• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
14 Ağustos 2013 Çarşamba

Sanayi üretimi artıyor ama tempo düşük!

Haziran ayında sanayi büyümesi hem bizim beklentimizi hem de piyasa beklentisini geçti. Yazılarımızı takip edenler, üç hafta önce bu sütunda kapasite kullanımındaki yükselişin durmasını analiz ettiğimiz yazıda, haziran ayına ilişkin sanayi üretimi artışını yüzde 1.5 civarında tahmin ettiğimizi hatırlayacaktır. Daha güncel verilerden oluşan piyasa beklentileri ise yüzde 2 ila 2.5 arasında idi. TÜİK tarafından açıklanan veriler ise daha iyimser bir tabloya işaret etti ve haziran ayındaki sanayi büyümesi yüzde 3 düzeyinde gerçekleşti. 
Beklentilerden bir miktar iyi olan sanayi üretiminde temponun son altı aydır yüzde 5’in altında olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bu da ekonomik büyümedeki toparlanmanın düşük tempoda olduğunu gösteriyor. Bu yılın ilk çeyreğinde ortalama yüzde 1.3  olan sanayi büyümesini ikinci çeyrekte yüzde 3.2 olarak hesaplıyoruz. Yani toparlanma temposu artıyor ancak yıl sonu için beklenen yüzde 4-5 seviyesinin hâlâ altında. Bu seviyelerin yakalanabilmesi için yılın ikinci yarısında büyüme oranlarının hızlı yükselmesi ve belki de çift basamaklı seviyelere ulaşması gerekiyor. 
Mevsimselliğe ve tatil günlerine göre düzeltilmiş endekse baktığımızda ise haziran ayında sanayi üretiminin aylık bazda yüzde 1.4 oranında artmış. Bu oranı yıllığa çevirdiğimizde yüzde 17 gibi yüksek bir büyüme oran hesaplıyoruz. Ancak mevsimsel düzeltilmiş endeksin son dönemde aylık bazda oldukça dalgalı bir seyir izlediğini ve yanıltıcı olduğunu gözlemliyoruz. Mesela mayıs ayındaki veri yüzde 0.7 oranında düşüşle yıllık bazda yüzde 8’lik düşüşe işaret ediyordu. Son beş ayda da bir ay pozitif bir ay negatif büyüme oranları gerçekleşmiş. 
  

Mevsimselliğe göre düzeltilmiş endekste son altı aydaki yıllık büyüme temposunu yüzde 4 civarında hesaplıyoruz.  Diğer yandan, imalat sanayiinde kapasite kullanımında haziran ve temmuz aylarında yükselişin durması da büyüme temposuyla ilgili iyimser beklentileri gölgeliyor. Aşağıdaki grafikte sanayi üretim endeksi ve kapasite kullanım oranları mevsimsel düzeltilmiş olarak gösteriliyor. 
 

 

Grafiğin son dönemine baktığımızda, sanayi üretim endeksinde dalgalı ama yukarı yönlü bir seyir görüyoruz. Kapasite kullanım oranında ise yılbaşından itibaren devam eden yükseliş son iki ayda durmuş. Önümüzdeki dönemde sanayi üretiminde temponun daha hızlı artması için kapasite kullanımının yüzde 75 seviyesinden yüzde 80’lere doğru yükselmesi gerekiyor. 

Fed kaynaklı endişelerle yoğunlaşan finansal dalgalanmanın içerideki etkileri ve Gezi Parkı protestolarını da düşündüğümüzde büyüme beklentilerinde karmaşık bir tablo ortaya çıkıyor. Hatırlanırsa geçen yılki büyüme oranı tahminlerden aşağıda yüzde 2.2 olmuştu. Son verilerin ışığında bu yıl da büyüme oranının  hedeflenen yüzde 4 oranının altında kalacağını ve hatta revize tahmin olan yüzde 3-3.5 aralığına ineceğini tahmin ediyoruz.  

<p>Murat Göğebakan... Adanalı bir ailenin  çocuğu olarak dünyaya geldi.</p><p>Ailesinin işleri dolay

Vefatının 7. yıl dönümünde anılıyor

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı