• $7,5422
  • €9,0323
  • 411.169
  • 1538.04
23 Ocak 2012 Pazartesi

Özel sektör ayak sürerse komşuda iflas kaçınılmaz

Yunanistan'a ikinci yardım paketini görüşmek üzere bugün toplanacak Maliye Bakanları, masada anlaşma görmek istiyor. Eğer Yunanistan özel sektörü ikna edemezse, AB, IMF ve ECB'den para alamayacak. Bu durumda martta iflas açıklayacak ve dominonun ilk taşı devrilecek. Kritik zirve öncesi Deniz Gökçe merak edilen sorulara cevap verdi...

Önce Yunanistan'la ilgili biraz ekonomik bilgi... Yunanistan 10.8 milyon nüfuslu bir ülke. Ülkenin GSMH'si 312 milyar euro. 2011 son çeyreğinde yüzde 5 daraldı. Kişi başına gelir kura göre nominal 28 bin-30 bin euro arasında. Dünyanın 32'nci büyük ekonomisi, enflasyon yüzde 2-3 arasında dalgalanıyor, 5 milyon çalışan ortamında  hizmet sektörü yüzde 78, sanayi yüzde 18 ve tarım yüzde 3-4 civarında pay sahibi. Çalışanların yüzde 20 kadarı tarımda, yüzde 20 kadarı sanayide , çoğunluğu ise hizmet sektöründe çalışıyor. İşsizlik 2011 Ekim ayında yüzde 19 civarında, ihracatın çoğunluğu yüzde 11 ile Almanya ve İtalya'ya... Daha sonra yüzde 7  ile Kıbrıs ve Bulgaristan,  yüzde 5 ile ABD geliyor. Kayıtdışı çalışan 2 milyon Arnavut ve 2 milyon da Pakistan vatandaşı var... Cari açığı son on iki ay 29 milyar euro, GSYİH oranı olarak yüzde 8.5  civarında. Bütçe açığı yüzde 9.5 ve 10 yıllık kamu kağıdı borçlanma faizi yüzde 34 civarında, Atina borsası son 12 ayda yüzde 55 kadar daralmış durumda. Hizmet sektöründe en önemli gelir kaynağı 10 milyar euro ile turizm ve 5 milyar euro gelir ile deniz nakliyat sektörü ama ikisi de uzun zamandır daralmakta. Enflasyon göz önüne alınırsa da reel anlamda yüzde 30 kadar daralmış bulunuyorlar.

"deniz.20120123000747.jpg"

Kamu, özelin iki katı para veriyor
l Komşu'nun asıl sorunu ne? Bu hale nasıl düştü?
Yunanistan 2008 dördüncü çeyrekten bu yana hızla daralıyor. Eski üretim düzeyine çıkmak 2020, hatta ötesine kadar sürebilir. Yunanistan vatandaşları vergi ödemeyi sevmiyorlar. Bu yıl verginin yüzde 40 kadarı ödenmedi. Bu bütçe açığının tamamını silebilecek bir büyüklük. Yunanisitan'ın toplam kamu borcu bonoları 360 milyar euro kadar. Avrupa bunların 100 milyar euro kadarını yükelenecek, geriye 260 milyar euro kadar kalıyor. Bu nedenle Yunanasitan vadesi dolan borçlarını ödeyemez durumda. Yüzde 30 düzeyine kadar çıkmış olan borç faizi nedeni ile de bir yandan boçluluk oranının da artması bekleniyor.

SİGORTA YAPTIRAN İSTEMİYOR
l Atina şu anda neyin pazarlığını yapıyor?
Merkel ve Sarkozy, özel sektörün alacaklarının yarısının silinmesi için Yunanistan'ı zorluyor. Özel sektör alacaklılarının dörte üçü silinmeye razı ama dörtte biri de razı değil. Bazı alacaklılar da alacakları için özel sigortalar satın almış olduklarından direnme gücüne sahipler. Görüşmeler yeniden başlamıştı. Pazartesiye kadar karar alınması gerek yoksa Komşu iflas edecek.

İFLASTAN NASIL KURTULUR?
l  Bu anlaşma Yunanistan için neden bu kadar önemli?
Anlaşma gerçekleşirse Yunanistan AB Maliye Bakanları toplantısına 100 milyar euroyu aşan bir borcu halletmiş olarak katılacak, bu da iflasın önünü kesmiş olacak.
l Bugün AB Maliye Bakanları Zirvesi,
30 Ocak'ta Liderler Zirvesi neden önemli?
Komşu özel alacaklılarla anlaşırsa, üçlü 'Troyka' kurtarma fonunun genişletilmesi ve nakit yardım planların bu toplantılarda gerçekleştirecekler.

Mart sonunda 14.5 milyar euro ödemek zorunda
l Bugün anlaşma olmazsa neler olur?
24 Mart'ta yapması gereken 14.5 milyar euroluk ödeme için yardım alamaz.
l Özel sektör temsilcileri neden böyle bir anlaşmayı kabul etsin?
Pazarlık yaparak alacaklarının birazını daha kurtarmak istiyorlar. Şu anda gelinen noktada Yunanistan'ın teklifleri yüzde 65 oranını aşan silme getiriyor zaten.

2015 yılı sonuna kadar idare edebilir
l 100 milyar euroluk bir borç silme ve IMF ve AB'nin 30 milyar euroluk kredi paketi... Bunlar yeterli olur mu?
2015 yılına kadar olan durumu idare eder ama bu bütçe açığına, faizlerin düşmesine ve yeniden büyümeye bağlı...

l Salgın İtalya ve İspanya'ya sıçrar mı?
Sıçrama çok olası. Onların ekonomileri daha büyük ve borçları daha uzun vadeli, daha düşük faizli ve daha büyük finanasal sitemleri var.

<p>İnsanların, hayatı boyunca kilosunu sağlıklı bir düzeyde tutabilmesi kalbin de ilerleyen yaşlarda

Kalp hastaları dikkat! Fazla kilolar kalp sağlığımızı nasıl etkiliyor?

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi