• $16,3644
  • €17,613
  • 975.168
  • 2450.84
12 Haziran 2013 Çarşamba

Sanayide çarklar nisan ayında hızlandı

Nisan ayında sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.6 oranında arttı. Bu oran bu yıl sanayi üretiminde gerçekleşen en yüksek büyüme anlamına geliyor. Daha önceki üç ayda sanayi üretimi ortalama yüzde 1.3 oranında artmış, en yüksek artış yüzde 2.3 ile ocak ayında gerçekleşmişti. 
TREND YUKARI DÖNDÜ
Verileri biraz daha dikkatli analiz edebilmek için mevsimsel dalgalanmalara ve tatil günlerine göre düzeltilmiş sanayi üretim endeksine baktığımızda geçen aya göre yüzde 1.3 oranında artış görüyoruz. Mart ayında yüzde 0.9 oranında azalma olmuştu. Dolayısıyla, nisan ayındaki artış bir anlamda üretim trendinde bir düzeltme anlamına geliyor. Ancak, aşağıdaki grafikte de görüleceği üzere, sanayi sektöründe trendin son dönemde belirgin bir şekilde yukarıya döndüğünü söyleyebiliriz. 
Grafikte hem sanayi üretimi verileri hem de kapasite kullanım oranı verileri mevsimsel dalgalanmalara göre düzeltildiğinden aylık bazda karşılaştırma yapabiliriz. Kapasite kullanımında yılın ilk aylarından itibaren görülen toparlanma sanayi üretimine de yansıyor ve ibre yukarıya dönmüş durumda. Bu açıdan nisan ayındaki büyüme oranı umut verici. İkinci çeyrekte büyümenin hızlanacağına işaret ediyor. Hatırlanırsa kapasite kullanım oranındaki artış mayıs ayında da devam etmişti. 
GEZİ’NİN ETKİSİ YOK
Sanayi üretimi verilerinin detaylarına baktığımızda, en ciddi artış ara malı imalatında görülüyor. Ara malı imalatı bir önceki aya göre yüzde 2 oranında artmış. Diğer yandan, şubat ve mart aylarında peş peşe yüksek oranlarda artan dayanıklı tüketim malı imalatı nisan ayında yüzde 0.9 oranında azalmış. Bu durum önceki aylarda gerçekleşen yüksek artışların bir düzeltmesi olabilir. 
Bu veriler tabii ki nisan ayına ait ve mayıs ayının sonundan itibaren gördüğümüz ve endişe ile izlediğimiz Gezi Parkı olaylarının bu rakamlarda henüz bir etkisi yok. Ancak, gerilimin tırmanması, hem finansal sektörde, hem de reel sektörde gidişatı olumsuz etkileyecektir. Umarım gerilim fazla tırmandırılmadan sona erer ve ekonomi tam büyüme trendine girmişken kendi ayağımıza kurşun sıkmış olmayız. 

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Diş taşlarına karşı doğal çözüm! İşte mucize yöntem

Nesli tükenmek üzere! Komodo ejderinin yumurtadan çıkış anı böyle görüntülendi

Elini sokan yılanla hastaneye koştu