• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
1 Ağustos 2018 Çarşamba

Pakistan’da şöhretli sporcu başbakan oldu!

İmran Khan, gençken bir sporcu, bir şampiyon kriketçiydi! Ama herkese benzemiyordu. Çünkü hem Pakistan şampiyonu hem de Dünya Kupası şampiyonuydu! İmran Khan sporcuyken, yani kabaca 25 yıl kadar önce, İngiliz sporcular İmran Khan’ın en önemli rakipleriydi. Ama İmran Khan, İngilizleri sporda hep yenmişti! İngilizler ise Pakistan’ın uzun süre başında olmuşlardı.

İmran Khan sporculuk bittikten sonra siyasete soyundu. İlginçtir onda da şampiyon oldu, seçildi. Geçen hafta yapılan seçimde oyları alan ve Pakistan Başbakanı seçilen kişi İmran Khan idi.

Fakat Pakistan iyice sorunlu, çok zor bir siyasi sisteme sahipti. Ülkede hile ve hurdanın her şekli vardı. Gerçi yeni seçilen, şöhretli ve karizmatik liderler, vatandaşların gelecek ümitlerini artırıyordu ama acaba İmran Khan, siyasette yapıyı düzeltmeyi becerebilecek miydi?

Aslında Pakistan’ın sorunları epey çok. Sahtecilik son derece yaygın. Bir önceki Başbakan Nawaz Sherif son ayda, seçim öncesinde, hapse atılmıştı. Ülkedeki ulusal borç miktarı hızla artmaktaydı. Ülkedeki elektrik pek çalışmamakta ve de o kadar az çalışılabilecek iş vardı ki, vatandaşlar Ortadoğu’ya kaçmakta ve bulabildikleri işe girmekte. Terröristler sık sık ortalığa dökülmekteydi ve de ABD ile ilişkiler kötüydü ve ülkedeki siyaset ise berbat ve askeri yaklaşımlar ülkeye hakimdi.

Bay Khan’n seçimi kazanmasında da pürüzler var. Seçimde askerler ve de istihbarat teşkilatı ağırlıklarını Imran Khan’a verdiler. Rakip partiler ise hile var diye haykırmaya başladı. Khan’ın taraftarları birçok defa diğer seçmenler tarafından bombalandı. Khan’ın partisi Parlamento’da tek başına çoğunluğu alamadı. Dolayısıyla tek başına hükümet kuramayacak, kolisyon kurulacak. Ama Khan çoğunluğu alamasa da taşradaki oylamalarda da en çok oy alan taraf oldu.

İmran Khan, dış işlerde ABD ile ilişkilerini artırmak arzusunda ama ülkesindeki iç seçimde ABD’yi eleştirmişti.

Khan, Hindistan ve de Kashmir ile olan bölgesel çekişmeyi de ortadan kaldırmaya çalışacak. Diğer taraftan da Khan kredi alabilmek için Çin’le olan ilşkileri de artıracak. Çünkü Çin Pakistan’a en çok kredi veren taraftı.

Özetle Khan, çoğunluk oyunu alamamış olsa da, yardıma ihtiyacı olan ülkeye yeni destekler bulmaya çalışıyor. Yapabilecek mi? Pek belli değil!

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi