• $16,1134
  • €17,3351
  • 965.656
  • 2375
16 Aralık 2014 Salı

Petrol fiyatı kökenli sorunlar artmakta!

Dünyada global krizden kalma yeterince bela yokmuş gibi, şimdi bir de petrol fiyatının hızla düşmesinin getirdiği ek problemler ortalığı iyice karıştırmakta.

Şu anda dünyada en sorunlu ülke Venezüella! Venezüella uzun zamandır zaten çok kötü durumda idi. Kendi Merkez Bankası’nın tahminine göre petrolün fiyatı varil başına 117 dolar olursa Venezüella ithalat yapabilecek ve dış borç taksitlerini de ödeyebilecek kadar nakit döviz elde edebilirdi. Petrol eskiden Venezüella’nın ihracat gelirlerinin yüzde 96 kadarını sağlıyordu, ama şimdi de varil başına 62 dolara düşmüş bulunuyor. Bu durumda örneğin ülke içinde petrol sübvansiyonu kaldırılarak 12 milyar dolar elde edilebilirdi, nitekim Endonezya böyle yapmıştı. 12 milyar dolar Venezüella için toplam milli gelirin yüzde 6 kadarı veya ülkenin bütçe açığının üçte biri demekti ama hükümet bir türlü yeni politikalara geçemiyordu. Sadece para basılarak durum idare edilmeye çalışılıyordu. Ülkenin döviz kuru tarihsel olarak bir dolar eşit 6.3 Bolivar’dı ama son dönemde bir dolar eşit 12 Bolivar’lık ikinci bir kur kullanılmaya başlanmıştı.

Enflasyon %63'ü gördü

Bugünkü durumda ise geçmişte 50-90 Bolivar arasında olan karaborsa kuru Financial Times’a göre, şimdi 170 Bolivar’a çıkmıştı. Ülkede enflasyon ağustos ayında resmi sayılara göre yüzde 63 civarına gelmişti. Başkan Maduro’nun politik desteği ise yüzde 25 oranının altına inmişti. Başkan Maduro kamu harcamalarını yüzde 20 kısmaya çalışıyor ve Çin’den zaten 50 milyar dolara çıkmış borçlara ek borçlanma sağlamayı kovalıyordu (bunun karşılığında gelecekte petrol vaat ediliyor ) veya Jamaica gibi bölgesel ideoloji kardeşi ülkelerden olan alacaklarını “securitize” edip piyasaya satmaya çalışıyordu. Ama Venezüella’nın borcunun faizi ABD hazine bonolarının 2000 baz puanı üstüne çıkmıştı. Bu da Rusya’nın 1998 yılında iflas ettiği dönemdeki faiz farkına eşitti.

Sorunları birbirinden farklı

Petrol ile sorun yaşayan bir diğer ülke olan Rusya ise geçenlerde faizi yüzde 1 artırarak yüzde 10.5 düzeyine çıkartma yolunu seçmişti. Çünkü enflasyon geçen hafta yüzde 9.5'e çıkmıştı ve Ruble değer kaybettikçe de enflasyonun yüzde 10'u aşması bekleniyordu. Ruble yılbaşından bu yana değerini dolara karşı yüzde 40 kaybetti. Rublenin değeri dolar başına 55.47 ile, gelmiş geçmiş en kötü değere oturmuş bulunuyor. Ama tabii Rusya, Venezüella’ya hiç benzemeyen bir ülke ve aynı şeyleri yaşamıyor. Fakat Rusya Merkez Bankası yılbaşından bu yana 75 milyar dolar satarak kuru tutmaya çalıştı ve beceremedi.
Aslında birçok iyi yönetilen petrol ülkesi, örneğin Norveç gibiler bile, sorunlar yaşamaya başlıyor. Enflasyon problemi olmayan Norveç Merkez Bankası faizini, reel büyümeyi desteklemek için 25 baz puanı indirdi ve faiz 1.25'e inmiş oldu. Norveç faizi bu düzeye sadece bir defa, 2009'daki krizde indirmişti. Ülkenin parası da bir yıl evvel dolara karşı 6.11 iken şimdi 7.17'ye inmiş bulunuyor.
G.Afrika’ya dönülürse, IMF son raporunda G.Afrika’nın reel büyümesinin yüzde 2 veya daha altına gitme riski olduğunu vurguladı. IMF tahminlerine göre G.Afrika bu yıl yüzde 1.4 ve 2015 yılında da yüzde 2.1 büyüyebilir deniyor. Ancak G.Afrika’da esas dikkat edilmesi gereken işsizlik oranının yüksekliği! G. Afrika’nın işsizlik oranı felaket: Yüzde 25 civarında!

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

Vahşi doğanın en acımasız canlıları! İşte korkutucu özellikleri

NASA tarih verdi! Dünya'ya doğru hızla yaklaşıyor

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti