• $13,6383
  • €15,4243
  • 781.354
  • 1950.3
30 Nisan 2017 Pazar

Nükleer bomba yerine 'ABD’li esir' takası!

Kuzey ve Güney Kore aslında ülkemizi çok ilgilendiren yerler. 1950’lilerin başında Çin Kuzey Kore’yi desteklerken, ABD de Güney Kore’yi destekliyordu. Biz de ABD ile askeri işbirliğimiz nedeniyle, Kore’ye birkaç bin asker göndermiş ve Güney Kore’nin bağımsızlığını, ABD ve müttefikleri arasında çarpışarak sağlamıştık.

İlginçtir son yıllarda birkaç defa spor faaliyetleri için Güney Kore’ye ve Japonya’ya gittim. Güney Kore’nin durumu entresan. Ne zaman üzerinde ay yıldız olan bir forma veya bayrakla veya gömlekle sokakta dolaşsanız, yani Türk olduğu bilinen veya görünen biri olsanız, Seul’da hemen boynumuza sarılıyorlar.

Ama Kuzey Kore tabii Güney Kore’den farklı bir yer. Çin Kuzey Kore’ye saldıracak değil. Trump ise Kuzey Kore ile kapışmayı tercih ediyor. Güney Kore ile Kuzey arasında zaman zaman bozulan bir anlaşma var. Kuzey Kore de nükleer silah peşinde. Bu nedenle de ABD bir savaş gemisi filosunu Kuzey Kore bölgesine göndermek için denize sürmüştü. Ama meğer filo uzun mesafe ötede imiş ve Kuzey Kore’ye gelmesi uzun zaman alacakmış. Bu nedenle çatışmaya daha çok zaman var denilebilir. Ama ABD geldi mi Güney Kore de dertli oluyor.

Bu arada Kuzey Kore, ABD saldırısını engellemek için, nükleer silah tehdidi yaparken, diğer yandan da birkaç ABD vatandaşı esir alırsa saldırı büyümez diye düşünüyor. ABD medyasında aşağıdaki kısa ama ilginç haber yer aldı.

Kim Sang–duk adındaki bir Amerikan vatandaşı (ama aslen Çin kökenli Amerikalı), Çin’de üniversitede ders verdikten sonra, Kuzey Kore’deki bir üniversitede, 'Kuzey Kore Pyongyang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde de ders vermeye başlamıştı. Amerikalı Çinli 'Uluslararası Finans' dersi veriyordu. Zaten Çin’deki Üniversitesi de Çin –Kuzey Kore hududunda imiş. Hoca tam uçağa binip Kuzey Kore dışına gidecekken havaalanında Kuzey Kore tarafından esir alındı. Yani lazım olan rehin ABD vatandaşı bulunmuştu. Tutup içeri attılar.

Kuzey Kore’de zaten iki adet esir ABD’li vardı. Böylece sayı üç oldu. Geçen sene Kuzey Kore’yi gezmek için gelen Otto Warmbier adlı bir Viginia Üniversitesi öğrencisi, sokaktaki bir propaganda afişini duvardan alıp evine götürmek için incelerken yakalanmış. Derhal de 15 yıl ağır hapise mahkum edilmiş. 2016 yılı Mart ayından sonra da kimse onu görememiş.

Diğer taraftan gene bir ABD vatandaşı olan ama Çin kökenli ABD’li işadamı Kim Dong-chul geçen yıl casusluk yapma ile itham edilip 10 yıl hapise mahkum edilmişmiş.

Böylece üç ABD’li Kore’de hapis olmuş oldu. Kuzey Kore’de ABD vatandaşı esir almak oldukça faydalı olarak görülüyor.

Mesela Kuzey Kore, Malezyalı yabancıları esir almış ve de sonra onları Kuala Lumpur ile takas ederek, Kim Jung-Un adlı Kore Başkanı'nın kardeşini öldürmeye çalışan Kuzey Korelileri takas edip, geri almıştı.

Özetle ABD vatandaşı esir de, çok kıymetli takas malzemesi!

<p> </p>

Mesut Özil - Vitor Pereira arasında soğuk savaş devam mı ediyor?

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli tutuklular mahkemede darbedildi

Bir çiftçi tarafından bulundu! İçinden servet çıktı

Kedilerin en çılgın halleri