• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
10 Haziran 2011 Cuma

Sanayide tempo düşüşü sürüyor

Son dönemde, Merkez Bankası'nın uyguladığı yeni para politikası çerçevesinde sanayi üretiminde bir miktar tempo düşüşü bekleniyordu. Hatırlanırsa tempo kaybı ilk olarak kapasite kullanım oranlarına yansımıştı. Ocak ayından bu yana kapasite kullanım oranları, mevsimselliğe göre düzeltildiğinde, yatay ya da aşağı yönlü seyrediyordu. Kapasite kullanım oranlarına paralel bir seyirle, üretim temposundaki  düşüşü sanayi üretim endeksinde de görmeye başladık.
Yılın ilk çeyreğinde yüzde 14.2 gibi yüksek bir oranda büyüyen sanayi sektöründe üretim nisan ayında yüzde 8.3 oranında arttı. Bu oran 2009'un aralık ayından bu yana, yani 17 aydır görülen en düşük sanayi üretim oranı. Yani krizin ardından hızlı toparlanan sanayi sektöründe tempo yavaş yavaş düşmekte. Bu durumu mevsimselliğe ve tatil günlerine göre düzeltilmiş sanayi üretim endeksinde net bir şekilde görebiliyoruz. Sık sık güncelleyerek yayınladığımız aşağıdaki grafik sanayi üretim endeksi ve kapasite kullanım oranlarında son dönemde görülen tempo düşüşünü yansıtıyor:
Verilerin detayına bakıldığında, mevsimselliğe ve tatil günlerine göre düzeltilmiş sanayi üretim endeksi son üç aydır düşmekte. Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 1.8 oranında düşen düzeltilmiş endeks mart ayında yüzde 0.5 oranında düştükten sonra nisan ayında da yüzde 0.6 oranında düştü. Yani ocak ayındaki zirveye göre toplam yüzde 3'e yakın bir düşüş söz konusu. Bu durum yukarıdaki grafikte de net bir şekilde görülebiliyor.
Mayıs ayına ilişkin kapasite kullanım oranı verilerine bakılırsa sanayi üretimindeki tempo yavaşlaması bir süre daha devam edecek. Zaten Merkez Bankası'nın uygulamaya koyduğu yeni para politikasında hedeflenen de üretimde temponun kademeli bir şekilde yavaşlatılarak cari açık üzerindeki olumsuz etkiyi hafifletmekti. Yaklaşık altı aylık bir gecikmenin ardından Merkez Bankası'nın yeni politikası yavaş yavaş etkisini gösteriyor gibi. Sanayi üretimindeki trend değişikliğinin cari açık üzerindeki etkilerinin, büyük oranda yılın ikinci yarısında kendini göstereceğini düşünüyoruz.
Özetlersek, sanayi üretiminde tempo yavaşlamış olsa da ikinci çeyrekte üretim artışının yıllık bazda yüzde 8'in üzerinde kalacağını, ancak yılın ikinci yarısında yüzde 5 civarında dalgalanacağını tahmin ediyoruz. Bu da büyüme açısından olumsuz bir durum gibi görünse de cari açık açısından olumlu bir haber.

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak