• $9,3146
  • €10,8142
  • 530.04
  • 1418.08
13 Kasım 2016 Pazar

Petrol üretimi azalmıyor fiyat düşük kalıyor!

Dünyada bela bitmez. Tam aralık sonunda ABD Merkez Bankası dolar faizini artırır ve bu faizi bekleme derdinden kurtuluruz diye düşünüyorduk ki, başka bir bela, hem de şimdi gündeme geldi.

OPEC petrol fiyatlarının artmasını istiyor. Ama petrol üretmeyen fakat tüketen, örneğin Türkiye gibi ülkelerin vatandaşları ise, doğal olarak petrol fiyatının artmamasını arzu ediyorlar.

Ama şu andaki verilere göre petrol fiyatları düşük kalacak gibi. S.Williams tarafından 11-13 Kasım tarihli Wall Street Journal gazetesinde aktarılan haberde OPEC’in üyelerinin petrol üretimi ekim ayında rekor düzeyde artmış. Kasım ayında da petrol üretiminin benzer şekilde çok artması bekleniyormuş. Bu OPEC tarafından hiç istenmeyen bir gelişme, çünkü petrol fiyatları, arz talepten daha fazla arttıkça düşer, fiyat da düşük kalır.

Eylül ayında OPEC Cezayir’de toplanmıştı, sonra da Viyana’da! Birçok ülke de üretilen petrolün normalden yüzde 2 daha az olması halinde, fiyatların yükseleceğini düşündüğünü söylemiş ve alınan karara katılacağını belirtmişti. Ama ortaya nasılsa sorunlar çıktı ve hangi ülke üretimini ne kadar kısacak konusunda bir anlaşma gene olamadı.

Geçtiğimiz perşembe günü de Uluslararası Enerji Ajansı'na göre, OPEC ham petrolün 230.000 varil arttığını ve de ekim ayında günde toplam 33.83 milyon varil üretimi sonrası, düşünülenden ve de konuşulandan çok fazla petrol üretilmiş oldu dedi. Bu rakamlar sonrası, OPEC’in günde 830 bin varil ile 1.33 milyon varil arasında bir miktarı üretmemesi ve de ancak böylece Cezayir’de karar verilen zirvenin aşılmayacağını gündeme geldi.

Uluslararası Enerji Ajansı, 30 Kasım tarihindeki toplantıda hangi rakamlar ortaya çıkacağı bilinmiyor ama gene de bir fikrimiz olacak diyerek bekliyor. OPEC ham petrolü beşinci aydır arttı, çünkü problemli Nijerya ve Libya üretimi toparlanmıştı ve de Irak üretimi 4.59 milyon varile çıkmıştı.

Diğer taraftan OPEC dışındaki Rusya, Brezilya, Kanada ve Kazakistan da üretimi artırmışlardı.

Bu durumda 2017 yılının da 2016 gibi petrol üretiminin azdığı, frenlenemediği bir yıl olacak. Petrol fiyatları 2014 yılında 100 dolardan 50 dolar altına inmişti. Bu da şirketlerin çalışan insan sayısını kısması ve üretimi frenlemesi ile sonuçlanmıştı.

Geçtiğimiz perşembe günü aralık ayı için siparişlerin fiyatı yüzde 1.3 düştü, New York’ta 44.66 dolar varil başına değerine indi. Ham petrol fiyatı da ekim ayında bu yılın rekor fiyatı olan varil başına 51.60 dolara çıkmıştı. Ham petrol bu rekor rakamdan sonra yeniden düştü, düşme oranı da yüzde 13 oldu!

Bakalım 2017 fiyatı hangi düzeyde olacak? Tabii petrol fiyatının düşük olması Türkiye’nin cari denge açığını düşürdüğü için hoşumuza gidiyor ama zaman içinde neler olacağı da belli olmaz!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Cerrahpaşa'da yeni yoğun bakım servisleri açıldı

Kargaların şaşırtıcı zekası ve alet kullanabilme becerisi

Dev şirketlerinin logolarındaki gizli anlamlar