• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
9 Aralık 2014 Salı

Profesyonel futbol yöneticisi nasıl olur?

Frankfurter Allgemeine Almanya’nın en ciddi gazetesidir. En ciddi futbol röportajlarını da bu ciddi gazete yapar. Son dönemde medyada konu olan takım Borussia Dortmund’du. Çünkü bu sezon sakatlıklar ve diğer nedenlerle Dortmund maç kazanamaz duruma gelmiş ve ligin sonuncusu yani 18’inci durumuna düşmüştü. Bu kulüpte para babası yönetici yoktu. Bu kulüpte tepeden aşağıya tüm yöneticiler profesyonel. Medyaya konuşulması gerekiyordu ve bunu 55 yaşındaki yönetici Hans Joachim Watzke yüklenmişti. Watzke’nin 'örnek olacak' tavırları tüm ülkemiz futbol kulübü yöneticilerine örnek olsun diye, özetle aktarıyorum.
Basın Mensubu Richard Leipold soruyor: Takım sonuncu ama teknik adam Klopp’a destek vermeye devam ediyorsunuz! Diğer kriz yaşayan kulüplerden farkınız ne?
Watzke: Başka kulüpler hakkında konuşamam ama Dortmund sakin, düşünceli, her gelişme ile ilgili bir kulüptür. Takım performansının düşmüş olmasının nedenlerini büyük çapta biliyoruz, fakat sadece kendi içimizde tartışıyoruz. Suçlu da aramıyoruz!
Basın: Jürgen Klopp çok etkilenmiş ve dağılmış görülüyor! Sizin gözünüzle de şimdi değişik olduğu görülüyor mu?
Watzke: Jürgen tabii ki takımın durumundan etkileniyor. Ama etkilenmeseydi beni daha çok rahatsız ederdi. Fakat değişmediğini, her zamanki gibi çalışkan ve takım için en iyiyi yapma çabasında olduğunu görüyoruz.
Basın: Peki Klopp hata yaptı mı?
Watzke: Hata yapmayan insan yoktur. Ama Jürgen Klopp bir teknik adam olarak önemli bir hata yapmış da değil. Ayrıca biz idari yöneticiler de hata yapmış olabiliriz. Bizi incelerseniz, bizim kendi kendini eleştirmeyi ilke kabul etmiş insanlar olduğumuzu ve bugünkü durumu da tarafsız davranarak ama gerçekleri gözlemleyerek analiz etmeye çalıştığımızı görürsünüz!
Basın: B.Dortmund’un devreye sokulabilecek bir B planı var mı?
Watzke: Devre arası gelene kadar bir plan değişikliğine gerek kalmayacağını düşünüyoruz. Takıma ve teknik kadroya güvenimiz tam. Başarı döneminde nasıl davranıyorsak, başarısızlık döneminde de ayni şekilde davranıyoruz.
Basın: Bugünkü B.Dortmund yukarıya, mesela altıncı veya dördüncü duruma gelebilecek kalitede mi?
Watzke: Bu takım ve kadro son dört yılda iki defa Almanya Şampiyonu, iki defa ikinci oldu, ayrıca bir defa da hem ligi hem kupayı kazanmıştı ve Şampiyonlar Ligi’nde de finale çıkmıştı. Şimdi ise lig sonuncusu. Bizim dört yıldaki başarılarımızı Almanya’da Bundesliga’da bugüne kadar gerçekleştirmiş başka bir takım var mı? Tabii ki en alttan yukarıya ulaşmak zordur, bu zorluğu küçümsemiyoruz. Oyuncularımızı da ikaz ediyoruz ve durumu düzelteceklerine güveniyoruz!
Bu 'medeni' röpörtaj yayımlandıktan 3 gün sonra Dortmund, ligin yedincisi Hoffenheim takımının 1-0 yeniyor ve 14’üncü duruma yükseliyordu. Bundesliga gol krallığında Dortmund’un Bayern’e kaybettiği Götze ve Lerwandovski oldukça yukarıda yer alıyordu. Üçüncüsü, Dortmund’un kendi golcüsü Reus ise yılbaşına kadar sakat, oynayamıyor durumdaydı. Üç tane milli golcü kaybedersen tabii gol atamaz hale gelirsin de, ayrıca Dortmund, Bayern’in parasal gücüne de direnebilir mi?

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak