• $32,5348
  • €34,77
  • 2436.71
  • 9645.02
7 Ekim 2018 Pazar

New York Times, Trump Ailesi’nin zenginliğini yazdı

Aşağıdaki tüm anlatılanlar New York Times Gazetesi’nin, 4 Ekim’de manşetten yazdığı şeyler... The New York Times’a göre, Donald Trump’ın babası Fred Trump, oğluna 50 yılda tam 295 adet farklı büyüklüklerde para aktarmış ama kanunun gerektirdiği vergi verilmemişti veya çok çok az verilmişti.

1990’dan sonra ise, Trump babasına bir doküman göndererek, servetin veraset şeklini değiştirme ve serveti, babadan ailenin diğer fertlerine aktarmak arzusunu beyan etmiş.

New York Times’a göre, aslında Trump, babasından, tüm servetini sadece Donald Trump’ın şahsına aktarmasını istiyordu. Ama baba Trump çok yaşlanmıştı. (Nitekim 1999’da 93 yaşında vefat etti) Fakat Trump, babasının servetini aileye ve özellikle çocuklarına devretmeden ölmesinden korkuyordu. Ama baba Trump eğer tedbir almadan ölüverirse de bütün varlığı ancak yüzde 55 vergiyle varislere kalacaktı.

Bu arada bir de şirket yaratılmıştı. Bu şirket adı ‘All County İnşaat ve Bakım Şirketi’ olan ve vergi ödemeyen ‘güya’ şirketmiş. All County’nin sahibi olarak gözükenler ise Donald Trump, kardeşleri ve yeğenleriydi. Yani kağıt üzerindeki ‘All County’ diğer taraftan da mesela, baba Trump’ın gerçekte ödenenden daha yüksek kiralar ödemesini sağlıyordu. Ama sonuçta gene de baba Trump’ın serveti, zaman içinde, Donald Trump ve çocuklarına aktarıldı. Örneğin 1995’de hediye 25 adet apartman kompleksi ve diğer malikaneler, 41.4 milyona güya baba Trump’tan transfer edilmişti. 2004’te hesap yapıldığında bankalar aynı devredilen varlıkların kabaca 900 milyon dolar kıymetinde olduğunu hesaplıyorlardı. Bu girişim, aslında vergiyi çok az ödemek için bir girişimdi.

Baba Fred Trump öldüğünde geriye kalan kıymetli hiçbir şey yoktu. Miras olan şeylerin değerleri de çok küçük olarak belirtilmişti. Ama Donald Trump gene de 2003’te büyük zorluğa düşmüştü. 2004 sonunda Baba Trump’ın tüm aktarılmış varlıkları da satıldı.

Bu işlem sonunda New York Times Gazetesi’ne göre, Donald Trump babasından son olarak 177.3 milyon dolar almış oldu ama bu miktar bugünün parasıyla 236 milyon dolardı. Yani Donald Trump kendisi ne kadar atsa tutsa da, kendi çabasıyla zengin olmamıştı.

Bu yazımızdaki her şey, 4 Ekim tarihli New York Times Gazetesi’nde International Edition’da, manşette ve de dokuzuncu sayfada yazılı! Biz sadece aktardık.

<p>Uzun ve sert bir Milli Mücadelenin ardından savaş şartları  birçok ocağı yakmış, birçok yavruyu ö

23 Nisan Çocuk Bayramı nasıl ortaya çıktı?

Slovakya'nın en büyük buz mağarası eriyor

Enkaz kentte çiftçinin yüzünü güldüren hasat... Tarlada 70 TL'ye satılıyor

BİM 23 Nisan 2024 aktüel ürünler kataloğu