İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.7189
  • 5.5073
  • 192.67
  • 94986

Petrol 2 yılın en yüksek fiyatlarına geldi ama...

Petrol fiyatları son iki yılın en yüksek düzeyine geldi, çünkü son iki yıldır reel büyüme, global ortamda birçok yerde arttı ve tüm dünyanın petrol talebi de bu nedenle artar duruma geldi.

Yatırımcılar, belki Suudi Arabistan’daki kargaşa ortamında neler olabileceğini tahmin edebilmek konusunda teklemeye başladılar ama petrol fiyatları bugünlerde de bu yılın eylül ve ekim aylarındaki gibi artışa devam ettiler.

Altı gün önce, cuma günü, ABD ham petrolü 2015 yılından bu yana en yüksek fiyat olan 55.64 dolar düzeyine çıkarken, Brent petrolü de 60 dolar varil başına fiyatını aştı. Böylece 2014 yılından bu yana en yüksek petrol fiyatına gelinmiş oldu. Petrolcüler ise bundan sonra 70 dolara çıkılıp çıkılmayacağını tartışmaya başladılar.

Ama bu hafta salı günü ise kafaları karıştıran bir değişiklik daha oldu ve de aralık ayı için ham petrol fiyatı 15 cent düşerken ve 57.20 değerine gelirken, Brent petrolü de 58 cent kaybetti ve de 63.69 dolar varil başına değerine geriledi.

Fakat pazartesi günü 32 yaşındaki genç Kral Salman da prensleri ve zengin işadamlarını içeriye tıkınca ve de Yemen asileri Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a balistik bir füze atınca da, Suudiler füzeyi zorla kente ulaşmadan engelleyebildiler.

Marttan bu yana düşüyor

Mart ayından bu yana da, ham petrol miktarı düşmüş bulunuyor. OPEC’in üretim kısma anlaşması ise Mart 2018 tarihinde süresini doldurmuş olacak. 30 Kasım 2017 tarihindeki toplantıda ise anlaşma dönemini daha ileriye almak veya almamak tartışılacak.

Çarşamba günü, yani 8 Kasım gününde ise bir kere daha anlaşmazlık çıkarabilecek bir durum da tartışılıyordu, ancak Rusya itiraz etti. Bizim altına imza attığımız sözleşmemiz anlaşmaya göre üretime dayalıydı, ihracata dayalı değildi dedi.

OPEC mensupları, gene de OPEC üyeleri ve de Rusya’nın, üretimi kontrol altında tutma sözlerini devam ettirecekleri ve de 2018 yılının sonuna kadar da üretimi kısacaklarını söylüyorlar.

Bu arada Suudi Arabistan ise, hem üretimi hem de ihracatı da kısacağını söylüyor. Suudi Arabistan’ın son açıklamasına göre, ihracatı 2018 yılının sonuna kadar da azaltacaklarmış. Denizden taşınan petrol stoklarını da yüzde 8 azaltacaklarını da duyuruyorlar.

Petrol işi karışık bir iş alanı ve her kişi veya kurum veya ülkeyi anlamak da kolay veya mümkün değil! Ama petrol fiyatı çok artarsa Türkiye’ye önemli bir yük olur.

FETÖ/PDY terör örgütünün astsubay sorumlusu Kayseri’de saklandığı gaybubet evinde yakalanarak gözalt

FETÖ´nün askeri sorumlusu gaybubet evinde yakalandı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Münbiçli aşiretlerin Türk askerine desteği büyüyor

3. havalimanına ilk iniş gerçekleşti

En Çok Okunanlar