• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
21 Şubat 2016 Pazar

OECD bu yıl gelişmiş ülkeler için kötümser!

Paris’te kurulu OECD, G7 denen yedi en sanayileşmiş ülkenin 2016 yılındaki olası gelişmelerini ve büyümelerini bir kere daha inceleyerek, tahminleri yeniledi. OECD 2016 yılı için büyüme tahminlerinde daha şimdiden oldukça kötümser. Dünya ticaretinde daralma ve de piyasalarda dalgalanma ortamında, OECD dünyanın büyümesinin bu yıl daha önceki tahminlerden 0.3 daha az olacağını, büyüme oranının ise sadece yüzde 3 civarında olabileceğini düşünüyor. Bu da 2015 yılının aynisi büyüme demek. Bu da son beş yılın en düşük global büyümesi olacak ve de uzun dönem ortalamalarının çok altında bir değer.

OECD analizlerine göre ABD reel büyümesi de bu yıl yüzde 0.5 daha aşağıda gerçekleşecek . Son verilere göre ABD bu yıl sadece yüzde 2.0 büyümüş olacak.
İngiltere ise ilk tahminden 0.3 daha az büyüyecek, büyümesi sadece yüzde 2.1 olabilecek. Almanya ise daha önceki tahminin yüzde 0.5 altında büyüyecek, büyümesi yüzde 1.3 düzeyine inmiş olacak.

En kötüsü Brezilya'ya

OECD tahminlerinde yapılan en yüksek azaltma Brezilya’daki tahminde. Brezilyanın bu yıl yüzde eksi 4 ile daralması beklenmeye başladı.
Çin’in büyüme tahmini ise değiştirilmiyor, yüzde 6.5 büyüme tahmini aynen kalıyor. OECD önümüzdeki hafta Shangai’de toplanacak. OECD ülkelere sadece parasal genişleme ve düşük faize daynamamaları konusunda teknik ikaz da yapmakta. OECD talebin daha da yüksek dozda arttırılabilmesi için kamu harcaması yani maliye politikası artışına da olanak sağlanması gerektiğini vurguluyor.

Fed'in kararını destekliyor

OECD Baş İktisatçısı Catherine Mann, petrol fiyatlarının düşmesine ve de düşük faizlere rağmen sanayileşmiş G7 ülkelerinin büyüyemediklerini vurguladı.
Mann’a göre kamu yatırımının talebi artırdığını ve gelecekte büyümeyi de destekleyeceğini unutmamak gerek. Yani kemeri biraz gevşetip, kamu harcamasının devreye girmesi gerekiyor tezi artık kullanılmalı.
Catherine Mann, FED’in aralık ayında faizleri artırmasının aslında doğru bir adım olduğunu söyleyerek FED’i destekledi. Ayrıca para politikasının bütün ülkelerde daha birkaç yıl gevşek sürdürülmesi gerektiğini de söyledi.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!