• $8,4399
  • €10,2058
  • 493.12
  • 1441.33
11 Haziran 2017 Pazar

Sanayi çarkları nisanda hızlandı!

Yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,7 oranında büyüyen sanayi sektörü nisan ayında tempo artırdı. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,9 oranında arttı. Hatırlanırsa, sanayi sektörü yıla dalgalı bir başlangıç yapmış ve Şubat ayındaki yüzde 1,7 oranındaki daralmanın ardından mart ayında yüzde 2,5 oranında artmıştı.

TÜİK tarafından mevsimsel dalgalanmalara ve tatil günlerine göre düzeltilmiş sanayi üretim endeksi de sanayi sektöründe görülen canlanmayı teyit ediyor. Buna göre Nisan ayında sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 2,3 oranında artmış. Normalde, düzeltilmiş endeks son derece dalgalı bir seyir izleyerek bir ay pozitif ve bir ay negatif sonuçlar veriyordu. Ancak Mart ayındaki yüzde 1,1’lik artışın ardından nisanda da yüzde 2,3’lük aylık artış sanayideki canlanma trendinin güçlü olduğuna işaret ediyor. Aylık dalgalanmaları bir yana bırakıp üç aylık ortalamalara baktığımızda, nisan ayı itibarıyla büyüme temposunun çeyrekler bazında yüzde 2,1’e ulaştığını hesaplıyoruz. Bu da yıllık bazda büyüme oranı olarak yüzde 8,5’e karşılık geliyor. Bu seviyede büyüme oranları uzun süredir görmediğimiz bir durum. Sanayi sektöründe son dönemde görülen ivmelenme aşağıdaki grafikte de net olarak görülebiliyor:

Nisan ayı sanayi üretim endeksi verilerinin detaylarına baktığımızda, özellikle ihracata dayalı sektörlerdeki artışlar dikkat çekiyor. İmalat sanayisindeki 24 sektörün 17’sinde pozitif büyüme oranları gerçekleşmiş. Daha da önemlisi, 8 sektörde büyüme oranları çift basamaklı seviyelerde.

Genel olarak sermaye malı imalatının yüzde 20.4 oranında, dayanıklı tüketim malı imalatının da yüzde 16.3 oranında arttığını görüyoruz. Enerji ve ara malı imalatında ise büyüme oranları biraz daha düşük seviyelerde, sırasıyla yüzde 7,6 ve 2,2 olarak gerçekleşmiş. Sanayi sektöründe görülen canlanma büyük oranda ihracat kaynaklı.

Yılın geri kalanı için değerlendirdiğimizde mart ve nisan aylarında yakalanan sanayi üretimi temposu şüphesiz uzun dönem büyüme hedefi açısından önemli. Mart ve nisan aylarında pozitif bir dönem geçiren sanayi sektörünün özellikle yılın ilk çeyreğinde döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalara iyi tepki verdiğini, mayıs ayından bu yana yaşanan göreceli istikrarın da bu anlamda olumlu olacağını düşünüyoruz.

<p>Yoğun diplomasi trafiği yürüten Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün  Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin

Bayram sonrası kontrollü normalleşme nasıl olacak?

Şırnak Valisi Pehlivan, Cudi Dağı'nda konuşlu üs bölgelerinde incelemelerde bulundu

Bayram alışverişinin kalbi Eminönü ve Mısır Çarşısı sessiz

Toroslar'da baharla yeşile bürünen yaylalar görenleri kendine hayran bırakıyor