• $15,6047
  • €16,2965
  • 905.078
  • 2409.36
12 Kasım 2018 Pazartesi

Petrol fiyatları hızla düşüyor ama...

Geçtiğimiz hafta da, petrol fiyatları bir haftayı aşan bir global dönemde başlattığı hızlı düşüşü devam ettirdi. Bir karşılaştırma yapılırsa bu petrol fiyatı düşüşü 2014 yılı temmuz ayından bu yana en uzun petrol fiyatları düşüş durumu idi. Piyasaya dağıtılan bir rapor ise petrol fiyatlarının yedi haftadır düşmekte olduğunu gösteriyordu. Bu durumda petrol stokları oldukça artmış ve ama diğer taraftan da petrol üreticileri de üretimi rekor düzeyde arttırmışlardı.

Fiyatlar incelenirse, aralık ayı için verilen ham petrol fiyatları, New York borsasında 0.9 oranında azalarak varil başına 61.13 dolara düşmüştü.

Diğer taraftan da Brent ham petrolü global piyasada sadece yüzde 0.1 düşerek 72.07 dolar varil başına gelmişti.

ABD piyasasında ise en son zirve artışından bu yana fiyatlar varil başına yüzde 20 düşmüş ve varil başına 61.20 düzeyine inmişti.

İki hafta evvel ABD ham petrol stokunda, stoklar 5.8 milyon varilden 432 milyon varile yükselmişti. Bu stok artışı haziran ayından bu yana en yüksek artıştı. Eldeki raporlar ise bu hafta petrol stokunun 4.6 milyon varil arttığını gösteriyordu.

Bu arada 3 Ekim’den bu yana fiyatlar dört yıllık dönemde en yüksek fiyat olan 76.41 dolar başına varil fiyatından azalmaya başlamıştı ve azalma devam ediyordu.

Aslında fiyat düşüşünün önemli bir nedeni daha ise, ABD girişimi ile Çin ve Hindistan dâhil sekiz ülkede İran’dan petrol almanın altı aylık bir süre için yasaklanması oldu.

Bu ay sonunda ise önümüzde bir OPEC toplantısı var ve de Suudi Arabistan’ın tekrar arz azaltmasına başlayacağı tahmini de konuşuluyor. Bu tür durumlar petrol fiyatlarını artırır.

Tabii bu arada önemli bir faktör de petrol üreten ülkelerin bu günlerde yapmakta olacağı Abu Dabi toplantısının içeriği. Petrol stoklarının çok artmış olması nedeniyle Suudi Arabistan’ın piyasayı stabil ve fiyatları sabit yapma arzusu olduğu biliniyor. Bu nedenle de bir arz azaltma teklifini toplantının ajandasına koymuş durumda. ABD Başkanı Trump ise fiyatların düşmesinin kendisinin yapmış olduğu vergi girişimleri nedeni ile olduğunu söylüyor. Bakalım petrol fiyatları ne yöne gidecek!

<p>Arabesk müziğin önemli temsilcilerinden Ümit Yaşar, meslek hayatının ilk röportajını Akşam Gazete

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Ormanların kralının zor anları! Hayatta kalmak için her şeyi yaptı...

Farkında olmadan evinizi kirleten 8 eşya

Hayali pilot olmaktı! Hevesini gidermek için bakın ne yaptı?