• $13,5201
  • €15,2765
  • 802.804
  • 1973.04
10 Mayıs 2012 Perşembe

Sanayide düşük büyüme emposu sürüyor

Sanayi üretimi Mart ayında yıllık bazda yüzde 2.4 oranında arttı. Bu oran piyasada oluşan beklentilerin bir miktar üzerinde. Genel beklenti yüzde 2 civarında bir artış öngörüyordu. Biz, kapasite kullanımına bakarak yaptığımız hesaplamalarda bu oranın yüzde 4 civarında olacağını tahmin ediyorduk. Bizim tahminimizden biraz düşük gerçekleşse de Mart ayındaki sanayi üretimi performansı genel trende aykırı görünmüyor.
Mart ayı verilerinden sonra bu yılın ilk çeyreğindeki sanayi üretimi artışı yıllık bazda yüzde 2.8 olarak gerçekleşti. Bu oran sanayi üretiminde çeyrekler itibarıyla 2008-2009 küresel krizinden bu yana gerçekleşmiş en düşük oran. Ancak sanayi üretiminin yıl başından bu yana belirgin bir yavaşlama trendinde olması nedeniyle çok da sürpriz değil. Zaten dış ticaret ve cari açık rakamlarında görülen düzelmenin gerisinde de sanayideki temponun yavaşlaması var.
Mevsimsel dalgalanmalara ve tatil günlerine düzeltilmiş sanayi üretim verilerinde ise iki aydır, yani Şubat ve Mart aylarında bir toparlanma söz konusu. Her iki ayda da sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 0.7 oranında artmış. Bu oran yıllık olarak (yani yılın geri kalanında da aynen devam etse) ortalama yüzde 9 civarında bir büyüme temposuna karşılık geliyor. Ancak bu yıl için yüzde 9 civarında bir büyüme oranı son derece sürpriz olacaktır.
Zaten sanayi sektörü için öncü gösterge sayılan kapasite kullanım oranlarında tam tersi bir durum söz konusu. Aşağıdaki grafikte düzeltilmiş sanayi üretim endeksi, düzeltilmiş kapasite kullanım oranlarıyla birlikte yer alıyor.

"grafik1.jpg"

Grafikte kesik çizgilerle dikkat çektiğimiz döneme dikkatli bakıldığında genel trendde sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı verilerinin birbirine paralel gerçekleştiğini görüyoruz. Ancak aylık bazda bakıldığında dalgalanmalar söz konusu olabiliyor.
Sanayi üretiminde iki aydır gerçekleşen yükselişi de bu çerçevede yorumlamak gerekiyor. Çünkü imalat sanayiinde kapasite kullanımı yılbaşından bu yana kademeli olarak yavaşlıyor. Buna karşılık sanayi üretimi daha dalgalı bir seyir izliyor. Orta ve uzun vadede kapasite kullanım oranlarındaki seyrin sanayi üretimine de yansıyacağını, düzeltilmiş sanayi üretim endeksinde görülen aylık bazda yükselişlerin zamanla yavaşlayacağını düşünüyoruz.
Diğer yandan sanayi üretiminde 2008 küresel krizinin ardından girilen toparlanma süreci de 28'inci ayını doldurdu. Diğer bir deyişle sanayi sektörü 28 aydır büyümeye devam ediyor. 
2001 krizinin ardından gerçekleşen toparlanma sürecince art arda pozitif büyüme gerçekleşen süre 40 aya ulaşmıştı. Son dönemdeki yavaşlama ile birlikte, büyüme oranlarının küçük de olsa pozitif kalması önemli. Aynı zamanda büyüme temposunun yavaş olması, dış ticaret ve cari açık konusundaki risk algılamasının gündemden kalkmasına katkıda bulunuyor. Cari açığı azaltmak için üretimdeki tempodan da taviz vermek zorundayız.
Yani hem baklava yemek hem de zayıflamak pek mümkün değil.

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar