• $13,4463
  • €15,2758
  • 793.697
  • 2047.71
22 Ağustos 2011 Pazartesi

Petrolden umudunu kesen Hugo Chavez kötü yola düsüp ülkenin tüm altınını

Milli gelirinin üçte biri petrole dayalı olan Venezüella'da Chavez, yeni kaynağını buldu: Altın... Ons fiyatı 2 bin dolara doğru giden Venezüella, yurtdışındaki altın rezervinin %90'ını ülkeye geri getiriyor. 2012'deki seçimler öncesinde hükümete fon gerekli. Artan altın fiyatları da Chavez için çare olabilir

Altın kıymetlendi. Onsu 2000 dolara gidiyor. Ama hala 1980' yılındaki reel değerine ulaşamadı. Eğer 1980-1981 arasındaki  800 dolar değerine dolar enflasyonunu eklerseniz , 2200-2400 dolar arasında bir değere ulaşmalı. Yani doları uzun vadeli tutanlar hala kara geçemediler. Şimdi, ilginç bir ülkeye,Venezüella'ya bakalım. Venezüella30 milyon nüfusu, 344 milyar dolar GSYİH'si ve  12.600 dolar kişi başına geliri ile 34'üncü büyük ekonomi. GSYİH'nın üçte biri petrolden kaynaklanıyor. Nüfusunun yüzde 28 kadarı fakirlik sınırın altında yaşamakta. ABD Venezüella'nın en büyük ihracat partneri. 2010'da dünyada hala negatif büyüme yaşayan nadir ülkelerden. (Yunanistan gibi ). İşsizlik oranı da yüzde 12.1.

Enflasyonu bile yasakladı
CHAVEZ Parlamentodan bir kanun geçirerek enflasyonu yasakladı (!). Ona göre ülkede hemen her sektörde aşırı doz monopol vardı ve monopolcüler insanları sömürmek için gıda fiyatlarını arttırıp duruyorlardı. Bu nedenle tüm sektörlerde fiyatları daha da yakından takip ve kontrol edebilmek için yeni bir bürokrasi kurmaya başladı.

KAYNAK BULUNDU
PETROL fiyatlarının 150 dolarlık zirveden düşmüş olması Chavez hükümetinin  yeni döviz ve gelir kaynağı aramasını getirdi. Geçtiğimiz hafta ise yeni kaynak bulundu!

%90'ı ülkeye geri getirilecek
VENEZÜELLA dünyanın 15'inci büyük altın stokuna sahip. 366 ton altının 211 tonu (12-13  milyar dolar değerinde) ülke dışında. Chavez'in emri ile 400 ons ağırlığındaki 17 bin standard altın çubuk şekilinde tutulan stok, Venezüella'ya taşınacak. Stokun 99 tonu İngiltere Merkez Bankası'nda duruyor. Chavez ülkenin dışarıda duran altın stokunun yüzde 90 kadarının ülkeye geri taşınması emrini verdi. .

40 uçakla taşınacak
TAŞIMA konusunda büyük bir transport sorunu yaşanacak. Taşıma uçakla yapılacak ama, 40 kadar uçuş yapılması gerekeceği düşünülüyor. Venezüella'nın altın taşıması insanlık tarihinin en büyük altın taşıma operasyonu olacak. Güvenlik konusunu da düşünürseniz iş zor. Önümüzdeki yıl Venezüella'da seçim var ve ekonomi üç yıldır iyi gitmemekte, petrol fiyatları da düşmeye devam edecek gibi duruyor. Hükümete fon gerekli! Artan altın fiyatları Chavez'i  kötü yola düşürebilir, hepsini okutabilir!

TÜM FİYATLAR KONTROL ALTINDA
'Bolivar Sosyalizmi' adını verdiği bir yeni tür sosyalist düzen için 1999 başında hükümeti ele geçiren ve birçok şeyi devletleştiren, eski darbeci Albay Chavez sekiz yıl evvel ülkede tüm fiyatları kontrol eden ve belirleyen bir ekonomik sistem kurmuştu. Paradoksal bir şekilde devletin fiyatları kontrol ettiği ekonomide Venezüella dünyanın en yüksek enflasyonunu üretti. 2011 ortasında Caracas'ta  gıda fiyatları, fiyat kontrollarının başladığı döneme oranla, dokuz misli  artmıştı. Tüketici fiyatları enflasyonu yüzde 27 idi (Latin Amerika enflasyon ortalaması yüzde 6 civarında) .

<p>New York Belediye Başkanı Eric Adams. tezgâhın gece geç saatlerde açık olduğunu belirtti. Manavla

New York Belediye Başkanı, Türk manavını seçti

Dünyanın en güçlü hava kuvvetleri hangileri? Türkiye kaçıncı sırada?

Başlarını derde sokan hayvanlar! Bu hale nasıl geldiklerini kimse anlayamıyor

Savaş sonrası yaralanan karıncalar bakın ne yapıyor! Bilim inanlarını şaşırtan görüntü