• $ 7,8289
  • € 9,1362
  • 470.395
  • 1117.88
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Pentagon nihayet kıpırdanıyor galiba!

Yıllar önce ben genç iken, yani elli yıl kadar önce savaş dendi mi Doğu ile Batı arasında savaş akla gelirdi. Bir tarafta batıda ABD ve Avrupa olurdu, diger tarafta ise doğuda Sovyetler Birliği!
Sonra bir süre için işler değişti. Sovyetler Birliği farklı bir yapıya döndü, ön plana Rusya çıktı. Batıda ise Amerika, Avrupa ve İngiltere’nin önüne geçti, Batı’nın lideri oldu ve NATO gündeme geldi, Avrupa Birliği de kuruldu.
Fakat tabii bugünlerde gelinen noktada bir kere daha Pentagon Rusya’ya karşı durumuna da gene geliniyor.

Pentagon'un 'liste başı'

Bugün Pentagon Rusya’yı bir kere daha en büyük bela listesinin başına koymakta.
Bu nedenle de ağır silahlar, silahlı araçlar, ve orduların seferber edilme kararı alındı. Pentagon savunma sorumlusu Ashton Carter , bu hafta itibarıyla temel belalar olarak Çin, Kuzey Kore, Iran ve Rusya’yı terör tehlikesi yaratanlar olarak listenin başına koydu. Tabii tartışmasız en saldırgan ise Rusya!
Ashton Carter Rusya’yı engellemek için özel askeri harcamayı dört misline çıkartarak şu andaki yıllık 789 milyon dolardan 2017 yılında 3.4 milyar dolara çıkartmaya başladı.
Rusya’nın Putin döneminde aleni şekilde saldırgan hale geldiği artık açıkça ortada. Putin Kırım’ı aldı, Ukrayna’da sivil savaş çıkarttı ve Baltık ülkelerine doğru da hareket başlıyor gibi gözüküyor.
Ortadoğu’dan bakıldığı zaman Rusya, İran ve Esad’ın Suriye’si bir “Blok”. Diğer taraftan da S.Arabistan, ABD ve de Türkiye de karşılarına çıkabilecek alternatif blok. Rusya çok uzaklardan bombaları yağdırıp duruyordu. ABD ise bugüne kadar uzaktan seyrediyordu. Ama şimdi ABD de kararlı oldugunu söylüyor.
Rusya Ukrayna’da şeklen sulh yaptım der gibi ama Polonya, Romanya ve Baltık bölgelerinde füze sistemleri Rus hudutlarında hazır.

NATO için acil zorunluluk!

Bu durumda ABD ve NATO’nun ortakları, ortak savunmaya katkılarını bir kere daha sergilemek zorundalar. Tabii Avrupa’da sağ partilerin kuvvetlenmesi bir sorun, göçmenler de bir diğer sorun.
NATO ülkeleri bugün artık verdikleri sözleri yerine getirmek ve kendi savunma bütçelerini söz verdikleri düzeye de çıkartmak ve savunma açısından aktif hale gelmek zorundalar. Şimdi Rusya’nın durdurulması zorunlu hale geldi. Savunma gücü de bütçe ayırarak baslar!
Batı her tür terörizmin karşısına dikilmek zorunda!
İran, Rusya, ve Esad’a karşı, S.Arabistan, Türkiye ve ABD ile Avrupa ve NATO karşı koyabilir. Yeter ki ABD kıpırdansın ve yeniden aktif hale gelsin!
Kararlılıgı sergilemek bile Putin’i durdurmak için yeterli olur!
Geç kalmamak lazım!

Yeni görüntüler paylaşıldı! İşgalci Ermenistan ordusuna ait tank böyle vuruldu

Yeni görüntüler paylaşıldı! İşgalci Ermenistan ordusuna ait tank böyle vuruldu

Sevdiğini söyleme zamanı! 29 Eylül günlük burç yoru

Sevdiğini söyleme zamanı! 29 Eylül günlük burç yorumları

Azerbaycanlılar, Azerbaycan ve Türk bayraklarıyla askere desteğini g�

Azerbaycanlılar, Azerbaycan ve Türk bayraklarıyla askere desteğini gösterdi

Tokat'ta yeni havaalanı inşaatının yüzde 82'si tamamlandı

Tokat'ta yeni havaalanı inşaatının yüzde 82'si tamamlandı