş. Bu da neredeyse 'denk bütçe' anlamına geliyor. Tabii vergi affı ve tahsilatın artması bu performans üzerinde etkili olmuş. Ancak asıl etki hem düşük faizlerden, hem de bütçe harcamalarındaki artışın makul seviyelerde tututlmasından kaynaklanıyor.

Faiz harcamaları hızla düşüyor
MERKEZİ Yönetim Bütçesi'ndeki sağlıklı görünümün gerisindeki en önemli faktör faiz harcamalarının azalıyor olması. Geçen yılın ilk beş ayında 24.2 milyar TL'ye ulaşan faiz giderleri bu yılın aynı döneminde yaklaşık 21 milyar TL'ye gerilemiş. Bu da reel bazda yüzde 18'lik bir düşüşe işaret ediyor. Geçen yılın mayıs ayı itibarıyla faiz giderlerinin GSYH'ya oranı yüzde 5.4 iken bu oran bu yılın aynı ayında tahmini olarak yüzde 4.1 seviyesine gerilemiş.

"tablo.20110617235419.jpg"

Vergi affı sayesinde gelirler yüzde 11 arttı
FAİZ dışı harcamalardaki reel artış oranı yüzde 6.5 olmuş. Bu oran bütçe gelirlerindeki artıştan daha düşük. Vergi affı sayesinde bütçe gelirlerindeki reel artış yüzde 11 oranında gerçekleşerek toplam gelirler harcamalarla eşit seviyeye gelmiş. Avrupa'daki hükümetler kamu borcu ve bütçe açığı problemleri ile uğraşırken, bizde ilk beş ayda bütçe denk. 12 aylık toplamda bütçe açığının GSYH'ya oranı tahmini yüzde 2.5 seviyesinde. Bu da Avrupa'daki birçok ekonomi için hayal bile edilemeyecek bir düzey.

Sosyal güvenlik açığı azalıyor
SON olarak sosyal güvenlik sisteminin açıklarına dikkat çekmek istiyoruz. İlk beş ayda sosyal güvenlik sistemine yapılan transferler reel bazda yüzde 1.7 oranında azalmış. On iki aylık toplamda da bütçeden sosyal güvenlik finansmanının GSYH'ya oranı mayıs ayı itibarıyla yüzde 4.9'a düşmüş durumda. Bu düşüşün sürdürülmesi önemli. Özetle, seçim arifesinde hükümetin bütçede fazla açılmamış olması, ve bütçe dengesinin korunmuş olması güzel bir gelişme. Bütçedeki disiplinin korunmuş olması hem faiz oranlarını daha da aşağıya çekecek,  hem de makroekonomik istikrar açısından olumlu görünümü güçlendirecek.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak