• $13,4902
  • €15,284
  • 796.642
  • 2011.16
3 Ağustos 2011 Çarşamba

Obama'nın 'demokrat' baskısı işe yaradı ABD ara çözümü buldu

Demokratların çoğu, Başkan Obama'dan gelen baskıyla olumlu oy kullandı. Buna rağmen yarıya yakını 'hayır' oyu verdi

Haftalardır süren tartışmaların ardından ABD'de kamu borç limiti yasasında, sürenin dolmasına bir gün kala uzlaşma sağlandı ve temerrüde düşme riski şimdilik atlatıldı. Geçen hafta borç krizinin çözülememesi nedeniyle Amerikan piyasaları yılın en kötü haftasını geride bırakmışlardı.
Üzerinde anlaşılan yeni plan Cumhuriyeçiler'in çoğunluğa sahip olduğu Temsilciler Meclisi'nde 269'a karşı 161 oyla kabul edildi. Cumhuriyetçi kanattan 66, Demokrat kanattan 95 hayır oyu vardı. Planın salı günü Senato'da oylanması ve kabul edildikten sonra, gece yarısından önce Başkan Obama'nın önüne gelmesi bekleniyor. Bu yazı Senato'daki oylamadan önce yazılıyor ancak büyük bir sürpriz olmaz ise Senato'da planın kabul edileceği tahmin ediliyor.
Peki kabul edilen plan ne getiriyor? Öncelikle, kamu borç limiti iki aşamada 2.4 trilyon dolar artırılıyor. Bu rakam ABD Hazinesi'ni 2012 sonuna kadar rahatlatacak. İlk planda kamu harcamaları önümüzdeki on yıl için yaklaşık bir trilyon (917 milyar) dolar kısılacak. Ek olarak, Cumhuriyetçiler ve Demokratlar tarafından oluşturulacak ortak bir komite 1.5 trilyon dolarlık ek bir harcama kısıntısı üzerinde anlaşacak. Anlaşamazlarsa, her iki partinin de hassas olduğu konularda (Cumhuriyetçiler için savunma harcamaları, Demokratlar için sosyal harcamalar) otomatik kısıntılar devreye girecek. Bu da komiteyi anlaşmaya zorlayacak. Ayrıca bu yıl sonuna kadar denk bütçe ile ilgili anayasa değişikliği de oylamaya sunulacak.
ABD'de borç krizi etrafında süren tartışmaların ana odağında gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimleri var. Ne Demokratlar ne de Cumhuriyetçiler ortaya çıkan çözümden tatmin olmuş değiller. Üstelik Cumhuriyetçiler arasında yeni seçilmiş olan Tea Party (Çay Partisi) grubu neredeyse blok halinde ret oyu kullandı.
Başkan Obama daha önce iki aşamalı hiçbir planı kabul etmeyeceğini, son planın mutlaka yüksek gelirliler için vergi artışı içereceğini vaat etmişti. Her iki noktada da Başkan Obama geri çekildi. Üzerinde uzlaşılan plan hem iki aşamalı hem de sadece harcama kısıntılarından oluşuyor. Demokratlar bu nedenle kaybetmişlik psikolojisi içerisindeler.

Bütçe açığı sorunu çözülmedi şimdi asıl belirsizlik not riski
CUMHURİYETÇİLERİN içinde en radikal kanadı oluşturan ve geçtiğimiz yıl seçilen Çay Partililer de harcamaların reel anlamda artacağını, bütçe açığının azalmayacağını ve denk bütçe ile ilgili anayasa değişikliğinin ikinci aşamaya bırakılmasından hoşnut değiller. Son yapılan kamuoyu yoklamalarında Amerikan halkının yüzde 75-80 gibi yüksek bir çoğunluğunun denk bütçe ile ilgili anayasa değişikliğinden yana olduğunu gösteriyor. Cumhuriyetçiler de bu durumdan politik olarak faydalanmak istiyorlar.
Piyasalar ilk anda Washington'daki anlaşmaya pozitif reaksiyon verdiler. Kısa vadede borç limiti ve Amerikan Hazine'sinin ödemelere salı gününden sonra devam edecek olması belirsizliğin kısa vadeli kısmını hafifletti. Bu hem finans piyasalarını hem de Amerikan ekonomisini olumlu etkileyecek. Ancak, borç limitinin yükseltilmesine rağmen problemin temelinde yer alan kamu bütçe açığı probleminin çözülmemiş olması ABD'nin notunu hala olumsuz etkileyebilir. Bu da ortadaki en önemli belirsizlik durumunda.

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı