• $9,4972
  • €11,0569
  • 548.473
  • 1519.25
25 Mart 2012 Pazar

'Ne kadar güzel bir pazar günü!'

18 Mart Pazar günü Almanya'nın on birinci cumhurbaşkanı olarak seçilen Joachim Gauck, teşekkür konuşmasına bu sözlerle başlamış. İnsan hakları savunucusu Gauck, Linke (sol parti) dışındaki tüm partilerin desteğiyle seçildi. Geçerli 1228 0yun 991'ini aldı. Son bir aydır Alman iç siyasetini çok meşgul eden bir konu böylece kapandı.  
2010 yılında yine Başbakan Angela Merkel'in adayı olarak seçilmiş eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff haftalar boyunca süren bir 'çıkar sağlama' tartışması sonunda 20 ay süren görevinden ayrılmıştı. Gauck'un adaylığının resmen ilanından sonra yapılan kamuoyu araştırmalarında deneklerin %67'si adaylığını destekliyordu. Ayrıca, herhangi bir partiye üye olmaması da deneklerin %75'i tarafından olumlu karşılanıyordu.
Eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un Aşağı Saksonya Eyalet Başbakanlığı görevini yaparken,  işadamı Egon Geerkens'ten aldığı 500.000 euro tutarındaki özel kredi ve bu olayın Bild Zeitung'da yayınlanmaması için Springer Verlag yetkililerini telefonla tehdit etmesi, sonunda istifayla sonuçlanmıştı. Ayrıca eşi ile birlikte Sylt adasında yaptığı tatil masraflarının aynı işadamı tarafından karşılandığı iddiası da istifanın önemli sebeplerinden biri olarak kabul edilmekteydi. Bu iddialara rağmen eski cumhurbaşkanının siyasi nedenlerden istifa ettiği kabul edilerek yılda 199.000 euro tutarında maaş bağlanmasına karar verildi.
Joachim Gauck, Merkel gibi Doğu Almanya asıllı. Rostock 1940 doğumlu ve eski bir Protestan rahip. Babası (1932'den itibaren), annesi de (1934'ten itibaren) eski Nazi partisi üyesiymiş. 1959 yılında lise arkadaşıyla evleniyor, ancak 1991 yılından beri karısından ayrı yaşamakta ve 12 yıldır, gazeteci Daniela Schadt ile birlikte. Seçimden sonra arkadaşı için 'First Lady' unvanı yerine 'First Girl Friend' kavramı gazetelerde yer aldı. İlişkinin yakında evlilikle sonuçlanacağına kesin gözle bakılıyor. Gazeteci olmak arzusundaki Gauck Doğu Almanya'da hüküm süren komünist rejim altında bu mesleği gereğince yapamayacağı kanısına vararak, amcasının da teşviki ile Rostock üniversitesinde teoloji okumuş. 1965'te mezuniyetinden sonra Doğu Almanya'daki rejim altında Protestan rahip ve insan hakları savunucusu olarak yaşamış. Doğu Almanya'da 1989 yılında başlayan başkaldırı sonucu 1990 yılında ilk defa özgür seçimlerde 'Neue Forum' adayı olan Gauck Rostock'dan Volkskammer'e (Halk Meclisi'ne) seçilmiş.  
Gauck, İki Almanya'nın birleşmesinden sonra parlamentodaki görevinden ayrıldı ve Stasi (Doğu Alman Gizli Polisi) Belgeleri'ni inceleyen ve muhafaza eden komisyonun başkanlığı görevine getirildi. 2000 yılına kadar bu görevde kaldı. 2010 yılındaki cumhurbaşkanlığı adaylığına kadar çeşitli toplantılarda konuşmacı olarak yer aldı. 2010 yılında SPD ve Yeşiller tarafından aday gösterildi. Ancak üçüncü turda Merkel'in adayı Wulff seçimi kazanmıştı.
Gauck siyasi görüşlerini 'sol, liberal, muhafazakar' olarak tanımlamakta, kendisi için  'özgürlüğün sevgilisi' sıfatını kullanmakta.  Sarrazin'in çok tartışılan ayırımcı kitabı, 'Almanya kendini yok ediyor!' hakkında Süddeutsche Zeitung'a söyledikleri şöyle: 'Entegrasyon sorununu yabancıların veya Müslümanların sorunu olarak değil, toplumdaki bağımlı ve ihtiyaç sahiplerinin sorunu olarak görmek gerekli!'
Gauck, başkalarının söylemeye cesaret edemediği cümleleri söyleyen bir kişi. Ayrıca hitabet gücü herkes tarafından kabul edildiği gibi, 72 yaşında olması dolayısıyla pek çok politikacının okuyarak öğrendiği gerçekleri yaşamış bir insan olarak kendisinden çok şey beklenmekte.

<p>Son yıllarda iyice hızlanan uzay  yarışının en önemli sebeplerinden biri de doğal kaynaklar. Ay y

ABD'nin uzay madenciliği hamlesi

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu