• $17,942
  • €18,3198
  • 1029.55
  • 2795.06
16 Haziran 2014 Pazartesi

Petrol fiyatı arttı da, uçar mı?

Irak’taki kargaşa üç yıldır sakin bir görüntü veren ve son dönemde de aylarca pek kıpırdanmayan petrol fiyatlarını yukarı doğru itti. Geçen hafta perşembe günü Brent petrol fiyatı yüzde 3 civarında artarak varil başına 113 dolar fiyatını aştı. Cuma günü ise 114 .69 dolar düzeyine yükselerek son dokuz ayın en yüksek fiyatına ulaştı. Şu anda büyük bir petrol krizi beklentisi pek yok ve hatta sorunlar kısa vadede de çözülebilir. Ama çözülmeyebilir ve büyüyebilir de!
Tabii ki Türkiye’nin önceliği Irak’ta bulunan vatandaşlarımızın bir an evvel salimen ülkemize gelmesi ama diğer taraftan da tam dünya ekonomisinde bir düzelme başlamışken, yeni bir petrol krizi de hoş olmaz diye de düşünmek gerek. Irak’ın karışması ülkemize her zaman çok etki edebilecek durumda bir bölge.

Petrolün yüzde 3.5'i Irak'tan geliyor

Irak dünyanın ham petrolünün yüzde 3.5 kadarını üreten bir ülke. Irak şubat ayında günde 3.6 milyon varil üretimle 2003 yılındaki ABD işgalinden bu yana en yüksek üretimini yapmakta idi. Bugün ise günde 3.3-3.5 milyon varil arasında bir üretim yapmakta idi.
Aslında çarşamba günü Viyana’da OPEC toplantısı vardı. Bu toplantıda şu andaki üretim kotalarına aynen devam kararı alınmıştı. Bu arada Suudi Arabistan gerekirse üretimini artırabileceğini de söylemişti. Şu anda OPEC verilerine göre günde 9.7 milyon varil üreten Suudi Arabistan gerekirse üretimi günde 12.5 milyon varile kadar çıkartabileceğini de deklare etmişti. OPEC zaten global talebi karşılayabilmek için yılın ikinci yarısında üretimini günde ek 800 bin varil artırmak zorundaydı. Suudi Arabistan da Libya’nın sorunları nedeniyle zaten üretimini artırmış durumda bulunuyordu. ABD de üretimini artırmıştı ama Libya ve İran’ın üretimi de azalmıştı ve şimdi de dünyanın yedinci büyük üreticisi Irak’ın üretiminin azalması da risk algılamasını artıracak önemde.

Maliki'nin 'Kuzey' baskısı hafifler mi?

Gerçi IŞİD’in harekatı Irak üretimini pek etkilemeyebilir de. Çünkü zaten Militan harekat Irak’ın kuzeyinde ve güneydeki petrol üretim mekanlarından oldukça uzakta gerçekleşiyordu. Ayrıca kuzeyden ihracat Türkiye’de Ceyhan’a giden pipeline ile ilgili sorunlar nedeniyle aylardır durmuş durumda idi. Bu sorunlar günde 250 bin varil azalma demekti. Irak petrol Bakanı A.K. Luaiby de çoğu güneyde bulunan petrol tesislerinin başta Basra’daki terminal olmak üzere tüm petrol en güvenli şekilde korunduğunu OPEC toplantısında belirtmişti. Tabii üretimi durduracak sorunlar ortaya çıkarsa, bir de Irak’ın kendisinin petrol ithalatı yapmasının gündeme gelmesi riski var.
Ülkenin en büyük petrol rafinerisi Baiji ise Musul’un 200 kilometre kadar güneyinde bulunuyor. Musul da en büyük çarpışmaların gerçekleştiği bölge idi.
Diğer taraftan Irak’ta petrol kapasitesini artırmak için yapılan çok yatırım da var ama kuzeyde kargaşa olması yatırım faaliyetlerini de önemli ölçüde etkileyecek gibi. Kerkük’te BP günde sadece 200 bin varil üretimi yapan dev petrol kaynağının üretiminin artırılmasına çalışıyordu. Diğer taraftan Türkiye kökenli Genel Enerji de üretimini sorunlar nedeniyle sadece Irak içindeki yerel rafinerilere taşmak zorunda kalmakta. Şu andaki kargaşa ayrı coğrafyada olması nedeniyle Kürt bölgesinden ihracatı etkileyemeyecek tabii. Kriz nedeniyle, Maliki Hükümeti Barzani üzerindeki petrol geliri paylaşımı baskısını hafifletmek zorunda kalabilir.

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor