• $16,3897
  • €17,5953
  • 973.44
  • 2450.84
16 Haziran 2011 Perşembe

Sanayi istihdamında güçlü artış

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi 'betam' araştırmacıları Dr. Seyfettin Gürsel, Dr. Gökçe Uysal ve Duygu Güner tarafından yapılan incelemeye göre, TÜİK tarafından açıklanan Mart 2011 dönemi verilerinde tarım dışı istihdam bir önceki senenin aynı dönemine göre 956 bin kişi artmış, tarım dışı işsizlik oranı da yüzde 16,7'den yüzde 13,4 seviyesine gerilemiştir.
Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre ise tarım dışı istihdam 17 milyon 630 bine yükselmiş, buna paralel olarak tarım dışı işsizlik oranı yüzde 12,6 seviyesine gerilemiş bulunuyor. Bu dönemde sanayi sektöründeki kuvvetli istihdam artışına paralel tarım dışı işsizlik oranlarındaki gerileme hız kesmeden devam ediyor. Diğer taraftan sanayi üretim endeksi, kapasite kullanım oranı ve Kariyer.net rakamları tarım dışı işsizlikteki bu düşüşün önümüzdeki dönemlerde yavaşlayabileceğine işaret ediyor. 
TÜİK'in 15 Haziran'da açıkladığı işgücü verilerine göre Mart döneminde (şubat - mart- nisan) istihdam 23 milyon 286 bin, tarım dışı istihdam ise 17 milyon 500 bin seviyesinde bulunuyor. Ham işgücü verilerine bakıldığında mart döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre tarım dışı işgücü 347 bin (yüzde 1,7), tarım dışı istihdam 956 bin kişi (yüzde 5,8) artmış, tarım dışı işsizlik oranı da yüzde 16,7'den yüzde 13,4 seviyesine gerilemiştir.
Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre mart döneminde şubat dönemiyle kıyaslandığında tarım dışı işgücü 29 bin artarak 20 milyon 172 bin seviyesine yükselmiştir. Tarım dışı istihdam ise 68 bin artarak 17 milyon 630 bin olmuştur. Bu gelişmeler sonucunda tarım dışı işsiz sayısı 39 bin azalmış, mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranı yüzde 12,6'ya gerilemiştir. Böylelikle tarım dışı işsizlik oranı Nisan 2008 seviyesine gerilemiştir. Tarım dışı işsizlik oranının tepe yaptığı Nisan 2009'dan beri hızlı ve istikrarlı bir şekilde düşüyor olması dikkat çekicidir.

"denis.20110615232920.jpg"

Tarım dışı işsizlikteki düşüş yavaşlayacak
Betam nisan ayı işgücü piyasası araştırma notundan başlayarak Kariyer.net tarafından sağlanan ve işgücü piyasasının seyrine dair bilgi içeren yeni bir seriyi analizlerine dahil etmişti. Bu seri Kariyer.net internet sitesinde açık bulunan iş pozisyonu başına yapılan başvuru sayısını göstermektedir. İlan başına yapılan başvuru sayısı iş arayan kişilerle açık iş pozisyonları arasındaki dengeyi göstermesi açısından işsizliğin seyri ile ilgili ipuçları sağlayabilecek niteliktedir. Münhal işlerin artması büyümenin hızlanmasına bağlanırken, başvuruların azalması iş arayan sayısının azalmasına bağlı olacaktır. Mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranı ile Kariyer.net tarafından sağlanan ilan başına yapılan başvuru sayısının mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış hali incelendiği zaman bu iki serinin oldukça uyumlu olduğu açıkça görülmektedir.
Aylık açık ilan başına yapılan başvuru sayısında gözlenen düşüş mart ayında yavaşlamaya başlamış, nisan ve mayıs aylarında ise yatay seyretmiştir. Bu gelişmelere paralel olarak Nisan 2011 döneminde tarım dışı işsizlik oranındaki düşüşün yavaşlaması olasıdır.

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Diş taşlarına karşı doğal çözüm! İşte mucize yöntem

Nesli tükenmek üzere! Komodo ejderinin yumurtadan çıkış anı böyle görüntülendi

Elini sokan yılanla hastaneye koştu