• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
9 Ağustos 2015 Pazar

Polonya krizde iyiydi ama...

Polonya Avrupa’nın kriz döneminde ekonomik anlamda en başarılı ülkelerinden biri. Tüm Avrupa Birliğinde, global krizde resesyon yaşamayan, yani eksi büyümeye hiç düşmeyen tek ülke o! Polonya ekonomisi 2007 yılından bu yana yüzde 33 büyümüş, aynı dönemde ise euro bölgesi toplam sadece yüzde 2 büyüyebilmiş. 2009 yılında kriz Avrupa’ya geldiğinde Almanya bile yüzde 4.7 daralmış, Türkiye de ayni oranda yüzde 4.7 küçülmüştü, ama Polonya yüzde 1.7 pozitif büyümüştü. Bu arada daralanlar arasında Finlandiya yüzde eksi 8, İrlanda eksi yüzde 7.6, İsveç eksi yüzde 5.1, İtalya eksi yüzde 5,İngiltere eksi yüzde 4.9 gibi ülkeler vardı. Ama bugün siyaset Polonya’nın başını belaya sokabilir!

Polonya onuncu yüzyıldan beri bir devlet olarak yaşamış. 1772-1795 arasında Prusya, Rusya ve Avusturya elbirliği ile Polonyayı parçalamışlar. Polonya ancak 1918'de Birinci Dünya Savaşı sonrası yeniden bağımsız olabilmiş. İkinci Dünya Savaşı sonrasında ise Almanya ve Sovyetler Birliği ülkeyi paylaşmışlar.1980 yılından sonra emekçiler ve sendikalar komünizme isyan edince 1990 yılında komünist dönem bitmiş,1999 yılında NATO ve 2004 yılında da Avrupa Birliği üyesi olunmuş. Batıya iyice yanaşmış yani!
Aşağıdaki verilerin hepsi 2014 yılı aralık ayından. Polonya yüzde 60 kentsel bir toplum, 38.5 milyon nüfusu var ama bol miktarda da dışarıya göç mevcut. Nüfusun yüzde 90 kadarı Katolik. Polonya’da vatandaşların yüzde 60 kadarı kentsel, ama genel nüfus azalıyor çünkü gençler arasında çok dışa göç eden var. Satın alma gücü paritesi ile GSYİH sayısı 955 milyar dolar, kişi başına gelir de 25 bin doların biraz altında. İhracatı 218 milyar dolar, ithalatı 217 milyar dolar. Ülke üretiminin yüzde 3.7'si tarım, yüzde 32'si sanayi ve yüzde 64.3'ü de hizmetler. Tarım istihdamı yüzde 13, sanayi istihdamı yüzde 32 ve hizmetler istihdamı da yüzde 57. İşsizlik oranı yüzde 8.2, bütçe açığı/GSYİH oranı yüzde eksi 1.5, kamu borcu/GSYİH oranı ise yüzde 46. Enflasyon neredeyse yüzde “0”, cari açık 6.7 milyar dolarcık! Faiz de kabaca yüzde 6.3. Döviz rezervi 106 milyar dolar, dış borcu da 395 milyar dolar ama 274 milyar dolar da yabancı sermaye yatırımı gelmiş. Döviz kuru da 2014 sonunda 3.2 Zloty,pek devalüe de olmuyor. Bu ekonomik veriler çok çok iyi diye düşünüyorum.

Eski Başbakan'ın başarısı

Ülkeyi ekonomik olarak başarılı kılan eski Başbakan Donald Tusk, becerileri nedeni ile Avrupa Konseyi Başkanı olmuş, ve Avrupa siyasetinin önde gelen kişilerinden. Ancak bugün Polonya için riskli siyasi değişimler olabilir gibi gözüküyor.
Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski Mayıs ayında seçimde az farkla kaybetti. Başbakan Ewa Kopacz ise ekim ayında yapılacak seçimleri kaybedecek gibi gözüküyor. Yeni Cumhurbaşkanı Andrzej Duda Mıhafazakar ve Katolik bir partinin adayı olarak seçildi ve bu hafta göreve başladı. Sanki tutucu taşra seçmenlerini temsil ediyor, şirketlere güvenmiyor, ve ilginç bir şekilde emeklilik yaşını düşürmek, yani azaltmak istiyor. Üstelik Kremlin’in gölgesine yapışacak gibi. Liberal şeylerin hepsine de karşı.
Duda Almanya’nın İkinci Dünya Savaşında Polonya’ya kaybettiği toprakları geri isteyeceği kanısında, bu nedenle onlara uzak duruyor. Angela Merkel’in “stasi” adlı eski Doğu Alman gizli polisinin elemanı olduğunu düşünüyor. Halbuki bugün Polonya Almanya’nın Rusya’dan daha büyük bir ticaret ortağı. Ve üstelik hiçbir şey Polonya ile Almanya’nın kapışması kadar Rusyayı memnun edemez. Duda ayrıca euro dışı bir ülke olarak euro içi olanlar kadar korunmadıkları kanısında.1972 doğumlu Duda eski Başkan Tusk’ın Avrupa Birliğindeki görevinden uzaklaştırılmasını bile talep ediyor. Duda sanki partinin eski liderlerinden kardeş Kaczyinski’nin emrinde gibi.
Polonya’ya Batı’dan ve Almanya’dan uzaklaşmak çok pahalıya mal olabilir halbuki. Bu kadar paranoya çok aşırı ve ülkeye zarar verir diye düşünenler çok!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Yeni varyant hızla yayılıyor... Kovid geçirip, tat ve koku kaybı

Beynimizin parmak izi, hastalıkları veya kişileri tanımak için kullanılabilir mi?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!