• $13,4712
  • €15,2496
  • 797.335
  • 1910.29
13 Aralık 2016 Salı

Nijerya ve Nijeryalılar oldukça zor durumda!

Nijerya 19’uncu yüzyılda ortaya çıkan, 1960 yılında bağımsızlığını ilan edebilen, 1999 yılında yeni bir anayasa yapan ve 2007 yılında da sivillerin işbaşına geldiği bir petrol ülkesi. Bugün 186 milyon kadar bir nüfus ile dünyanın sekizinci büyüğü olan Nijerya’da, resmi lisan İngilizce ama ülke de 250 kadar farklı etnik gruptan oluşuyor. Ülkenin istatistikleri genelde sadece 2015 yılı sonu itibarı ile var. Nüfusun yüzde 50'si Müslüman, yüzde 40'ı da Hristiyan. Ülke 2014 yılında AIDS’li nüfus açısından dünyada ikinci idi. Yılda 174 bin kişinin bu nedenle ölmesi sonucu 2014'te Nijerya dünyada AIDS nedeni ile ölümde birinci olmuştu. 36 eyalet ve de 1 bölgeden oluşan ülkede ise halkın sadece yüzde 59 kadarı okuma yazma biliyor.

Diğer yandan Nijerya Afrika’nın en büyük ekonomisi de! Ama ülkenin insanlarının ve devletin gelirinin büyük çoğunluğu petrolden. GSYİH sayısı 1.1 trilyon dolar. Bu arada nüfusun yüzde 62 kadarı da fakirlik çekmekte. Son dönemde petrol fiyatları düşünce ülkenin yıllık reel büyüme hızı yarıya indi, yüzde 2.7 kadar oldu. 2016 yılındaki son üç çeyrekte ise eksi büyüme yaşandı. Kişi başına ortalama gelir ise yılda 6100 dolar kadar idi. Ülkede işsizlik yüzde 24. Ülkede enflasyon yüzde 9 civarında. Ülkenin ihracatı 2015 yılında 46 milyar dolar. İthalatı ise 53 milyar dolar kadardı. Döviz rezervleri 29 milyar dolar kadar ama dış borçları da 33 milyar dolar. Yabancı sermaye yatırımı ise yüksek, 96 milyar dolar.

İlginçtir ki, ülkenin insanlarının 95.5 milyon kadarı, yani yarıdan biraz fazlası, elektriksiz yaşamakta. Ama bu ilginç ülkede insanların yüzde 83 kadarı, yani 150 milyon kişi kadarı da ,mobil telefon sahibi. Nüfusun yarısı kadar, yani 86 milyon kişinin ise, interneti var.

Bu sayıları neden yazdık? Aşağıda açıklıyoruz. Nijerya'nın, ülkenin Kuzey Doğusunu işgal etmiş olan, Boko Haram denen, 2009'dan beri yaşadığı beladan kurtulmuş olmasına rağmen çok ciddi sorunları var. Başkan Muhammadi Buhari ülke parasını devalüe etmekten yıllardır kaçınmış. Dolayısı ile Nijerya bir karaborsa ülkesi haline gelmiş. Paraları da aşırı değerli. Ama Güney Afrika ve de Mısır ise, Nijerya’dan sonraki büyük Afrika ülkeleri olarak paralarını gerektikçe devalüe etmişler. Mısır bu devalüasyon için IMF’ten reform parası bile almış. Üstelik şu anda Nijerya’da sık sık olan kuraklık tehlikesi de yok.

Bu arada daha önceki diktatörlerden Sani Abacha tarafından 18 yıl evvel çalınarak yurtdışına kaçırılan bir milyar dolar kadar fon 18 yıldır İngiltere’de duruyor. Bu paranın bir kısmı da İsviçre, Lüksemburg, Lichtenstein gibi yerlerde duruyormuş. Nijerya bunları geri talep ediyor ama bu ülkeler bu paraları geri vermeye yanaşmıyor.

Halbuki Nijeryada bir açlık sorunu var ama gıda ve ilaç almak da büyük zorluk. Petrol fiyatları yükselene kadar, bari ülkeler arasında bir fon kurularak bu para iade edilse, Nijerya biraz rahatlayacak! 2017 yılında, yapılan hesaplara göre Nijerya’da 120 bin kişinin açlıktan ölmesi bekleniyor.

Birleşmiş Milletler, aslında devlete ait kaçırılan paraları, Batı ülkelerinden alamazsa, bari bir bağış fonu yaratalım diyerek, çırpınıyor ve çabalıyor. Nijerya'nın ciddi şekilde yardıma gereksinmesi var! İnsanlar aç!

<p class='MsoNormal'> </p>

Galatasaray kötüye gidiyor

Hurdalıktan alınan arabanın muhteşem değişimi

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor