• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
3 Nisan 2012 Salı

OECD Avrupa için oldukça kötümser!

Paris'te yerleşik OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kakınma Teşkilatı) yeni raporunda kötümser tahminler yaptı. Rapor eski Kasım 2011 tahminlerini değiştirerek, 2012 yılının ilk altı ayı için beklenti ve tahminler içeriyor.
Raporda büyük ekonomiler hakkında tahminler yapan OECD, Kuzey Amerika ile Avrupa ekonomilerinin birbirlerinden, Avrupa'daki bütçe açıklarını küçültme ve borç azaltma girişimi nedeniyle, ayrışacağını belirtti.
OECD 2012 yılı için ABD ile ilgili tahminlerinde iyimser. ABD'nin kasım ayındaki eski OECD tahminlerini  aşarak, yıllıklaştırılmış çeyreklik hesaplamayla 2012 ilk çeyreğinde yüzde 2.9 ve 2012 ikinci çeyreğinde ise 2.8 büyüyeceğini öngörüyor. Raporda ABD'de işgücü piyasasında tarım dışı istihdam artışı, hisse senedi piyasalarında iyimserlik ve yükselme, artan otomotiv satışları,  sanayi üretiminde yükselme, kredi miktarında artış başlaması ve tüketici beklentilerinin iyileşmesi, pozitif değerlendirmelere olanak sağlıyor deniyor.  
OECD Japonya için ise, 2012 yılının ilk çeyreğinde yıllıklandırılmış verilerle 3.4 ve 2012 ikinci çeyreğinde ise yıllıklandırılmış yüzde 1.4 büyüme tahmini vermiş.
OECD Euro Bölgesi'nin  tümü için bir tahmin vermiyor ama 17 Euro Bölgesi ekonomisinin sadece üç büyüğü için toplam bir tahmin vermiş. Üç büyük ekonomi olan  Almanya, Fransa ve İtalya bir arada tutulduğunda, 2012 yılı son çeyreğindeki daralmadan sonra, 2012 ilk çeyreğinde de yüzde 0.4 daralma (yani resesyon) ve ancak 2012 ikinci çeyreği sonunda  yüzde 0.9  yeniden büyüme öngörüyor.
OECD İtalyan ekonomisinin halen resesyon durumunda olduğunu (resesyon peş peşe iki çeyrek eksi büyüme demek) ve 2012 yılının ilk iki çeyreğinde de daralmaya devam etmesini öngörüyor.
OECD Fransız ekonomisinin 2012 ilk çeyreğinde daralmasını ve 2012 ikinci çeyreğinde ise pozitif büyüme yaşamasını bekliyor.
OECD Almanya için tahminlerinde ise ilk çeyrekte sadece yüzde 0.1 büyüme yani durgunluk, 2012 ikinci çeyreğinde ise daha güçlü bir ekonomik yapı bekliyor. Almanya'da mevsimlik düzeltilmiş işsizlik oranı mart ayında uzun zamandır ilk defa beklentilerden iyi gelerek 6.7 düzeyine düşmüştü ama imalat sanayii için üretim verileri 2012 ilk çeyreğinde  daralma sergiliyor. Şubat 2012 ayında  makine ve teçhizat siparişleri de (yılın tümü için) reel olarak yüzde 16 daralmış durumda.    
OECD Euro ülkesi olmayan ve 2011 son çeyreğinde de daralan İngiltere için de 2012 ilk çeyreğinde eksi büyüme yaşayarak resesyona girme beklentisinde.
Bu yılın başında  Euro Bölgesi'nde bütününde sanayi üretiminde  toparlanma sinyalleri beklentileri iyileştirmişti. Ancak 2011 yılının son üç ayında Euro Bölgesi daralmıştı. Euro Bölgesi için 2012 yılının ilk çeyreğinde de daralma beklentisi gündeme geldi. Bu da Euro Bölgesi'nin peş peşe iki çeyrek daralarak resesyonda olması demek. OECD resesyonun nedenleri arasında Avrupa'da 'fiskal yapıda' kemer sıkılması (bütçe açığı düşürmek ve borç azaltma çabaları demek), global ekonominin yavaşlıyor olması ve yükselen petrol fiyatlarını,  tahminlerde 2011 Kasım ayına göre kötüleşme nedenleri olarak saymakta. AB Merkez Bankası tarafından yapılan bölge bankalarıyla ilgili bir araştırmada da bankaların borç krizi nedeniyle kredileri kısmaları ve nakit kalma çabaları sonucu şirket ve tüketicilerin durumlarının da kötüleşebileceği öngörülmüştü.
OECD başta Çin olmak üzere gelişen ülkelerde de kötüleşme olduğunu ve bunun büyük olasılıkla petrol fiyatları düzeyi ve petrol fiyatı artış beklentilerinden kaynaklandığını da vurgulamakta. OECD gelişen ülkeler için sayısal tahmin vermemiş.
Euro Bölgesi ekonomik güven endeksi şubat ayında 94.5 değerinden 94.4 değerine gerilemiş, yani artmamış. Değişme küçük bir sayı olsa da, Euro Bölgesi ekonomisinin toparlanmasının yavaş gerçekleşeceği sinyalini vermekte. Euro Bölgesi de 2011 son çeyreğinde eksi büyüme yaşamıştı.
OECD AB'de sadece mali yapıyı düzeltmenin tek başına yeterli olmayacağını, Avrupa'nın büyüme için ek önlem alması gerektiği konusunu da vurgulamış. Özellikle, Avrupa dış ticarette daha iyi rekabet edebilir duruma gelmek zorunda deniyor.
Bu yeni rapor, Türkiye gözlüğüyle bakıldığında, pozitif tespit ve tahminler  anlamına gelmiyor!

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak