• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
10 Aralık 2010 Cuma

Sanayi üretimi krizin yaraların sardı!

Dün TÜİK tarafından açıklanan sanayi üretim endeksine göre, sektör ekim ayında yıllık bazda yüzde 9.8 oranında büyüdü. Beklentiler genelde sanayi üretim artışının yüzde 5-6 seviyesine düşeceği yönündeydi. Sanayi sektörünün omurgasını oluşturan imalat sanayiindeyse üretim artış oranı yüzde 10.6'ya ulaştı. Bu oranlar dış talep göstergelerinde çok olumlu bir görünüm olmamasına rağmen sanayi üretiminin hızlı temposunda bir bozulma olmadığına işaret ediyor.

Bu yılın ilk yarısında sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 15-20 oranlarında artarken büyük oranda baz etkisi dediğimiz faktörün rol oynadığı düşünülüyordu. Ancak yılın son çeyreğinde baz etkisinin devreden çıkmaya başlamasına rağmen yıllık sanayi üretim artışı çift basamaklı seviyeleri zorluyor. Oysa bu oranın eylül-ekim döneminden itibaren yüzde 5-6 civarına düşmesi şaşırtıcı olmayacaktı. Mevsimsel faktörleri ve baz etkisini büyük oranda ayıklayan arındırılmış sanayi üretim endeksine göre de ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 3.1 oranında arttı. Ayrıca vurgulamamız gereken bir durum daha var.  Arındırılmış endeks ilk defa kriz öncesi seviyeleri geçerek yeni bir rekora ulaştı. Daha önce 2008'in Mart ayında 121.5 seviyesine ulaşana arındırılmış sanayi üretim endeksi ekim ayında 121.7'ye yükseldi. Aşağıdaki grafikte düzeltilmiş sanayi üretiminin kriz öncesinde ve sonrasında izlediği seyir aylık artış oranlarıyla birlikte görülüyor:

"grafik.jpg"
Bu grafiğe bakarak, sanayi sektöründe krizin tamamen geride kaldığını söyleyebiliriz. Ayrıca, grafiğe dikkatli bakılırsa, ekim ayında sanayi sektöründe üretim temposunun biraz daha hızlandığını görülebiliyor. Ekim ayında görülen yüzde 3.1 oranındaki artış, son on iki ayda görülen en yüksek aylık artış oranı.

Ancak hatırlatmamız gerekirse, eylül ayında düzeltilmiş sanayi üretim endeksi elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimindeki düşüşlerin etkisi ile yüzde 0.4 oranında düşmüştü. Eylül ayına ilişkin bu oran yukarı yönlü revizyonla yüzde sıfır olarak düzeltildi. Ekim ayındaki yüzde 3.1 düzeyindeki yüksek artış oranı da bu düzeltmenin devamı olarak değerlendirilebilir.

Hatırlanırsa ağustos ayında da yüksek sayılabilecek yüzde 2.6 oranında aylık artış söz konusuydu. Bu düzeltmeleri görebilmek için hareketli üç aylık ortalamalara baktığımızda ağustos ayında yüzde 0.9'a düşen artış oranının ekim ayında yüzde 3.4'e yükseldiğini görüyoruz. Üç aylık bazda yüzde 3.4 oranındaki artış da ABD'de uygulandığı şekliyle yıllıklandırılırsa, yüzde 14 gibi yüksek bir büyüme temposuna karşılık geliyor.

Son olarak, sanayi üretim verilerini bu hafta cuma günü açıklanacak olan GSYH verilerine ilişkin olumlu bir gösterge olarak yorumlayabiliriz. Sanayi üretim endeksi verilerine göre üçüncü çeyrekte üretim yüzde 10 oranında artmıştı. Bu oran aynı şekilde GSYH verilerine yansırsa doğrudan etki 3 puan civarında olacak. Ancak kademeli ve dolaylı katkılarla birlikte sanayi sektöründeki canlı temponun GSYH büyümesini de beklentilerin üzerine çekmesini bekliyoruz. Önceden 2010 yılı için yüzde 8 civarındaki büyüme tahminleri oldukça iddialı sayılıyordu. Ancak artık OECD gibi kurumlar da beklentilerini bu oranlara çektiler. Ekim ayındaki sanayi üretim temposuna bakılırsa 2010 büyüme oranı yüzde 9'u da zorlayabilir.

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!<br></p>

En Zor Çocuk Oyununu 'Görmelisin'!

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!