• $17,9589
  • €18,4181
  • 1036.38
  • 2864.25
12 Mayıs 2016 Perşembe

Sanayi ilk çeyrekte hızlı büyüdü!

Sanayi üretimi mart ayında yüzde 4.7 oranında üretim artışıyla hızlı büyüme temposunu sürdürdü. Daha önce ocak ve şubat aylarında büyüme oranları sırasıyla yüzde 3.6 ve 8.6 olmuştu. Böylece ilk çeyrekteki ortalama büyüme oranı yüzde 5.6’ya yükseldi. Bu da ilk çeyrek büyümesine kabaca 1.5-2 puan katkı yapacak.

TÜİK tarafından mevsimselliğe ve tatil günlerine göre düzeltilen sanayi üretim endeksi verilerine baktığımızda ise aylık bazda sanayi üretiminin yüzde 0.5 (yani binde 5) oranında azaldığını görüyoruz. Ancak bu azalma, tempo kaybından daha çok daha önceki üç ayda birikimli olarak gerçekleşen yüzde 2.5 oranındaki büyümenin istatistiki bir düzeltmesi sayılmalı. Nitekim düzeltilmiş sanayi üretim endeksi normalde hep dalgalı bir seyir izlerken, son üç ayda peş peşe pozitif büyüme oranları görmüştük. Aşağıdaki grafikte düzeltilmiş sanayi üretim endeksi verilerindeki dalgalanma ve son dönemdeki ivmelenme net bir şekilde görülebiliyor.

Son üç aylık verilere baktığımızda, sanayi üretiminde büyüme temposunun çeyrekler bazında yüzde 1.1 olduğunu hesaplıyoruz. Bu oranı yıllıklandırdığımızda, büyüme temposu yüzde 4.5 gibi bir orana ulaşıyor. Bu veriler ışığında ilk çeyrek GSYH büyümesinin de yüzde 4.5-5 civarında gerçekleşmesini bekliyoruz. Sektörler itibarıyla, genel olarak ihracata dayalı sektörlerde daha yüksek artış olduğunu söyleyebiliriz. En hızlı büyüyen sektörler bilgisayar ve elektronik eşya, kimyasal ürünler, giyim, kağıt ve kağıt ürünleri, tekstil, tütün ürünleri ve elektrikli teçhizat imalatı olmuş. Diğer tarafta ise, kömür ve rafine petrol üretimi ve mobilya imalatı gibi sektörlerde negatif büyüme, yani üretimde azalma gerçekleşmiş.

Son olarak, aşağıdaki grafikte de görüldüğü üzere, son altı aylık dönemde imalat sanayiinde kapasite kullanımının yüzde 75’in üzerinde dalgalanıyor olması sanayi sektöründeki tempo açısından olumlu bir gösterge.
İmalat sanayiinde 2008-2009 öncesinde yüzde 80 civarında olan dalgalanma 2010 sonrasında yüzde 75 civarına düşmüştü. Kuşkusuz bunda hem teknolojik gelişmelerin, hem de kapasite artışının önemli etkisi var. Bu nedenle kapasite kullanımının yüzde 75’in üzerinde kaldığı dönemlerde sanayi üretiminde daha hızlı bir tempo görüyoruz. Bu durumda sanayi üretimindeki hızlanmanın ikinci çeyrekte de devam etmesi beklenmeli.

<p> </p>

6'lı masa paralel bir YSK mı oluşturdu?

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...