• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
23 Ağustos 2015 Pazar

Önceki krizde Afrika açılımı işe yaramıştı, bu kez farklı olabilir

Çin'deki yavaşlama Afrika ekonomilerini de etkiliyor. Türkiye’nin global krizde Afrika’ya ihracatı artmıştı. Afrika ülkeleri Çin’e emtia satıp, kazançları ile Türkiye’den beyaz eşya ve otomobil almışlardı. Şimdi bu gerçekleşmeyebilir.

Önümüzdeki birkaç günde ülkemizin önümüzdeki dönemde muhatap olabileceği global riskleri ve içeride de, süren seçim ortamında olmamızın potansiyel risklerini gündeme getireceğim. Tabii ki 2015'te Çin 'deki değişiklikler ve ABD’de FED’in yapmak zorunda kalabileceği politika değişikliklerinin global etkileri ve tabii Türkiye için ekonomik sonuçları tartışılacak. Tabii Brezilya, Rusya , Endonezya ve Malezya gibi ülkeleri ve de Türkiye’yi de ele alacağız. İzlemeye devam edin!

AFRİKA 4 YILDIR DURUYOR!

Kim diyebilirdi ki, Çin’in büyümesinin yavaşlaması ve Yuan’ın devalüe olması Afrika ekonomilerini perişan edecek? Şimdi bazı gerçeklere bakalım. Çin’e altın satan Güney Afrika’nın parası rand, son 14 yılın en düşük değeri yani dolara karşı 14.9 rand ile çok kıymet kaybetti. Bu ,yılbaşından bu yana dolara karşı yüzde 12 kayıp demek. Benzer şekilde Çin’e petrol satan Angola parası “kwanza”, ve Çin’e bakır satan Zambia’nın parası “kwacha” hızla değer kaybettiler. 2013 yılında Afrika’nın Çin ile toplam dış ticareti 211 milyar dolar kadardı. Bu da Afrika’nın bir önceki global hegemon ABD ile ticaretinin 2.5 misli kadar bir değer demek. Tabii aslında şimdi ticaret daralınca temel sorun döviz açığı kökenli durgunluk. Ama Afrika zaten dört yıldır durgunluk yaşamakta idi.

DOĞU KAZANÇLI ÇIKTI

Çin’den ithalat maliyeti düşen bazı Doğu Afrika ülkeleri ise kazanca geçtiler. Örnek; Çin’den buldozer ve elektrik sistemi ile ilgili malzeme alan Kenya menfaat sağlayanların başında. Bu da Kenya’nın dış açığını azaltıyor. Bazı ülkeler de yuan temelli fatura ile iş yaparak yuanı rezerve katarak, Çin’e destek verip bu yolla sorunları aşmaya çalışıyorlar. Türkiye’nin global krizde Afrikaya ihracatı artmıştı. Afrika ülkeleri Çin’e emtia satıp, kazançları ile Türkiye’den oldukça ucuz beyaz eşya ve otomobil almakta idiler, şimdi bu gerçekleşemeyecek.

TEMEL SORUN, ÇİN'İN ENERJİSİ!

Türkiye için önemli bir haber daha, ABD’den geldi. ABD petrolünün fiyatı 6 yılın en düşük değerine geriledi. İlkbaharda 60 dolara çıkan ABD petrolünün (West Texas Intermediate veya WTI’ın ) değeri yeniden hızla düşmeye başladı. En büyük tüketici Çin’in yavaşlayarak enerji tüketiminin düşmesi temel sorun olarak görülüyor.

PETROL FİYATI DAHA NE KADAR DÜŞER?

Daha şimdiden 30 dolara kadar düşebilir diyenler var. IHS adlı enerji sektörü uzmanı firmanın Başkan Yardımcısı ve en itibarlı enerji sektörü analisti Daniel Yergin, “Şimdilik 30 dolara kadar inebilir diyelim ve gelişmelere bakalım” diyor. Tabii yok yahu gelecek yıl 70 dolara çıkar diyenler de var. Ama onlar İran petrolünün yeniden piyasaya döküleceğini ve zaten de aşırı büyük bir arz fazlasının olduğunu unutanlar... Özellikle Irak ve Suudi Arabistan’ın arzı düşürmeyeceği farz ediliyor. Bu da fiyatları aşağı çekiyor..

<p>Şişli Ermeni Kabristanındaki anmaya Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kartoğlu ve Kült

Markar Esayan'a vefa... 'Bugüne kadar geri adım atmadı, Markar yalnız değildir'

Cevizi 1 gece suda bekletip içerseniz... Faydasını bir bilseniz

4 bin yıllık gizem çözüldü! Çığlık atan mumyanın sırrı ne?

Merkel'den Türkiye'ye veda ziyareti! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Huber Köşkü balkonunda İstanbul Boğazı'nı anlattı