• $15,8952
  • €16,7886
  • 928.618
  • 2394.83
14 Kasım 2011 Pazartesi

Sanayideki artış umut verici ama yine de 2012'de zor bir yıl bizi bekliy

Yurtiçinde risk yok... Ama 2012'de dış etkiler nedeniyle bizi zor bir yıl bekliyor. Türkiye'nin cari denge açığını küçültme çabası içinde olduğunu da unutmamak gerek

Eylül ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verileri bizim beklentilerimize paralel bir şekilde tempo artışına işaret ediyor. Eylül ayında sanayi üretimi bir yıl öncesine göre yüzde 12 oranında artarak altı ay sonra yeniden çift basamaklı büyüme oranına ulaştı. Yıllık bazda sanayi üretim artışı mart ayından bu yana tek basamaklı oranlarda artıyordu. Sanayi sektöründe büyüme oranlarının yeniden çift basamaklı oranlara yükselmesi sürpriz olmadı. Çünkü imalat sanayiine ilişkin kapasite kullanım oranı verileri ağustos ayından itibaren belirgin bir artışa işaret ediyordu. Bu nedenle eylül ve ekim aylarında sanayi üretiminde bir ivmelenme olmasını bekliyorduk.
Sanayi üretim endeksini mevsimsel dalgalanmalara ve tatil günlerine göre düzelttiğimizde eylül ayında üretimin bir ay öncesine göre yüzde 1.5 oranında arttığını görüyoruz. Hatırlanırsa aylık düzeltilmiş endeks temmuz ayında yüzde 2.6 oranında artmış, ancak ağustos ayında 'düzeltme' yaparak yüzde 2.6 oranında azalmıştı. Aşağıdaki grafikte düzeltilmiş endeksin son beş yılda izlediği seyir ve aylık artış oranları yer alıyor. Grafikte son aylık verilere baktığımızda, temmuz ve eylül aylarındaki yükseliş ve ağustos ayındaki kısmi düzeltme belirgin bir şekilde görülebiliyor.


"snyde.jpg"Eylül ayındaki artışı gördükten sonra ağustos ayındaki düşüşün trend değil düzeltme olduğu konusunda daha net değerlendirme yapmak mümkün. Aynı zamanda ağustos ayındaki sıra dışı düşüşün Ramazan ile ilişkili olabileceğini de hatırlatmamız gerek. Üç aylık ortalamalara baktığımızda da sanayi sektörünün yıllık yüzde 6.2'lik bazda büyüdüğünü hesaplıyoruz. Bu da orta ve uzun vadede yıllık büyüme hedefinin bir miktar üzerinde.
Sanayi sektöründe eylül ayı verileri orta ve uzun vade açısından olumlu. Özellikle de 2012'de ekonomik büyümenin hız keseceği beklentilerini göz önüne aldığımızda sanayi sektöründeki temponun umut verdiğini düşünebiliriz. Ancak, dış kaynaklı riskleri de göz önüne almamız gerekiyor.
Avrupa'da son iki ayda daha da belirginleşen problemlerin Türkiye'ye etkisini henüz sanayi endeksinde görmedik. Temmuz-ağustos döneminde ABD'deki borç tavanı kaynaklı dış problemler ve bağlantılı olarak TL'nin değer kaybetmesi sonucu sanayi sektörü olumsuz etkilenmemiş. Eylül ayındaki toparlanma bu anlama geliyor. Özetle, içeride fazla risk gözükmüyor ama dışarıda ortaya çıkan fırtınanın olumsuz etkileri elbette bizi olumsuz etkileyecektir. Avrupa'da Yunanistan ve İtalya kaynaklı problemlerin henüz çözülmediğini ve Avrupa'nın çözüm üretmekte zorlanmaya bir süre daha devam edeceğini  de düşünürsek 2012 yılında dış etkiler nedeniyle  bizi zor bir yıl bekliyor.

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama