• $13,4694
  • €15,3475
  • 785.636
  • 2085.76
12 Ocak 2011 Çarşamba

Sanayi toparlanmayı teyit etti!

Kasım ayında sanayi üretimi beklentilerin üzerinde aratarak güçlü toparlanma trendini destekledi. Daha önce ekim ayında yüzde 9.8 olarak açıklanan yıllık üretim artış oranı yüzde 9.9 olarak revize edilirken kasım ayında da yüzde 9.1 oranında büyüme gerçekleşti. Bu oranlar sanayi üretiminde güçlü temponun devam ettiğini gösteriyor.
Geçen yılın ilk yarısında çift basamaklı sanayi üretim artışı oranlarındaki yüksek seviyeler, daha çok kriz yılından kaynaklanan baz etkisi ile açıklanmıştı. Yılın ikinci yarısında baz etkisinin devreden çıkarak büyüme oranlarının yavaşlaması ve yüzde 4-5 civarına düşmesi bekleniyordu.

Sanayi sektöründe büyüme oranları göreceli olarak yavaşladı. Ancak baz etkisi devreden çıktıktan sonra bile hala yüzde 9'un üzerinde üretim artışı gerçekleşiyor. Baz etkisinin en güçlü olduğu geçen yılın aralık ayında sanayi üretimi yüzde 24 oranında artmıştı. Dolayısıyla önümüzdeki ay açıklanacak olan aralık ayı sanayi üretim verisi bu toparlanma trendinin devam ettiğini göstermesi açısından daha büyük önem taşıyor.
Daha önce kapasite kullanım oranlarına dayanarak yaptığımız hesaplamalarda kasım ve aralık ayları için ortalama yüzde 7 civarında yıllık sanayi üretim artışı tahmin etmiştik. Bu tahminimizi de 30 Aralık 2010 günü yayınlanan yazımızda paylaşmıştık.
Son açıklanan sanayi üretimi verileri bizim tahminimizin üzerinde bir üretim temposuna işaret ediyor. Dolayısıyla, son çeyrek için yüzde 8 olan sanayi büyümesi beklentimizi bir miktar yukarı çekmemiz gerekiyor. Aralık ayı sanayi üretiminin de yüzde 8-10 aralığında gerçekleşmesi sürpriz olmayacak. Bu da son çeyrek büyümesini yüzde 9-9.5 aralığına çekecek.

2010 yılının ilk üç çeyreğinde sanayi sektörü sırasıyla yüzde 17.3, 13.8 ve 9.9 oranlarında büyüyerek toplam GSYH artışına sırasıyla 5.1, 4.0 ve 2.1 puanlık katkı yapmıştı. Görünen o ki, dördüncü çeyrekte de GSYH büyümesine sanayi sektöründen 2-2.5 puanlık katkı gelecek. Bu da daha önce yüzde 5 civarında beklediğimiz son çeyrek büyüme oranını bir miktar daha yükseltebilir. 

Kasım ayına ilişkin sanayi üretim verileri mevsimsel dalgalanmalara ve tatil günlerine göre düzeltildiğinde, endeksin bir önceki aya göre 1.6 puan (yüzde 1.3) düştüğü görülüyor. Ancak Kasım ayındaki uzun bayram tatili nedeniyle toplam işgünü sayısının 17 gün olması istatistiki hesaplamaları güçleştiriyor. Aynı zamanda ekim ayında da 3.6 puanlık (yüzde 3.1) olağan üstü yükseliş gerçekleşmişti. Dolayısıyla kasım ayındaki aylık düşüşün büyüme temposunda zayıflama anlamına gelmediğini, daha çok aylık düzeltmeye işaret ettiğini düşünüyoruz. Son üç aylık gelişmeler göz önüne alınıp üretim artışını yıllıklandırdığımızda, sanayi üretiminin yüzde 10 civarında yıllık büyüme temposuna sahip olduğunu görüyoruz. Aşağıdaki grafikte TÜİK tarafından açıklanan düzeltilmiş sanayi üretim endeksindeki trend ve aylık artış oranları görülüyor. Hem ekim ayındaki 3.6 puanlık yükseliş, hem de kasım ayındaki 1.6 düzeltme açıkça görülebiliyor. Benzer bir düzeltmenin geçen yılın mayıs-haziran döneminde de gerçekleştiğini görüyoruz.

Ancak grafikte, son ay görülen düşüşe rağmen, düzeltilmiş endeksin trendinin yukarı yönlü olduğuna ve kabaca kriz önceki seviyelerin yakalandığına dikkat çekmek istiyoruz.

Şu anda eldeki verilerle 2010 yılının tümü için toplam ekonominin reel büyümesi konusunda yaptığımız ve oldukça gerçekçi varsayımlara dayanan bir tahmin çalışmasında yüzde 8-8.3 arasında bir büyüme değeri gündeme gelmekte. Tabii bu aralık ayı sanayi üretimi verisi elde olmadan yapılmış bir tahmin. Hatırlanırsa birkaç ay evvel Eylül 2010 tarihinde hükümet bütçe çalışmaları çerçevesinde yüzde 6.8, IMF 7.8 ve OECD 8.2 büyüklüğünde yıllık tahmin yapmışlardı. İyimser tahminler ise yüzde 9'a kadar varmakta!

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi