• $16,1271
  • €17,3074
  • 965.704
  • 2375
10 Şubat 2011 Perşembe

Sanayideki rekor, büyüme rakamını %9'a çıkarabilir

Sanayi rakamlarından gelen rekor artış büyümeye de yansıyacak. Yıllık büyüme %9'a ulaşabilir. Sanayideki çift haneli büyüme ilk çeyrekte de devam edebilir
Geçen yılın son ayında sanayi üretimi rekor kırarak tarihinin en yüksek seviyesine yükseldi. Bir yıl öncesine göre karşılaştırmada aylık veride sanayi üretimi artışı beklentilerin çok üzerinde, yüzde 16.9 oranında arttı. Yıllık toplamda da sanayi sektörü 2010 yılını yüzde 13.1'lik büyüme performansı ile tamamladı. Çeyrekler bazında biz daha önce yaptığımız sanayi üretimi hesaplamalarında temkinli davranarak ortalama yüzde 8-9 arası çeyreklik büyüme tahmini yapmıştık. Sanayi üretiminin son çeyrekte bu tahminleri çok aşarak yüzde 12.1 oranına zıplaması GSYH reel büyüme oranına son çeyrekte yaklaşık dört puan katkı yapacak.

YÜZDE 8.7 TAHMİN EDİLMİŞTİ
Bu da da yıllık 2010 GSYİH reel büyüme oranını yüzde 8.5'un üstüne taşıyabilir, hatta yüzde 9 düzeyine bile çıkartabilir. Hatırlanırsa Bahçeşehir Üniversitesi Toplumsal ve Ekonomik Araştırmalar Merkezi 'BETAM' araştırmacıları tarafından yapılan tahminde, 2010 yılı için toplam ekonominin reel  büyümesinin yüzde 8.7 düzeyine çıkacağı tahmin edilmişti, biz de bu tahmini 13 Ocak günkü yazımızda bu köşeye taşımıştık. BETAM bu hafta 2010 tahminini son verilere göre yeniden gözden geçirecek, biz de yeni tahminin sonucunu bu sütuna taşıyacağız.

MERKEZ ZORA DÜŞEBİLİR
TABİİ sanayi üretiminin bu tempoda artması, dış açık ve cari denge ve enflasyon açısından da beklentilerin üstünde sürprizler yaratabilir. Merkez Bankası'nın işinin zorlaşabileceği düşünülmek zorunda! Para politikasının belirlenmesinde önemli bir faktör olan çıktı açığının (output gap) düşünülenden daha az olduğu sanayi üretimi zıplamasıyla ortaya çıkmış bulunuyor. Diğer yandan da ihracatın % 80 oranından fazlası da sanayi üretimi. Yani ihracat ve ithalat rakamlarında da yukarıya dönük artış görülecek! Merkez Bankası'nın yeni fren politikasının ne kadar doğru olduğu kabul edilmek zorunda!

Baz etkisi aşağı çeker deniyordu
SANAYİ üretiminin 2009'un Aralık ayında % 24 oranında arttığını hatırlamamız gerek. Bu yüksek büyüme oranı nedeniyle baz etkisinin büyüme oranını aşağıya çekmesi bekleniyordu. Ancak olmadı. Yıllık karşılaştırmalara ek olarak, TÜİK'in mevsimsel dalgalanmalar ve tatil günlerine göre düzelttiği üretim endeksine göre de aralık ayında olağanüstü bir sanayi üretim performansı  gerçekleşmiş. Yüzde 5.7 oranında artması şimdiye kadar görülmüş bir oran değil. Daha önce en yüksek artış 2009'un Mayıs ayındaki yüzde 4.5'lik orandı. Yandaki grafikte sanayi üretiminde temponun son dönemde hızlandığı görülüyor. Bu temponun sürmesi yılın ilk çeyreğinde de sanayi üretim artış oranlarının çift basamaklı seviyelerde olacağının işareti...

<p>Seksenler, Doksanlar, Ertuğrul 1890, Papatyam ve Yeditepe İstanbul birçok unutulmaz projede rol a

Deniz Oral Turgut Özal rolünü anlattı! Meğer ilk düşünülen isim bambaşka biriymiş

Vahşi doğanın en acımasız canlıları! İşte korkutucu özellikleri

NASA tarih verdi! Dünya'ya doğru hızla yaklaşıyor

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti