• $18,0565
  • €18,242
  • 1017.67
  • 3020.01
11 Şubat 2015 Çarşamba

Sanayi üretimi yılı yükselişle kapattı!

Sanayi üretimi geçen yılın son ayında yüzde 4.6 arttı ve kasım ayındaki negatif büyüme oranı telafi edildi. Bu yüksek büyüme oranıyla son çeyrekteki sanayi büyümesi de yüzde 2.5 olarak gerçekleşti. Yıl geneli içinse sanayi büyümesi oranı yüzde 3.6 oldu. Yıllık oran göz önüne alındığında sanayi üretiminin GSYH büyümesine bir puanın üzerinde katkı yapacak. Nihai GSYH büyüme verileri önümüzdeki ay açıklanacak.

Sanayi üretim endeksinde mevsimselliğe ve tatil günlerine göre düzeltme yapıldığında da üretim temposunda kısmi bir artıştan söz edebiliriz. Ekim ve kasım aylarında toplam yüzde 2 oranında düşen düzeltilmiş endeks, aralık ayında yüzde 1.2 oranında yükseldi ve bir miktar toparlandı. Ancak, düzeltilmiş endeks eylül ayındaki 123.1 seviyesinin yaklaşık bir puan altında seyrediyor.
Aşağıdaki grafikte son dönemde sanayi üretimi ve imalat sanayiinde kapasite kullanımına ilişkin trendler özetleniyor:

Grafiğin son dönemine bakıldığında, kapasite kullanımında görülen toparlanma ve sanayi üretiminde dalgalı ama yukarı yönlü bir seyir gözlemleniyor. Düzeltilmiş sanayi üretim endeksinin üçüncü çeyrektekine benzer bir seyir izlediği göz önüne alınırsa, sanayide genel temponun yavaş olduğunu söyleyebiliriz. Sektörel detaylara bakıldığında gıda, kimyasal ürünler, elektroik ve elektrikli makine ve aletlerle otomotiv sektörlerinde güçlü seyir gözlemlenirken, enerji, metal gibi hammaddeye dayalı sektörlerde üretim azalmış. Tekstilde de zayıf bir tempo söz konusu.
Diğer yandan enerji üretiminde aralık ayında azalma, ancak dayanıklı ve dayanıksız tüketim mallarında, hem de ara malı imalatında yüzde 2 oranında yıllık büyüme gerçekleştiğini görüyoruz. Sermaye malları üretimi ise yüzde 7 oranında artarak büyüme temposunu artırmış. Yıl genelinde değerlendirildiğinde, sanayi üretminin istenen tempoda olmadığı bir gerçek. Nitekim yıllık yüzde 3.6’lık büyüme oranı uzun vadeli hedefler için yeterli değil. Ancak, 2014 yılında hem bölgesel koşullar nedeniyle, hem Rusya’nın durumu nedeniyle hem de bir numaralı ihracat pazarımız olan Avrupa’da devam eden durgunluk nedeniyle ihracat talebinin sanayi üretiminin hızlı büyümesi için yeterli olmadı. Aynı zamanda, iç talebin de zayıf olması ve henüz toparlanmaması sanayi üretiminde temponun zayıf seyretmesine neden oluyor.

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi