• $17,885
  • €18,4239
  • 1025.98
  • 2829.58
24 Haziran 2014 Salı

Ortadoğu’daki sorunlar yayılıyor!

İki gün evvel en az 10 yıl kadar evvel okuduğum “A peace to end all peace” yani “Bütün barışı bitiren barış” gibi serbestçe tercüme edebileceğimiz başlığı taşıyan ve Osmanlı’nın çöküşü ve yeni Ortadoğu’nun ortaya çıkışı konusunu özetleyen David Fromkin’in 1989 baskısı kitabını yeniden okumaya başladım. Kitap İngilizce ve bundan kabaca yüz yıl kadar evvel İngiltere liderliğindeki Batı ülkelerinin Osmanlıyı çökertmek için giriştikleri operasyonları İngiliz gözüyle özetliyor. Oldukça önemli bir kaynak ama tabii kabullenemeyeceğimiz kısımları da var objektif tarafları da. Ancak o dönemki Batı ülkeleri yöneticilerinin de ne kadar ezbere ve bencil ve taraflı hareket ettiklerini de oldukça açık şekilde özetliyor. Tabii bizim “dedelerimizin” de ne kadar gerçeklerden uzak olduğunu da oldukça iyi sergiliyor.

'Üç vakitte' bölünecekler

Bu herkese tavsiye edebileceğim kitabı neden okuyorum? Tarihçi değilim. Üstelik oldukça iyi eğitim almış biri olmama rağmen ülkemizde tarih eğitimi çok zayıf olduğundan genç ve yaşlı birçok vatandaşımız gibi, tarihi bilmediğinin farkında olan ve son 15 yıldır tarih okumaya önem veren biriyim. Ama gene de ciddi ve sağlam tarih eğitimiyle hayata başlamış olmadığım için birçok şeyi unutuyorum, fakat ana hatlarını da hatırlıyorum.
Bugün Irak’ta olanlar tabii sonunda hem Irak ve hem de Suriye’de zaman içinde parçalanmalar olacağını, her ikisinin de “küçük parça” ülkelere, ırk ve mezhep çerçevesinde bölüneceğini düşünüyorum. Çünkü ne Birinci Dünya Savaşı’ndan evvel kurulan sentetik ülke düzeni ne de son Saddam operasyonu dengeli bir durum yaratmamıştı. Bu nedenle bir kere daha çok insan ölecek ve ıstırap ve işkence çekecek ama küçük devletçiklere bölünme “üç vakitte” gerçekleşecek. Hele Batı’nın bugünkü global kriz çerçevesinde 100 yıl önce yarattığı suni yapıyı, bugün savunmasının mümkün olmadığını da kabul etmek gerekirse, bu bölgede sorunları çözmek zor!

Lübnan da krize çekilebilir

Nitekim dünkü New Yok Times birinci sayfadan haber verdi: Lübnan’da güvenlik kuvvetleri cuma günü iki Beyrut otelinde 17 kişiyi göz altına almış. ISIS üyesi oldukları nedeniyle ve Lübnan’daki Şii liderlere suikast başlatmak için Lübnan’a geldikleri düşünülen bu 17 kişi Lübnan’daki Parlamento Başkanı ve uzun zamandan beri siyasetin içinde olan Şii Lideri Nabih Berri’yi öldürmek üzere Lübnan’a geldikleri ithamı çerçevesinde göz altına alınmış bulunuyorlar.
Lübnan Ortadoğu’nun en fazla farklı din dil, ırk ve mezhebi olan ülkesi. Nabih Berri tarafından kurulmuş olan “Amal” adlı grup Hizbullah ile beraber Suriye’nin Beşir Asad’ına yakın bir kuruluş. Bu kuruluş ISIS tarafından işgal edilmekte olan doğu kısmında değil bölgenin batısında oldukça aktif. Bu nedenle de şimdi Lübnan’ın da sorunların içine çekilmesi gündeme geliyor diye düşünmek gerek. Yazık!

<p> </p>

Cemevi provokasyonlarının perde arkası

Meryem Uzerli'den milyon dolarlık paylaşımlar! O fotoğraflar Instagram'ı salladı

Türkiye'nin en yakışıklı jönü belli oldu! Burak Özçivit listeye bile giremedi

Defne Samyeli'den hayranlarına müjde: Bu yıl 3 single çıkarmış olacağım