• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
11 Haziran 2015 Perşembe

Sanayide büyüme temposu yükselişte

Yılın ilk ayında negatif büyüme sergileyen sanayi sektöründe şubat ayında yüzde 0.9 ve mart ayında yüzde 4.9 oranlarında kaydedilen büyüme performansından sonra nisan ayında da yıllık büyüme yüzde 3.7 oldu. Böylece yılın ilk çeyreğinde oldukça yavaşlayan sanayi sektöründe canlanma belirtileri hız kazanmış oldu.

Mevsimsel dalgalanmalara ve tatil günleri farklılıklarına göre düzeltilen endekse baktığımızda ise şubat ayında yüzde 1.8, mart ayında yüzde 2.3 oranında gerçekleşen aylık artış oranının nisan ayında yüzde 0 olduğunu görüyoruz. Bu oran iki aylık peş peşe hızlı büyümenin ardından bir istatistiki düzeltme anlamına geliyor. Nitekim son üç aylık trende baktığımızda sanayi sektöründe büyüme temposunun yıllıklandırılmış olarak yüzde 10’un üstüne çıktığını görüyoruz. Geçen ay bu oranı yüzde 5.2 olarak hesaplamıştık.
Aşağıdaki grafikte sanayi üretimindeki yıllık büyüme temposu imalat sanayiinde kapasite kullanım oranının değişimiyle birlikte özetleniyor:

Grafikte kapasite kullanımı ve sanayi üretimi arasındaki ilişki net olarak görülebiliyor. İmalat sanayiindeki kapasite kullanım oranları son dönemde artış trendinde. Nitekim yıllık karşılaştırmada son aylarda pozitif değişim söz konusu. Bu olumlu trend de doğal olarak sanayi performansına yansıyor.
Bu verilerin, hatta gelecek ay açıklanacak olan mayıs ayı verisinin de seçim öncesi döneme ait olduğunu da hatırlamamız gerek.
Seçim sonuçlarının üretim performansını nasıl etkilediğini en erken Haziran ayı verisiyle, hatta daha somut bir değerlendirme için üçüncü çeyrek verilerinde görebileceğiz.
Daha önce de vurguladığımız gibi, seçim sonrası ciddi bir türbülans olmazsa, yılın ikinci yarısında geçen yıldan kaynaklanan baz etkisi devreye girmesiyle birlikte sanayideki tempo artışı büyüme oranlarına yansıyacak, bu da yıllık büyüme hedefine ulaşılmasında etkili olacaktır. Seçim sonrası koalisyon ve yeni hükümet kurma pazarlıklarının ekonomiyi ciddi etkileyecek bir türbülans yaratmaması kritik önem taşıyor.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor