• $9,4958
  • €11,0613
  • 543.538
  • 1455.42
19 Ağustos 2015 Çarşamba

Paul Krugman ve Çin ekonomisinin analizi!

Paul Krugman Nobel’li ve global çapta şöhretli bir iktisatçıdır. Makroekonomiden iyi anlayan ve hafifçe ortanın solu eğilimi de olan bir uzmandır. Aşağıda 15-16 Ağustos tarihli New York Times gazetesinde yazdığı makalesini dilimize çevirerek okurlarımızın Çin’de neler olduğunu anlaması için sütuna taşıdım. Krugman olanlar hakkında mükemmel bir özet vermiş.
Ona göre Çin ekonomisi oldukça dengesiz bir ekonomidir. GSYİH’nın çok düşük bir kısmı tüketimdendir, çok büyük bir kısmı yatırımdandır. Bu durum ancak ülke çok hızlı büyüme yaşarsa sürdürülebilir bir durumdur. Ama Çin aşırı doz fazla ucuz emek gücünün daralması ile yatırımın getirilerinin azaldığı bir ortama gelmekte. Tabii ki çözüm, daha az yatırım yapılıp, daha fazla tüketim yapılmasıdır. Ancak daha fazla tüketim yapılabilmesi için büyümenin getirdiklerini daha fazla halka dağıtmak ve ailelere daha fazla güven vermek gerekiyor. Çin bu yönde bazı adımlar atmış olsa da daha gidilecek çok mesafe var. Esas problem değişim sürecinde harcamanın nasıl yüksek tutulacağındadır. İşte bu noktada işler tuhaflaşmaya başladı.

Çöküşü frenlemeye çalıştı

Başlangıçta Çin Hükümeti ekonomiyi altyapı yatırımları ile ayakta tutmakta idi. Çin bunu yaptı ama bu arada kamu şirketlerine de çok ucuz kredi verdi. Bu da kamu şirketlerini kredi borcu içinde boğdu. Bu borç artışı da geçen yıl finansal sistemde sorun çıkarabilecek bir boyuta geldi.
İkinci safhada resmi politika, hisse senedi piyasasını büyütmeyi vatandaşlara ucuz kredi ile hisse senedi satarak desteklemek oldu. Kamu şirketleri kredi verilen vatandaşlara hisse senedi satarak borçlarını azaltabileceklerdi. Bu da çok büyük bir hisse senedi borsası balonu yarattı. Bu yılın başında da bu hisse senedi balonu sönmeye başladı.
Çin hükümetinin reaksiyonu ise çok entresan oldu. Hükümet borsada birçok hisse senedinde alım satımı yasaklayarak, ama büyük yatırımcıları hisse senedi almaya zorlayarak ve ekonomi öğrencilerini “hisse senetlerini canlandırın , vatandaşlara faydanız olsun” sözleriyle ortalığa döküp propaganda yaparak çöküşü frenlemeye çalıştı. Bu çabalar borsayı bir süre için stabilize etti. Ama Çin Hükümeti’nin itibarı hisse senedi fiyatlarının düşmemesine endeksli hale geldi. Hâlâa da borsaya destek gerekiyor.
Bu arada hükümet ülkenin parasının değerini de düşürmeye karar verdi. Bu mantıklı sayılabilirdi. Beş yıl evvel Çin parası aşırı dozda düşük değerli idi. Ama şimdi önemli ölçüde yüksek değerli hale gelmişti. Çin yetkilileri her seferinde yüzde bir iki puan müdahale ile Renminbi denen paralarının değerini kontrol edebileceğini düşünmüştü. Ama hükümet sonunda büyük çapta hüsrana uğradı. Yatırımcılar Çin‘den kaçmaya başlayınca politika belirleyicileri devalüasyondan vazgeçip , paranın değerinin desteklenmesine dönüş yaptılar.
Burada söylenmesi gereken Çin Hükümeti’nin piyasaları kontrol edebileceği hayali içinde olduğudur. “Burada hükümet piyasalara hiç müdahale etmemelidir” denmiyor!

Bütün dünyaya zarar verir

Anlatmak için örnek vermek gerekirse üç yıl evvel Avrupa Merkez bankası “Euroyu korumak için ne gerekirse onu yapacağız” demişti ve bu sözler sorunu aşmayı garantilemişti. Veya 1998 yılında, 1997 krizi ortamında Hong Kong Parasal Politika Otoritesi çok miktarda hisse senedi satın alarak hedge fonlarının saldırılarını durdurmuştu.
Ama bu yaklaşımlar çok kısa vadeli girişimler olmuştu. Bu müdahaleler sürekli müdahaleyle kontrol benzeri değildi. Çin Hükümeti’nin sürekli piyasaya müdahalenin arzu edilen sonucu getirmeyeceğini artık anlaması gerek. Çin çok büyük bir ekonomi ama şu anda zor dönemlerden geçmekte ve Çin piyasalara ısrarla ve sürekli müdahale ederse ortaya çıkacak sorun sadece Çin’e değil, bütün dünyaya zarar verir. “Anlaşılması gereken budur!” diyor Krugman!

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu