• $16,3705
  • €17,5746
  • 970.324
  • 2435.5
9 Haziran 2013 Pazar

Okyanusta ada değiliz, kendi ayağımıza kurşun sıkmayalım

Türkiye Gezi Parkı olaylarıyla başlayan gerilimi bir an önce bitirmeli... Son dönemdeki gelişmeler sermaye hareketlerini değiştirmiş durumda. Fonlar evlerine dönüyor. Unutmayalım ki biz de okyanusta ada değiliz.  Siyaset bu gerginliğe hemen son vermeli. İşler tıkırındayken kendi ayağımıza kurşun sıkmayalım

Dünya bu günlerde hem faiz, hem kur, hem de hisse senedi piyasalarında dalgalanmanın son derece artmış olduğu bir durumda. Hemen hemen tüm ülkelerde ve bölgelerde ekonomi politikası belirleyicileri ve de özellikle Merkez Bankaları farklı yaklaşımlar içine girmekteler. Böyle bir ortamda Türkiye pek ‘okyanusta  bir ada” imiş gibi davranmamalı, “bize bir şey olmaz” diye de hiç düşünmemeli, ülkedeki gerilimi de düşürmeli, çünkü sermaye girdiği gibi çıkar da! Bakın, bugüne kadar altın ve mücevher piyasasında en büyük ithalatçılardan biri olan Hindistan yüzde 5 düzeyini aşma durumundaki cari denge açığının büyümesini engellemek için altın ithalatına ikinci defa vergi zammı yapmış. Altın ithalat vergisi yüzde 6 düzeyinden yüzde 8 düzeyine çıkarılmış olmasına rağmen düşük altın fiyatları, altın meraklısı Hintlileri altın talebini artırmakta ve ithalat da çıldırmış!          
BREZİLYA’YA BAKIN 
Türkiye global piyasalardaki dengesizlikleri, belirsizliğin dozunu ve nedenlerini anlamak için en çok Brezilya’nın neler yaşadığını izlemeli. Dünyanın altıncı büyük ekonomisi olan Brezilya, bugünlerde  bir yandan düşük büyüme yaşamakta, diğer taraftan da enflasyon korkusu geçirmekte. BRIC ülkesi Brezilya’da 2012 yılı reel büyümesi çok düşük, sadece yüzde 0.9 olmuştu. 2013 için büyüme tahmini de yüzde 2.5 civarında.  Ama bu düşük büyüme ortamına rağmen, Brezilya bir kere daha yükselen, yüzde 6.5 düzeyini aşan enflasyon ortamına girmiş bulunuyor. Neden?    

Borsası yüzde 13 düştü
 Brezilya,  aynen Türkiye veya Şili veya Meksika gibi yıllar boyu getirilerin yüksek olduğu bir ülke olarak, çok fazla miktarda yabancı sermaye girişi yaşamış ve bu nedenle de parasının aşırı değerlenmesi ve rekabet gücü kaybı ile  boğuşmuş, sermaye girişini engellemek için 2010 yılından beri binbir vergi tedbiri almıştı. Şimdi ise ilginçtir, Brezilya yabancı sermaye girişlerini yeniden artırmak için tedbir  almaya girişmiş bulunuyor ve Brezilya bonosu satın alan yabancıların sermaye girişlerinden aldığı vergiyi kaldırdı. Çünkü son bir haftada Brezilya parası real yeniden yüzde 4 değer kaybetmiş bulunuyor. Real şu anda son dört yılın en düşük değerinde, çünkü ülkeden sermaye çıkışı yaşanmakta. Brezilya Merkez Bankası da finansal piyasaları sakinleştirmek için piyasalara müdahale etmekte! Bu arada Brezilya borsasının yılbaşından bu yana, Mayıs ayı sonuna kadar yüzde 13 düştüğünü de  ekleyelim. 

Sermaye hareketleri artık terse doğru
PEKİ Brezilya’nın da yakından yaşadığı bu sermaye kaçışı neden oluyor? ABD’de politikaların değişmesinden ve Avrupa’nın gidişatından kaynaklanan global riskler sermaye hareketlerini tersine çevirme yönünde katkı yapıyor. Sermaye hareketlerindeki tersine harekete örnek vermek gerekirse hafta sonuna gelinirken konuşan AB Merkez Bankası Başkanı Draghi faizleri değiştirmedi, ama bölgenin reel büyümesinin 2012 yılının ikinci yarısında daha iyi olacağını beyan etti ve 2013 reel büyüme tahminini yüzde 1.1 düzeyine yükselten iki cümle söyledi. Piyasalarda euro anında yükseldi ve dolar düştü. ABD farklı ve karışık sinyaller vermekte. Açıklanan son verilerde işsizlik yüzde 7.6’ya çıktı, ama tarım dışı istihdam ise 175 bin artış ile beklentilerin üstünde gerçekleşti.    

Artık tek bir cümle bile trend değiştirebiliyor
Dünya piyasalarında her gün yeni bir sürpriz yaşanırken, bir otoriteden bir cümle global trendleri değiştirirken, biz de kendi ayağımıza kurşun sıkmayalım. Okyanusta ada değiliz ve siyaset iç gerilimi azaltmak zorunda!  

 

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Zigana Tüneli'nde sona gelindi! Türkiye'nin en uzun tüneli olacak

2 bin 800 yıllık mühür, ilk kez İzmir'de ziyarete sunuldu

Tarım arazilerinde çekirge istilası! Salgına dönüşmesinden endişe ediliyor