• $7,4116
  • €9,0165
  • 443.381
  • 1535.07
11 Eylül 2011 Pazar

Sanayi üretim endeksi temmuzda yükseldi!

'Sanayi üretimi temmuzda yüzde 6-8 arasında artar' tahminimiz doğru çıktı. Bu artış ağustos ayında da tekrarlanabilir. Yıllık artış da yüzde 8'e ulaşabilir

Sanayi üretimi temmuz ayında geçen yıla göre yüzde 6.9 oranında arttı. Yıllık artış oranı hemen hemen haziran ayı ile aynı seviyede geldi. Haziran ayında bu oran yüzde 6.7 olarak açıklanmıştı ancak yukarı yönlü revizyonla bu oran yüzde 6.8'e yükseldi.
Yıllık oranlara baktığımızda haziran ve temmuz ayları arasında önemli bir fark yok gibi gözüküyor. Ancak mevsimsel faktörler ve tatil günlerinin etkisi ayıklandığında belirgin bir fark ortaya çıkıyor. Düzeltilmiş endeks ocak ayından bu yana düşüyordu. Ocak ve haziran ayları arasında kümülatif olarak yüzde 3.5'lik daralma söz konusuydu. Bu da sanayi üretiminde ciddi anlamda azalmaya işaret ediyordu.
Piyasada beklentiler temmuz ayında sanayi üretimi yıllık artışının yüzde 4.5 civarında gerçekleşeceği yönündeydi. Ancak daha önce kapasite kullanım oranına bakarak yaptığımız hesaplamalarda, temmuz ayındaki artışın yüzde 6 ila 8 arasında gerçekleşeceğini tahmin etmiştik. Bu tahminimizi de 29 Ağustos'taki yazımızda okurlarımızla paylaşmıştık. Son açıklanan kapasite kullanım oranı verilerinde bir miktar düzeltme söz konusuydu. Bu düzeltmenin paralel bir şekilde sanayi üretim endeksinde de gözükmesi şaşırtıcı olmadı. Aşağıdaki grafikte kapasite kullanım oranı ile sanayi üretim endeksi arasındaki yakın ilişki belirgin bir şekilde görülebiliyor.
Düzeltilmiş endeks temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 2.7 oranında yükselerek altı aylık düşüşü bir miktar telafi etti. Henüz ocak ayındaki zirve yakalanmış değil. Ancak aylık bazda gerçekleşen yüzde 2.7'lik yükselmenin ciddi bir artış olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bu oran yıllıklandırıldığında, yüzde 37 gibi yüksek bir artış oranına karşılık geliyor.
Daha önce Merkez Bankası tarafından açıklanan ağustos ayı kapasite kullanım oranı, sanayi üretiminde temmuz ayında görülen artışın ağustos ayında da tekrarlanacağına işaret ediyor. Yıllık sanayi üretim artışı yüzde 8'in üzerine çıkabilir. Ancak bu tahminimizi netleştirmek için hem kapasite kullanım oranında hem de dış ticarette açıklanacak yeni verileri beklememiz gerekiyor.

"deniz.20110910224808.jpg"

Temmuz ayı negatiften kurtarır
DAHA önce ikinci çeyreğe ilişkin büyüme oranları gündeme gelecek. İkinci çeyreğe ilişkin GSYH verileri bu hafta pazartesi günü açıklanacak. Hatırlandığı gibi daha önce mevsimselliğe göre düzeltilmiş GSYH verilerinde durgunluğa yakın bir tempo beklendiğini aktarmıştık. Mevsimsel düzeltilmiş GSYH artışı bir önceki çeyreğe göre yüzde sıfır seviyesinde gelebilir. Bu nedenle temmuz ayındaki artış, ekonominin genelinin negatif büyüme oranlarına düşmemesi açısından önemli hale geldi.

<p>Bir önceki PPK toplantısında faizler yüzde 15'ten yüzde 17'ye yükseltilmişti. Ekonomistler, Merke

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Rusya'dan görenlerin aklını başından alan kareler

Merve Boluğur yalanlamıştı... Işın Karaca açtı ağzını yumdu gözünü