• $16,8343
  • €17,6199
  • 977.717
  • 2469.38
3 Nisan 2016 Pazar

OPEC yeni genel sekreter seçti!

OPEC hem kurum içinde, hem de kurum dışında çeşitli sorunları olan bir kuruluş. OPEC 13 üye ülkeden oluşuyor. Ama OPEC üyeleri arasında bir çok anlaşmazlıkla da boğuşuyor. OPEC uzun zamandır yeni bir genel sekreter de bulamıyordu. Çünkü üye ülkeler, kimin genel sekreter olacağı konusunda da anlaşamıyorlardı.

Abdalla Salem el Badri 9 yıldır OPEC Genel Sekreterliği görevini yapıyordu. Aslında Bay Badri’nin genel sekreterlik görevi 2012 yılında bitecekti ama kartelin üyeleri bir türlü yeni genel sekreterin kim olacağı konusunda anlaşamadıkları için Badri kalmak istemese de göreve devam edip gidiyordu.
Sonunda 'Nijerya’lı Mohammed Barkindo yeni genel sekreter olsun' dendi ve anlaşma da hasıl olabildi. Genel sekreter bulununca da esas konu olan petrol fiyatlarının düşüşü konusunda neler yapmalıyız, nasıl anlaşmalıyız teması gündeme gelecek.
Örneğin Venezuela gibi bazı üyeler OPEC’in petrol üretimini kısarak arz yönünden fiyatları düşürme hamlesi yapılmasını arzu ediyor. Diğer taraftan da Suudi Arabistan gibileri de piyasaya müdahale edilmemesini, piyasanın kendi dinamikleri ile fiyatın belirlenmesini istiyorlar. Bu da talep üzerinden çözüm arama demek.

Resmi atama 2 Haziran'da

OPEC içinde genel sekreter aslında bir karar verici değil. Ama 12 yıldır iş başında olan Bay Badri anlaşmalar üretilmesinde, üretim politikaları konusunda farklılıkların ortadan kaldırılmasında, geçmişte çok önemli rol oynayan biri olmuş, adeta OPEC’i bir arada tutabilmişti.
Şimdi Badri’nin yerine genel sekreter olarak zor bir zamanda iş başına gelmesi üzerinde anlaşılan Nijeryalı Bay Barkindo on yıl kadar evvel de vekaleten genel sekreter olmuştu. Barkindo 2009 ile 2010 arasında da Nijerya’nın ulusal petrol şirketinin genel müdürlüğünü yapmıştı. Yani sorunları ve çözümleri iyi bilen bir insan.
Bugüne kadar OPEC üyeleri Irak, Suudi Arabistan ve ve İran’dan birinin genel sekreter olması konusunda anlaşamamışlardı. Genel sekreter aslında üç yıl için seçiliyordu. Genel sekreter oylama ile seçildiği için ve oylama da bakanlardan oluşan bir toplantıda yapıldığı için Barkindo göreve hemen başlayacak ama 2 Haziran 2016 günü Viyana’da yapılacak OPEC toplantısında resmen atanabilecek.

Acil fiyat stratejisi şart

OPEC içinde mesela Suudi Arabistan ile İran arasında jeopolitik anlaşmazlıklar olduğundan (Yemen’de birbirleri ile savaşmaktalar) adayın seçilebileceği ülke olarak Endonezya, Nijerya ve Angola’dan bir genel sekreter bulunması üzerinde anlaşılmıştı, çünkü bu ülkeler OPEC içindeki jeopolik sorunlara karşı oldukça nötr kalabilen ülkelerdi.
Aslında OPEC’in acilen petrol fiyatı konusunda bir strateji üretmesi gerekiyor. Wall Street Journal tarafından 13 yatırım bankasıyla yapılan bir çalışmada brent petrolünün fiyatının bu yıl 40 dolar üstüne pek çıkmayacağı sonucu ortaya çıkmış. Bu da OPEC’in petrol üreticisi ülkelerinin çok azının bu düzeyde petrol fiyatında kar edebilmesi demek. ABD ve Avrupa’da, ve de Çin ve gelişen ülkelerde de talep artışına yol açabilecek ekonomik veriler pek yok. Bu durumda talep yavaş artsa da arz konusunda anlaşılması gerekiyor diye düşünülüyor.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı