• $13,1138
  • €14,929
  • 755.825
  • 1809.53
20 Haziran 2015 Cumartesi

Rusya sanki toparlanıyor

Yılbaşında birkaç günlüğüne Tayland’a tatile gitmiştim. Orada o günlerde en çok Rusya ekonomisinin durumu konuşuluyordu. Meğer Rus turistler aralık veya ocak aylarında Tayland’a tatile gider, ilkbahar veya yazın da Türkiye’ye gelirlermiş. Yılbaşından sonraki haftada Tayland vatandaşları Rus turistlerin yüzde 20-30 civarında azaldığını konuşuyorlardı. Bu aynı zamanda Türkiye’ye gelen Rus turistlerin de yüzde 20-30 arası azalması anlamına gelirdi. Nitekim daha sonra Antalya’da konuştuğum turizmciler de beklentilerinin yüzde 20-30 civarında azalma olduğunu beyan etmişlerdi.

Ancak Rusya bugünlerde toparlanma sinyali verir gibi. Bu hafta medyadaki haberlere göre Rusya Merkez Bankası bu yıl dördüncü defa faiz hadlerini aşağıya indiriyordu. Merkez Bankası ekonomideki yavaşlamayı azaltmak ve ülkenin sadece hafif bir resesyon yaşamasını sağlamak çabasında idi. Ancak ileride enflasyon yükselmeye yeniden başlarsa faizi artırırım demeyi de ihmal etmiyordu.
Merkez Bankası temel faizini yüzde 11.5 düzeyine indirmişti. Bu beklentilere yakın bir faizdi. Ama yılbaşından bu yana faizi beş buçuk puan indirmiş bulunuyordu. Çünkü yılbaşında enflasyon da faiz de yüzde 17 civarına çıkmıştı.
Merkez Bankası Başkanı olan Bayan Elvira Nabiullina tarafından yapılan açıklamaya göre enflasyon şu anda 15.6 düzeyine inmişti. Çünkü Rus parası Ruble de ciddi boyutta değer kaybettikten sonra yeniden değer kazanmaya başlamıştı. Merkez Bankası Başkanı daha fazla faiz indirimi isteyenlere, getirileri hızla düşürdüğüm takdirde ruble cinsi varlıklara yatırım yapanlar kaçmaya başlarlar ve yeni problemler ortaya çıkar diyerek, ortalığı sakinleştirmeye çalışıyordu.
Rus parası ruble sorunların başlangıcında bir dolar 30 ruble gibi bir kurdan başlayarak değer kaybetmişti. Hatta bir dolar seksen ruble bile kısa bir zaman için olsa da gündeme gelmişti. Sonra alınan tedbirler sayesinde bir dolar 50 rubleye doğru giden Rus parası bugünlerde bir dolar eşit 54-55 ruble civarında alınıp satılmakta.
Analistler yaza kadar Merkez Bankası’nın faizleri çok yavaş indirmeye devam edeceğini ancak yaz sonundan sonra da faizlerin düşürülerek politika yaklaşımının yeniden büyüme ve yatırım odaklı hale getirileceğini vurgulamaktalar.
Merkez Bankası’nın ana politikası ise daha evvel 500 milyar euro civarında olan ama şimdi nerede ise 200 milyar dolara inmiş olan döviz rezervlerini beş yıl kadar bir zaman içinde yeniden 500 milyar dolara çıkartmak!
Merkez Bankası döviz rezervini eski düzeyine çıkartmadan kur dalgalanmasına karşı adımlar attığını, faizleri yavaş yavaş indirerek rublenin değerindeki dalgalanmayı oldukça azalttığını da tezlerine ekliyor. Ama bugünkü yüzde 10.5-11.5 civarındaki faiz de büyümeyi biraz zorlaştıracak düzeyde diye de düşünmek gerek.
Rus turistlerin azalması Türkiye açısından Yunanistan’ın sorunları veya Ukrayna sorunlarından veya FED’in yılsonuna doğru faiz arttırması polemiklerinden daha önemli diye düşünmek gerek.

<p>Bu hafta GTA 5'in çevrim içi modundaki özel sunuculara yerleştirilen aşı merkezleri ve oyun içeri

GTA 5'te aşı kuyrukları oluştu | TeknoZone #11

Konya'da kum fırtınası zincirleme kazaya neden oldu

Van'da aracın çarptığı ayı tedaviye alındı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Kasım 2021)