• $8,1543
  • €9,7268
  • 455.061
  • 1382.88
11 Şubat 2015 Çarşamba

Sanayi üretimi yılı yükselişle kapattı!

Sanayi üretimi geçen yılın son ayında yüzde 4.6 arttı ve kasım ayındaki negatif büyüme oranı telafi edildi. Bu yüksek büyüme oranıyla son çeyrekteki sanayi büyümesi de yüzde 2.5 olarak gerçekleşti. Yıl geneli içinse sanayi büyümesi oranı yüzde 3.6 oldu. Yıllık oran göz önüne alındığında sanayi üretiminin GSYH büyümesine bir puanın üzerinde katkı yapacak. Nihai GSYH büyüme verileri önümüzdeki ay açıklanacak.

Sanayi üretim endeksinde mevsimselliğe ve tatil günlerine göre düzeltme yapıldığında da üretim temposunda kısmi bir artıştan söz edebiliriz. Ekim ve kasım aylarında toplam yüzde 2 oranında düşen düzeltilmiş endeks, aralık ayında yüzde 1.2 oranında yükseldi ve bir miktar toparlandı. Ancak, düzeltilmiş endeks eylül ayındaki 123.1 seviyesinin yaklaşık bir puan altında seyrediyor.
Aşağıdaki grafikte son dönemde sanayi üretimi ve imalat sanayiinde kapasite kullanımına ilişkin trendler özetleniyor:

Grafiğin son dönemine bakıldığında, kapasite kullanımında görülen toparlanma ve sanayi üretiminde dalgalı ama yukarı yönlü bir seyir gözlemleniyor. Düzeltilmiş sanayi üretim endeksinin üçüncü çeyrektekine benzer bir seyir izlediği göz önüne alınırsa, sanayide genel temponun yavaş olduğunu söyleyebiliriz. Sektörel detaylara bakıldığında gıda, kimyasal ürünler, elektroik ve elektrikli makine ve aletlerle otomotiv sektörlerinde güçlü seyir gözlemlenirken, enerji, metal gibi hammaddeye dayalı sektörlerde üretim azalmış. Tekstilde de zayıf bir tempo söz konusu.
Diğer yandan enerji üretiminde aralık ayında azalma, ancak dayanıklı ve dayanıksız tüketim mallarında, hem de ara malı imalatında yüzde 2 oranında yıllık büyüme gerçekleştiğini görüyoruz. Sermaye malları üretimi ise yüzde 7 oranında artarak büyüme temposunu artırmış. Yıl genelinde değerlendirildiğinde, sanayi üretminin istenen tempoda olmadığı bir gerçek. Nitekim yıllık yüzde 3.6’lık büyüme oranı uzun vadeli hedefler için yeterli değil. Ancak, 2014 yılında hem bölgesel koşullar nedeniyle, hem Rusya’nın durumu nedeniyle hem de bir numaralı ihracat pazarımız olan Avrupa’da devam eden durgunluk nedeniyle ihracat talebinin sanayi üretiminin hızlı büyümesi için yeterli olmadı. Aynı zamanda, iç talebin de zayıf olması ve henüz toparlanmaması sanayi üretiminde temponun zayıf seyretmesine neden oluyor.

<p>Peki, kod 29 olarak bilinen fedih kodunun kaldırılması ne  anlam ifade ediyor? Çalışma hayatından

Kod 29'un kaldırılması ne anlam ifade ediyor?

Osmanlı döneminde padişahların iftar sofralarını süsleyen yemekler

Petranboard'u kapan zirveye koştu

Muş'un yüksek kesimleri beyaz örtüyle kaplandı