• $13,411
  • €15,2115
  • 793.26
  • 2014.21
18 Ocak 2011 Salı

Roubini 150 bin dolar isteyince çağrılmamış!

Coface bir Fransız şirketi. 67 ülkede faaliyet gösteren bu şirket 6600 çalışanı ve 130 bin müşterisiyle (Dünyanın en büyük 500 şirketinin yüzde 45 kadarı da müşterileri arasında) kredi sigortası, faktoring, rating, enformasyon paylaşımı gibi hizmetler vererek dış ticaretin gelişmesine de yardım eden bir uluslararası şirket. Ancak Coface uluslararası ortamda hep yerel ortaklarla çalışmakta.

Coface Türkiye'nin yöneticisi Belkıs Alpergün ise dün, her yıl olduğu gibi bu yıl da Paris'te gerçekleştirilen yıllık risk konferansında, basına verilen yemekte Türkiye hakkında bir konuşma yaparak Türkiye'nin kriz sonrası performansının arkasındaki dinamikleri ve 2011 yılında hangi sektörlerde ülkemiz şirketlerinin atılım yapabileceği konusunda bilgi verdi. Coface yöneticileri de basın konferansında uluslararası basına bir sunum yaptılar ve gelecek tahminlerini aktardılar.

Coface iktisatçıları 2010 yılında yüzde 4 büyüyen dünyanın, 2011 yılında hafifçe yavaşlayarak yıllık yüzde 3.4 düzeyinde büyüme sergileyeceğini düşünmekteler. Bu yavaşlamanın arkasında Avrupa'nın bütçe ve borç sorunları, ham madde ve emtia fiyatlarının artışı ve dünya ticaretinde yavaşlamanın etken olacağını gündeme getirdiler. Ancak 2010 yılında yüzde 2.3 büyüme sağlayan gelişmiş ekonomiler yüzde 1.8 düzeyine gerilerken, Euro Bölgesi'nde de 2010 yılındaki yüzde 1.7 yerine 1.4 büyümeye gerileme olacağını düşünmekteler. Bu da bölgenin şirketlerinin kredi riski üzerinde negatif bir etki yapacak gibi gözüküyor diyorlar.

Tabii ki krizden muzaffer çıkan ülkelerin çoğu gelişen ülkeler. 2010 yılında yüzde 6.7 büyüyen bu ülkeler grubu 2011 yılında yüzde 6.2 büyüyecek tahmini var.
Coface diğer taraftan çeşitli ülkeleri şirket kredi riski açısından bir ratinge tabi tutmakta. Kamu sektörü bu ratinge dahil değil. Sadece özel firmaların analizi için kredi ratingi yapılmakta. Ancak makroekonomik gelişmelerin ve kamunun durumunun ülke şirketlerinin kredi riski üzerine yapacağı etki göz önüne alınmakta.
Bu yılın en ilginç gelişmesi ise ünlü 'kötümser' Roubini ile Coface arasında gerçekleşmiş. Coface yıllık toplantılarına uluslararası iktisatçıları davet ederek analizlerini katılımcılara aktarmalarını sağlıyor. 2008 krizinden önce 10 bin dolar ücret vererek Roubini'yi getirmişlermiş. Bu yıl da 'ikinci dip 'tezinin fos çıkmasına rağmen Roubini'yi tekrar çağırmak istediklerinde şirket yöneticilerinin beyanına göre Roubini 150 bin dolar talep etmiş, onlar da Roubini'yi çağırmamışlar.

Coface açısından en önemli gelişmeler ise çeşitli ülkelerin şirketlerinin kredi ratinglerinde gerçekleşen gelişmeler. Coface kredi ratingleri, ülkeleri şirketlerinin kredi geri ödememe riskini ölçerek verilen bir rating.

7 basamaktan oluşan bu rating skalası ise en iyiden en kötüye dizilerek A1, A2, A3, A4, B,C, D harflerinden oluşuyor.

Kriz öncesiyle karşılaştırıldığı zaman, 2011Ocak ayında kredi ratingi A1 düzeyinde kalan şirket kredi riski az olan gelişmiş, ülkeler  Avustralya, Kanada, Japonya, Yeni Zelanda, Norveç, İsviçre.

Almanya, Avusturya, Belçika, ABD, Fransa, Hollanda ve Danimarka şirketlerinim kredi ratingi ise A1 düzeyinden A2 düzeyine inmiş.

İngiltere ve İspanya şirketlerinin ratingi ise A1 düzeyinden A3 düzeyine düşmüş.
İrlanda ve İzlanda ise A1 düzeyinden A4 düzeyine düşmüşler.
İtalya ve Portekiz ise A2 düzeyinden A3 düzeyine inmişler.   
Yunanistan ise A2 düzeyinden A4 düzeyine düşmüş.
Gelişen ülkelere bakıldığında ise Brezilya A4 düzeyinden A3 düzeyine çıkarken, Türkiye ise bir basamak tırmanarak A4 düzeyinde değerlendirme almış.  Yani krizde Türkiye'nin kredi ratingi yükselmiş.

Meksika ise A3 düzeyinden A4 düzeyine inmiş.
Asya'da Hong Kong, Singapur, Tayvan A1 ratingde, Malezya, G. Kore, Tayland, Çin ve Hindistan A3, Endonezya, Filipinler, Rusya ve Kazakistan ise B ratinge sahipler.

<p class='MsoNormal'>Ezgi Aşık soruyor, Altınbaş Üni. Öğretim Üyesi Dr. Eray  Güçlüer ve Hacı Bayram

Zeytindalı Harekatı'nın yıldönümü…

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında