• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
16 Kasım 2014 Pazar

Panik yapmayın, en erken değişiklik bir yıl sonra olur

Dünyanın gözü kulağı ABD'den gelecek haberlerde... Siz siz olun, 2015 yılının üçüncü çeyreğinde hazır olun. Ondan önce değil. Ama Fed politika değişimine 2015 son çeyreğinde bile başlayabilir.

AMERİKA'DA FED’in faiz arttırımına ne zaman başlaması gerektiği tartışması iyice alevlendi. Okurlarım bilirler, ben bu sütunda, FED ancak 2015 yılının sonuna doğru politika değişimini gündeme getirir , 2015 ortasından evvel paniklemeyin, hatta 2015 dördüncü çeyrekten önce politika değişmemesi de mümkün tezini epeydir gündeme getirmiştim. Wells Fargo Menkul Kıymet Şirketi 10 Kasım'da detaylı bir tahmin raporu yayınlamış. Ne diyor? Onlar da benim gibi düşünüyor ve “2015 son çeyreğinden evvel FED büyük bir politika değişimi yapmaz!” diyorlar. Bu tezlerini de bir dizi teknik tahmine dayandırıyorlar. Aşağıda bu tahmin raporunun özetini aktarıyorum.

ÇİN'DE BÜYÜME YAVAŞLIYOR

Wells Fargo iktisatçıları yılın ilk altı ayında ABD enflasyonunun yukarı döner gibi yaptığını, ama son birkaç ayda nerede ise tüm enflasyon göstergelerinin aşağıya döndüğünü söylüyor. Bu yaz zaten büyüme verilerinde de biraz dalgalanma görülmüştü. Büyüme yıl ortasında hafifçe yavaşlamıştı. Avrupa’nın büyüme zafiyeti de orada da altı yılda üçüncü resesyon riskini gündeme getirmişti. Avrupa genelinde de enflasyon bir evvelki yıla göre sadece yüzde 0.4 oranında artmıştı. Çin’de de büyüme, tahminlerden hızlı yavaşlayıp emtia talebinin gerilemesine neden olmuştu. Bu ortamda emtea fiyatları başta enerji olmak üzere düştü. Tarımda yüksek üretim de gerçekleşince global enflasyon ve ABD ithalat ve ihracat fiyatları da düştü. Böylece ABD Merkez Bankası bir kere daha enflasyonu ne zaman yüzde 2 düzeyine getirebileceğini yeniden hesaplamak zorunda kaldı.

GÜVEN ENDEKSLERİ AZALDI

Wells Fargo da bu konuda kendi kararını verebilmek için hemen hemen tüm enflasyon endekslerini içeren bir tahmin çabası gerçekleştirdi. Aşağıda tahminlerin özetini bir tablo halinde aktarıyoruz. Global çapta zayıf büyüme, düşük emtea fiyatları ve daha kuvvetli dolar kuru, enflasyon beklentilerini aşağıya çekmiş bulunuyor. Güven endeksleri de aşağıya dönmüş bulunuyor.

YÜZDE 2 YIL SONUNA KALACAK

Önümüzdeki dönemde tüketici enflasyonu büyük çapta petrol ve gazolin fiyatlarındaki düşüş nedeni ile azalacak. Her ne kadar FED büyüme verilerine ve işgücü piyasasındaki iyileşmeler nedeni ile artacak olan ücret artış baskılarına da bakacak olsa da, bunlar da enflasyonu yukarı itecek faktörler.

ABD ekonomi ve enflasyon tahmini

Enflasyonun yüzde 2 üzerine çıkması gelecek yılın sonuna kalacak gibi gözüküyor. Politika değişikliği de 2015 son çeyreğinde kuvvetlenir görüntüsü bu tahminlerde görünen tablo. Siz siz olun, 2015 yılının üçüncü çeyreğinde hazır olun. Ondan önce değil. Ama FED politika değişimine 2015 son çeyreğinde bile başlayabilir.

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi