• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
8 Ağustos 2015 Cumartesi

Sanayide tempo hızlanıyor!

Sanayi üretim endeksi haziran ayında yüzde 7.4 oranında artarak ciddi bir sürpriz yaptı ve son bir yılın en yüksek büyüme oranına ulaştı. Son bir yıllık dönemde sanayi büyümesi genel olarak yüzde 5’in altında kalmış, bazı aylarda da negatife dönmüştü. Haziran ayındaki toparlanmayla birlikte yılın ikinci çeyreğindeki sanayi büyümesi de yüzde 3.9’a yükseldi. Bu oran ilk çeyrekte yüzde 1.3 olmuştu. Yıllık olarak son on iki aylık sanayi büyümesi haziran ayındaki toparlanma sonrasında yüzde 2.9’a yükseldi.

Mevsimsel dalgalanmalara ve tatil günleri farklılıklarına göre düzeltilen verilere baktığımızda da haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 2.4 oranında artış görüyoruz. Bu oran aylık büyüme performansı açısından oldukça yüksek Ancak nisan ve mayıs aylarındaki düşük tempo dikkate alındığında, haziran ayında bir miktar istatistiki düzeltmenin söz konusu olduğunu görüyoruz. Son üç aylık trende baktığımızda sanayi sektöründe büyüme temposunu yıllıklandırılmış olarak yüzde 6.6 olarak hesaplıyoruz. Bu temponun son on iki aylık büyüme oranı olan yüzde 2.9’un üzerinde olması önümüzdeki dönem açısından olumlu bir işaret. Aşağıdaki grafikte düzeltilmiş endeksin aylık değişimindeki dalgalı seyri ve sanayi üretiminin yıllık büyüme temposu karşılaştırmalı olarak özetleniyor.

Üretim endeksinin detaylarına baktığımızda, en hızlı büyüyen sektörlerin dayanıklı tüketim malı imalatı (yüzde 14.5) ve sermaye malı imalatı (yüzde 13.1) olduğunu görüyoruz. Ara malı imalatı ve dayanıksız tüketim malları üretimi ise yüzde 5.4 ve 8.3 oranlarında artmış. Enerji imalatındaki artış ise yüzde 1.4 oranında kalmış.
Sanayi üretim endeksinin detaylarına baktığımızda ise dayanıklı tüketim malı imalatının yıllık bazda yüzde 3.4, dayanıksız tüketim malı imalatının yüzde 3.5 ve enerji üretiminin yüzde 5.8 arttığını görüyoruz. Olumsuz tarafta ise ara malı imalatı yüzde 2.5 ve sermaye malı imalatı yüzde 1.9 oranlarında azalmış. Alt sektörlerde özellikle eczacılık, makine teçhizat, elektrikli teçhizat, otomotiv ve mobilya üretiminde görülen çift basamaklı artış oranları dikkat çekiyor.
Son olarak, her zaman yayınladığımız imalat sanayi kapasite kullanım oranı ve sanayi üretim endeksi arasındaki ilişkiyi gösteren grafiğimizin güncellenmiş halini aşağıya aldık:

Grafikte de görüldüğü üzere, kapasite kullanımındaki son dönemde görülen olumlu trend sanayi üretimine de yansımış durumda. Kapasite kullanımının yıllık bazda artıyor olması yılın ikinci yarısında sanayi üretimi adına umut veriyor.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!