10 Kasım 2013 Pazar

Sanayi, büyüme için ümit veriyor

SANAYİ üretimi eylül ayında beklenenin de üzerinde bir artış gösterdi. Üretim geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.4 oranında arttı. Böylece bu yıl görülen en yüksek yıllık büyüme oranına ulaştı. Ağustos ayında yüzde 1.3 oranında daralma gerçekleşmişti. Daha da önemlisi, mevsimsel olarak düzeltilmiş endeks önceki aya göre yüzde 5.8 oranında arttı. Ağustos ayında yüzde 3.6 oranında keskin sayılabilecek bir düşüş gerçekleşmişti.

Ağustosta bayram etkisi vardı

Ağustos ayındaki düşüş sadece ekonomik aktivitedeki azalma nedeniyle değil, Ramazan sonrası bayram ve tatil faktörleriyle de alakalı idi. Dolayısıyla, eylül ayındaki yükseliş ağustos ayına göre bir miktar istatiksel düzeltme de barındırıyor. Normalde bu dalgalanmalar mevsimsel faktörler ayıklandığında düzeltilmiş olması gerekir. Ancak, her yıl aynı günlerde tekrarlanmayan Ramazan ve Kurban bayramlarında takvim etkisi doğrudan mevsimsel faktörlerle açıklanamıyor. Ayrıca, bayram tatilleri bazı yıllarda hafta sonları ile eklenip dokuz güne kadar çıkarken, bazı yıllarda mesai gününü sadece 1-2 gün etkilediği de ayrı bir gerçek. Bu nedenle Ekim-Kasım döneminde de benzer bir dalgalanma görülebilir.
Aşağıdaki grafikte kapasite kullanımı ve sanayi üretim endeksinin izlediği seyir bir arada görülmekte.

Daha önceki yazılarımızda da kapasite kullanımında son dönemde görülen yükselişi vurgulamıştık. Bu yükseliş sonunda kapasite kullanımı uzun dönem ortalamasının üzerine çıktı. Bu da aslında sanayi üretiminde ciddi bir canlanmanın habercisi. Eylül ayı sanayi üretimi verisini kullanarak son üç aylık üretim trendini hesapladığımızda yıllık yüzde 4.2’lik büyüme temposuna ulaşıyoruz. Bu da beklentilerin biraz üzerinde. Çeyrekler bazında görülen yüzde 3.8’lik yıllık büyüme oranı da bu tempo ile uyumlu. Bu verilerden yola çıkarak üçüncü çeyrekte GSYH büyüme oranının kabaca yüzde 4-4.5 civarında olacağını tahmin edebiliriz. Tarım sektöründen gelecek daha olumlu bir tablo bu oranı yüzde 5’in üzerine çekecektir. Kapasite kullanımında ibrenin yukarı yönlü olması son çeyrek büyümesinin daha kuvvetli olacağına işaret ediyor.

<p class='MsoNormal'>İstanbul Galata Üniversitesi  Akademik Yılı Açılış Töreni'nde konuşan İçişleri

'Siyasi cinayetler' manipülasyonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de Din Eğitimi Sempozyumu'na katılarak konuşma yaptı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ekim 2021)

Kumanda görünümlü tabanca, polisi yaraladı