• $7,4627
  • €9,024
  • 437.81
  • 1524.49
12 Temmuz 2012 Perşembe

Roubini'ye göre felaket geliyor!

Felaket kahini Nouriel Roubini gene ortalığa fırlamış ve medya da hemen felaket tahminine abone olmuş! Felaket dünyanın her yerinde her tür medyanın manşetinde!
Dikkat edelim. Roubini aslında İran kökenli! Ailesi önce Türkiye'ye göç etmiş ve  Roubini de Türkiye'de okumuş. Sonra İtalya'da eğitim görmüş ve sonunda ABD'de New York'ta ekonomi alanında doktora yaparak, öğretim üyesi olmuş. Yani o da aslında bir Orta Doğu ve Akdeniz kültürü çocuğu. Bu nedenle de ekonomide aşırı doz kötümserliği seviyor ve yaptığı felaket öngörüleri ile de her daim şöhret ve para kovalıyor.
Roubini'nin medyaya yansıyan en son kehaneti 2013 yılında yaşanacak olan ekonomik fırtınanın 2008 yılından beter olacağı. Ayrıca önümüzdeki üç beş yıl içinde Euro bölgesinin dağılma olasılığının yüzde 50 olduğu iddiasını da ortaya atmış. Çin ve Hindistan'ın yavaşlamasının da Dünyayı iyice aşağıya çekeceğini söylüyor.
Ancak izleyenler bilirler ki 2008 kriz yılından bu yana Roubini'nin tahminleri sürekli boş çıkmakta. Tabii ki uzun zamandır çözüm üretmekte geç kalan ve moralleri bozan Avrupa'nın ekonomisi kötü durumda ve bu da Dünya genelini doğal olarak etkilemekte. Ama bu doğru gözlemden, global felakete ulaşmak için hayal gücü oldukça kuvvetli olmak gerek. Örneğin Avrupa için 2013 'consensus' tahminleri iyileşme içeriyor! 
Ancak Dünya genelinde gelişen ekonomiler yavaşlamakta. IMF bu ay içinde 2012 ve 2013 yılları için revize büyüme tahminlerini yayınlayacak ve biz de bu tahminleri detaylı şekilde bu sütuna aktaracağız. Şu anda eldeki IMF 'ham' verilerine göre gelişen ülkeler toplamının reel büyümesi 2011 yılındaki yüzde 6.3 oranından 2012 yılında yüzde 5.7 oranına geriliyor. Tabii gelişen ülkelerin 2012 reel büyüme tahmini, gelişmiş ülkelerdeki büyüme tahmini olan yüzde 1.4 sayısından çok büyük, ama gelişen ülkeler toplam büyümesi de, kriz başlarken, yani 2008 yılında yüzde 8 oranında idi.
Ancak gelişen dünya aslında tek bir tip ekonomi değil. Fazla genelleme mümkün değil. Bunu BRIC ülkeleri olan Çin, Hindistan, Rusya ve Brezilya'ya bakarak görebiliriz. 
Örneğin bir yanda emtia satarak ayakta kalan gelişen ülkeler var. Bunların önde geleni Rusya 2008-2009 döneminde enerji fiyatı artışlarından önemli ölçüde istifade ederek hızlı büyümüştü. Son dönemdeki fiyat düşüşleri Rusya'nın büyümesini yavaşlatıyor.
Hızlı büyüyen gelişen ülkelerden BRIC üyesi Hindistan ise yıllardır yüksek olan enflasyonu bir türlü frenleyemediğinden faizleri yükseltmişti ve bu nedenle de yatırım durmuş durumda. O da yavaşlıyor!
Çin ve Brezilya ise son dönemde aynen Türkiye gibi kredi balonundan muzdarip. Brezilya'da 2010 yılında yüzde 7.5 düzeyine çıkmış olan reel büyüme şimdi yüzde 2 düzeyinin altına doğru indi. Soya ve demir cevheri gibi emtiaları satarak hızla büyüyen Brezilya, şimdi dünya emtia talebinin yavaşlaması ve düşen fiyatlar nedeniyle sorun yaşamakta.
Çin de global talep daraldıkça doğal olarak ihracata dayalı bir ülke olduğu için yavaşlıyor ve sorunlar ortaya çıkıyor. Çin iç talebi pompalayarak ayakta kalmaya çalışıyor.
Bu yazılanların ve konuşulanların hepsi aslında sürpriz değil ve oldukça normal. Dışa açık ülkeler Dünya üretiminin beşte birini yapan Avrupa soruna girince doğal olarak bundan etkilenecek. Ama buradan felaket tahminine zıplamak ise bayağı abartılı bir yaklaşım.
Böyle bir zıplamayı da ancak Roubini yapar. Ama biz de Akdeniz ile Orta Doğu kültürü karması toplum olarak ekonomik abartmalara antrenmanlıyız.
Hatırlıyor musunuz dolar kuru aralık 2011 içinde 1.92 düzeyine çıkınca bir yorumcu dolar 2.20 olur demişti. Bir diğer yorumcumuz ise 'Bu ateşe döviz dayanmaz!' diyerek döviz spekülatörlerine gaz vermişti. Biz bu iki teze de şiddetle karşı çıkmıştık.
Türk toplumu bu uçan tahminlerin ve tezlerin yanılma dozunu herhalde görüyordur! 

<p>Okurlarından gelen 'Kullanmış olduğunuz dil, çoğu kez 'ağdalı ve anlaşılması güç' noktasında gele

'Türkçenin inceliklerini kullanmazsak yok olup gidecek'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Akrep ve fare karşı karşıya gelirse... İlk kez görüntülendi!

Ölümsüzlük mantarı olarak biliniyor! Türkiye'de üretilmeye başlandı